Aannemingbedrijf Zeeburgerpad 48-50 restauratie 1019 AB Amsterdam onderhoud 020-6081515 verbouw schilderwerken info@kneppers.nl http://www.kneppers.nl nieuwbouw 26 Heemschut Megabioscoop Met een aansluiting naar het westen is daaren tegen geen enkele rekening gehouden. Om dat te onderstrepen, wordt niet alleen de school als binnenkomer van dat gebied gesloopt, maar heeft men uitgerekend daarvoor in de plaats een mastodont van een megabioscoop bedacht als 'trekker voor de stad'. Nog afgezien van het feit, dat in het Programma van Eisen voor de Raaks een bioscoop niet voorkomt, mag men vrezen, dat deze mode wel eens van tijdelijke aard kan zijn - in Rotterdam is al een megabio scoop failliet gegaan - nog daargelaten dat het gebruik ervan ook beperkt blijft tot voorname lijk de avonduren. Om over de veiligheid, waar over politiefunctionarissen zich al bezorgd hebben uitgelaten, maar te zwijgen. Ons beper kend tot onze taak als monumentenbeschermer vinden wij dit een gemiste kans om samenhang aan te brengen in een beschermd stadsgezicht. Daarin kunnen nieuwe plannen een plaats vinden in een harmonische relatie tot de oudere bebouwing. Rijksdienst Monumentenzorg Bezorgd hebben wij samen met de Vereniging Haerlem en de Stichting De Hoeksteen, waar mee wij ook samenwerken - zie Heemschut van oktober 2001 - directeur Asselbergs van de Rijksdienst Monumentenzorg gealarmeerd, die onze bezorgdheid bleek te delen. Wij spraken onze verbazing uit over de veronderstelling, door gemeentebestuurders geuit, dat ook de Rijksdienst voor de sloop van de HBS-A zou zijn. Met die veronderstelling onderbouwen gemeenten hun argumentatie. De heer Asselbergs liet ons weten, dat die veronderstel ling pertinent onjuist is. Op dezelfde manier wordt geschermd met het argument, dat Heemschut de school ook liever gesloopt wil zien. Om dat te ontkrachten heeft Heemschut in een open brief, die ook in het Haarlems Dagblad is gepubliceerd, de verant woordelijk wethouder laten weten, zijn naam niet ijdel gebruikt te willen zien. Inmiddels hebben de drie organisaties bezwaar gemaakt bij B en W van Haarlem tegen het uitwerkings plan van de gemeente, dat onlangs openbaar is gemaakt. Heemschut Noord-Holland heeft daarin op grond van bovenstaande argumenten gepleit voor behoud van de karakteristieke HBS-A. Akkoord der bejaarden De honderdjarige, die destijds in het Haar lemse aan de wieg heeft gestaan van het inmid dels ruim negentigjarige Heemschut heeft ons uitzicht gegeven op nog meer samenwerking. Onze peetvader, de Vereniging Haarlem, bereidt een 'protocol' voor, waarin normen en uitgangspunten worden aangegeven voor het monumentenbeleid in een beschermd stads gezicht als dat van Haarlem. Zo kan worden voorkomen, dat zo'n aanwijzing geen dode letter wordt. Het is heel merkwaardig, dat het gemeentebestuur van Haarlem geen nadere bepalingen heeft vastgesteld voor zo'n monu mentaal etiket. Overigens kan een dergelijk protocol ook een voorbeeld zijn voor andere steden met een beschermd stadsgezicht, die ook niet over een handleiding beschikken. Onze bejaarde monumentenpartner heeft het gemeentebestuur inmiddels de schrik op het lijf gejaagd door te verklaren, dat zij terugkomt op haar oorspronkelijke onvoorwaardelijke keuze voor het MAB Vastgoedplan. Ook zij heeft de vroede vaderen van de Bavostad te kennen gegeven de HBS-A te willen behouden. De Vereniging Haerlem voelt zich niet te oud om nog wat te leren van haar 92-jarige pete kind. J.D. Gerritsen is PR-medewerker van Heemschut Noord-Holland. J. KNEPPERS Aannemingsbedrijf J. Kneppers b.v. is een gecertificeerd Erkend Restauratie Bouwbedrijf en lid van de Stichting Vakgroep Restauratie april 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 28