Meer draagvlak voor industrieel erfgoed Staatssecretaris Rick van der Ploeg: Schooltje bedreigd Wibo Burgers Staatssecretaris Rick van der Ploeg (Cultuur) meent dat in de afgelopen jaren het draagvlak in de samenleving voor behoud van industrieel erfgoed fors is gegroeid. De staatssecretaris zei dit op een bijeenkomst, begin februari in Den Haag, waar hem namens de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (Stiel) de Gietijzeren Kandelaar werd overhandigd. Heemschut 31 Van der Ploeg kreeg de prijs voor zijn verdien sten op het terrein van het industrieel erfgoed, meer in het bijzonder in de Leidse regio. Daarbij kan uiteraard worden gedacht aan de Leidse meelfabriek, die - tegen de wil van de gemeenteraad - rijksmonument werd. Vijf jaar geleden kwam het industrieel erfgoed extra in de belangstelling door het uitroepen van het jaar voor het industrieel erfgoed. Sinds dat jaar, 1996, zijn heel wat objecten, zoals watertorens, stations, sluizen, gemalen en fabrieksgebouwen rijksmonument geworden. Van der Ploeg: 'Naar mijn gevoel zijn we flink vooruitgegaan. Behoud van industrieel erfgoed heeft een groter draagvlak gekregen in onze samenleving. De monumentenstatus voor de Leidse meelfabriek zou tien jaar geleden niet mogelijk zijn geweest.' Het gaat nu allemaal wat gemakkelijker, maar volgens Van der Ploeg geldt dat in mindere mate voor grote fabriekscomplexen. 'Te vaak nog wordt niet of onvoldoende nagegaan of herbestemming mogelijk is,stelt hij vast, 'dat is echt een minpunt.' Toch is er een duidelijke vooruitgang in de situatie van het industrieel erfgoed. 'Steeds meer jonge architecten raken geïnteresseerd in de mogelijkheden', constateert de staatssecreta ris. Van der Ploeg ziet ook wel wat in het orga niseren van 'competities' voor het ontwerpen van nieuwe bestemmingen voor industrieel erfgoed. 'En als het beste ontwerp dan ook nog uitgevoerd wordt, zijn we we een eind op weg.' Jonge monumenten Wie over industrieel erfgoed spreekt, heeft het ook over 'jonge' monumenten, behorend tot de periode 1850-1940. Eind vorig jaar is het Monumenten Selectie Project (MSP) afgesloten en dat betekent dat er zo'n 10.000 rijksmonumenten uit deze periode bij zijn gekomen. Intussen is een nieuw instandhoudingsbeleid voor monumenten in de maak. 'De monumen tenzorg gaat op de schop', stelt Van der Ploeg vast. Hij heeft eind vorig jaar een voorstel bij de Tweede Kamer ingediend voor een nieuwe systematiek, waarbij planmatig onderhoud van monumenten erg belangrijk is. Daardoor worden in de toekomst onnodig hoge restaura tiekosten voorkomen. Bovendien moet de hele monumentenzorg doelgerichter, transparanter en klantvriendelijker worden. Het nieuwe systeem zal op z'n vroegst per 1 januari 2004 kunnen worden ingevoerd. De inhaalslag van de restauratie-achterstanden is in grote lijn voorbij. Van der Ploeg: 'Er is nu een overzichtelijke situatie, óók voor mijn opvolger. Er zal in de komende jaren nog bijna 200 miljoen euro nodig zijn, maar ja, er komen dan ook monumenten bij.' Wederopbouw De tijd gaat verder en nieuwe monumenten dienen zich aan. Momenteel moet een object 50 jaar oud zijn om de monumentenstatus te kunnen verwerven. Onderwerp van studie is nu de naoorlogse periode 1940-1965, met daarin de tijd van de wederopbouw. 'Ook in die periode zijn er juweeltjes', weet de staatssecretaris. Hij vertelt dat de Rijksdienst voor de Monumentenzorg momenteel studie maakt van deze periode, waarbij het gaat om architectuur, stedenbouw, landschap en inrich ting van de openbare ruimte. Staatssecretaris Van der Ploeg is duidelijk tevreden over wat hij heeft kunnen bereiken op het brede terrein van de monumentenzorg. Staatssecretaris Rick van der Ploeg bekijkt De Gietijzeren Kandelaar, die hij kreeg in het pand van de Nederlandse Taalunie aan het Lange Voorhout in Den Haag. Zijn toekomst? 'Die ziet er zonnig uit'zegt hij met overtuiging, 'voor de Kamer ben ik niet beschikbaar, voor een kabinetsfunctie is dat afhankelijk van het in de regering komen van mijn partij, de PvdA. Maar er zijn ook elders nog heel wat interessante posten in onze maat schappij.' W. Burgers is free-lancejournalist te Hoofddorp. Schooltje in Ommen aan de Koesteeg bij Huize Het Laar dreigt te moeten wijken voor woningbouw. Het zou een goede plaats kunnen krijgen op een open plek bij hèt hertenkamp op het landgoed. april 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 33