Er is nog hoop voor De Raaks in Haarlem Jan-Derk Gerritsen Het is nu ruim twee jaar geleden, dat wij als provinciale commissie Noord-Holland van Heemschut in gesprek raakten met de inmiddels honderdjarige Vereniging Haerlem over meer samenwerking. Deze éminence grise mag terecht trots zijn op de rijkdom aan cultuurmonumenten in het beschermd stadsgezicht van de Damiatestad, een rijkdom, die het bewaren en behoeden waard is. april 2002 Heemschut 25 In dat gesprek hebben wij onze verbazing uitgesproken over de voorkeur, die de Vereniging aan de dag legde bij het Haarlemse Gemeentebestuur voor het plan van MAB Vastgoed, waarbij van het stadsdeel Raaks, dat best een opknapbeurt kon gebruiken, maar liefst drie beeldbepalende panden onder de hamer van de sloper moesten vallen. Het heeft er mede toe geleid, dat de gemeenteraad ook voor dat plan heeft gekozen. Heemschut was wel wijzer en heeft het gemeentebestuur laten weten de voorkeur te geven aan het Bouw fondsplan Hoflijk Haerlem, dat naar onze mening gevoel voor de historie van dit deel van het stadsgezicht uitstraalt. En ook begrip toont voor een nieuwe functionaliteit van het gebied. In bedoeld gesprek kwam naar voren, dat de Haarlemse Historische Vereniging niet op de hoogte bleek van onze keuze voor Hoflijk Haerlem. Een keuze, die blijkens een enquête van Het Haarlems Dagblad ook door 70% van In het door Heemschut gekozen ontwerp van het Bouwfonds was het HBS-gebouw in de nieuwbouw ingepast. Foto Henk Vijn Op de plaats van de beeldbepalende school van Dumont moet deze mastodont van een bioscoop komen. de ondervraagde burgers werd gedaan. Het ontlokte een van de bestuursleden van De Vereniging Haerlem de opmerking, dat als men geweten had, dat Heemschut het meest geporteerd is voor het Bouwfondsplan, de vereniging ongetwijfeld dat voorbeeld had gevolgd. HBS moet blijven Men mag uit dit alles niet de conclusie trekken, dat de grijsaard, die Heemschut ook zelf is - geboortejaar 1911 - niet mee wenst te denken over ontwikkelingen in een tijd en maatschappij met andere eisen en behoeften. Het coüte que coüte overeind houden van oude stenen kan ook tot wereldvreemdheid leiden. In concreto bij De Raaks betekent het, dat wij goede argu menten menen te hebben om in elk geval de HBS-A aan de Zijlvest van de hand van oud stadsarchitect Dumont te behouden. De voor naamste reden is, dat deze in het oog sprin gende school, beeldbepalende entree van de westkant van Haarlem, weliswaar geen erkend monument is, maar na behoud een referentie punt of baken kan blijken te zijn - en dan ook nog het enige - van een kenmerkend beeld van het oude Raaksgebied. Al het andere is namelijk reeds lang gesloopt. Het is een unieke kans de school juist daar te laten staan als overgang van oud naar nieuw. De markante Wilhelmina- straat, rijk aan even karakteristieke panden uit dezelfde tijd als de school, eindigt op de plek waar de school straks het scharnierpunt naar de nieuwbouw kan betekenen. De erachter door MAB geplande nieuwbouw zelf kan ook de goedkeuring van Heemschut wegdragen omdat het een uitstekende aansluiting geeft naar het oostelijk- en noordelijk stadsdeel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 27