Nieuwe uitgaven Speciale aanbieding voor leden Anne-Marie ten Cate De voc in bedrijf april 2002 Service 27 Emmen Eind vorig jaar verscheen als deel 8 in de serie 'Drentse Historische Reekshet boekje 'Emmen groeit!; de veranderingsprocessen in de sociale woningbouw in Emmen; Architectuur, stedenbouw, volkshuis vesting en herstructurering in vijftig jaar tijd', een bewerking van een doctoraalscriptie door Anne-Marie Nannen, werkzaam bij de Rijks dienst voor de Monumentenzorg en medeverantwoordelijk voor beleidsvoering op het terrein van de Wederopbouwarchitectuur. In die hoedanigheid heeft zij de afgelopen tijd regelmatig in ons tijdschrift over dit onderwerp geschreven. Emmen vervulde na de oorlog een pioniersfunctie. De oude bron van inkomsten, veen en turf, was al lang opgedroogd en er moest nieuwe industriële bedrij vigheid komen, gepaard met de bouw van grote aantallen wonin gen. Het bouwprogramma dat in 1950 van start ging en bedrijven terreinen, fabrieken en vele stedenbouwkundige concepten met diverse nieuwe woonvormen (eerste woonerf) omvat, geniet inmiddels nationale en internatio nale bekendheid. Er werd ook lustig geëxperimenteerd. In Emmen groeit! wordt de ontwik keling van drie naoorlogse wijken beschreven en herstructurerings plannen geanalyseerd. Wat Emmen bijzonder maakt is het concept van de Open Groene Stad in combinatie met de wijk- gedachte. Assen, Van Gorcum ér Comp bv, 2000.152p. ISBN90 232 3664 5. Prijs ca. €22,50 (f49,50). Botter 'Stichting tot behoud van Elburger botters 25jaar' is de titel van het jubileumboek dat de stichting samen met de oudheidkundige vereniging Arent thoe Boecop vorig jaar heeft ui tgegeven.In 25 jaar is de historische Elburgse vloot enorm toegenomen en is in het bezit van botters, een bons, een kotter, pluten en punters. De grote wens is nu nog een kubbe- boot, die naar oud model vervaar digd dient te worden omdat er geen meer bestaat. Met de uitgave van het botterboek, onder redactie van Carla Kühne en Willem Norel, hoopt de stichting geld bijeen te brengen voor deze kopie. In het boek wordt over 2 5 jaar botter- stichting verhaald en komt ook de geschiedenis van de Elburger visserij aan bod. Vele mooie en sfeervolle foto's vergezellen de tekst. Voor lidmaatschap of donatie kunt Uzich wenden tot de Stichting tot Behoud van Elburger Botters, Postbus 117, 8080ACElburg. Bankrek.nr 69.20.15.248o.v.v. Botterboek. Gevelstenen 'Gevelstenen in Amsterdam; wande len langs bijbelse voorstellingen' werd samengesteld door H.F. van Woerden in samenwerking met O. W. Boers. Reclame-uitingen in vroeger eeuwen waren heel wat minder schreeuwerig dan vandaag de dag. Gevelstenen zeggen iets over de bewoners en hun bedrij vigheid. In dit boekje staan bijbelse thema's centraal, die als spiegel dienden. Ook worden moderne gevelversieringen in Bos en Lommer rond en nabij het Jan van Schaffelaarplantsoen afge beeld en uiteengezet. Amsterdam, Buijten ér Schipperheijn, 2001. 80. p ISBN90 5881 037 2. Prijs 11,—. Ijzerhandel 'Gunters en Meuser; de geschiedenis van een Amsterdamse ijzelhandel' verscheen ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan van de ijzerhan del, die sedert 1916 is gevestigd aan het begin van de Egelantiers gracht, in de indrukwekkende winkel annex magazijn naar ontwerp van het architectenduo Vorkink en Wormser. Inmiddels is de nieuwste (afhaal)vestiging van het familiebedrijf gevestigd bij de Arena, Amsterdam Zuidoost. Amsterdam, 2001, 60p. In het midden van deze aflevering van Heemschut zit een kaart, waarmee u voor een gereduceerd tarief een speciale uitgave over de geschiedenis van de VOC kunt bestellen. 'De VOC in bedrijf1602-1799' werd samengesteld door Harm Stevens en hij beschrijft aan de hand van voorwerpen stukjes geschiedenis van de VOC. Op 20 maart 1602 werd de VOC opgericht en op 20 maar 2002 werd in aanwezigheid van Koningin Beatrix in Ridderzaal de oprichting 400 jaar geleden offi cieel herdacht. De Indonesische ambassadeur liet verstek gaan en Molukkers protesteerden op het Binnenhof. De gloriedagen en de Gouden Eeuw die de VOC ons land bracht worden tegenwoordig kritisch en anders beschouwd. De geschiedenis van de VOC is op alle fronten spraakmakend, en dat zal altijd zo blijven. Bij de oprichting in 1602 werd bepaald dat de kooplieden uit alle handelssteden moesten samen werken. De VOC kreeg het monopolie op de handel en het recht haar belangen zo nodig met wapens te verdedigen. Het ging de VOC voor de wind, de commer ciële successen waren groot - vooral de handel in specerijen -, de organisatie van deze groot schalige onderneming was indruk wekkend en de Republiek der Nederlanden werd al gauw een van de machtigste naties ter wereld. Aan de hand van voorwerpen uit het Rijksmuseum worden verschil lende aspecten uit de geschiedenis van de VOC verteld. Een door Dirk Hartog in 1611 in Australië begraven tinnen bord, dat later in 1697 door volgende zeevaarders werd gevonden en weer als relik wie naar Nederland werd terugge bracht, geeft voldoende stof om de route langs Australië en de verken ning van Zuidland, zoals het toen heette, te beschrijven. Dankzij de vele geschriften is er veel bekend over het leven aan boord en de samenstelling van de vloot. Er is een hoofdstuk gewijd aan de hiër archie, taakverdeling en discipline aan boord en ook over schipbreuk. Op 13 juli verging de Hollandia in de buurt van Sicilië, waarbij het echtpaar Van Imhoff- Bentinck en de hele bemanning omkwam. Uit het wrak heeft men later het tafel goed met monogrammen gehaald. Vele schepen vergingen - de vloot bestond uit 246 stuks - hetgeen een groot kapitaalverlies bete kende. Er werden 4789 reizen naar Azië gemaakt! Er is ook een hoofdstuk gewijd aan de vrouw die meereisde en zich in de Oost vestigde. De verschillende hoofdstukken zijn als losse verhalen te lezen en rijk geïllustreerd. Tezamen vormen zij een mozaïek. De VOC is als historisch fenomeen verre van eenduidig. De voorwerpen, schilderijen tekeningen die in het boekje in hun historische context worden gepresenteerd, vormen de authentieke restanten van dat mo zaïek. De materiële erfenis maakt het mogelijk de verschillende facetten van de VOC- geschiede nis naar waarde te schatten. Zutphen, De Walburg Pers, 1998. 95p. ISBN90 5730 007 9. Voor de uitgave betaalt u nu slechts 10,95 euro (ipv 13,95) exclusief verzendkosten. U kunt het boek bestellen door de bon in het hart van deze aflevering van Heemschut in te vullen en in te leveren bij Uw boek handel of op te sturen naar Uitgeversmaatschappij de Walburg Pers, Antwoordnummer 87, 7200 VB Zutphen. U ontvangt uw bestel ling thuis met een acceptgiro.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 29