A4* Actief 21 en oplossing voor de lekkage van het met leien gedekte dak. In het verslag van het overleg lezen we hoe na inspectie ter plekke, en een kort overzicht van eerdere reparaties aan het dak, vast is komen te staan dat bij de laatste opknapbeurt de leien met een te geringe overlap zijn neergelegd. Ook is het belangrijk voor een goede, water dichte aansluiting dat zoveel mogelijk leien van gelijke dikte en breedte worden gebruikt. Ook hierop is destijds te weinig gelet. Als laatste euvel kan dan nog worden opgemerkt, dat de leien niet strak tegen de leihaken zijn aange drukt, ze kunnen klapperen. Bij elkaar opgeteld geven deze tekortkomingen, bij een bepaalde windrichting en - kracht gepaard met regenval, het hemelwater te veel gelegenheid onder de leien door te slaan. Daar vindt dan aantasting van het dakbeschot plaats en kan zelfs op den duur zwamvorming optreden, daar het hout door de aangebrachte isolatiedekens niet goed ventileert en te lang vochtig blijft. Betere ventilatie dan wel perio dieke controle van het dakbeschot verdient eveneens aanbeveling. Met de vraag of de blik sembeveiliging nog wel voldoet aan de huidige eisen wordt het advies afgesloten. Of en in hoeverre het kerkbestuur deze aan bevelingen ter harte heeft genomen is nog niet bij Heemschut bekend. Leo van derMeule, lid van de Provinciale Commissie Heemschut Zuid-Holland. GRONINGEN Het Grote Markt Forum Groningen In het augustusnummer van Heemschut (2001stond een bericht over de instelling van het Grote Marktforum in Groningen, bestaande uit ongeveer 50 leden: vertegenwoordigers van verschillende politieke partijen, belangengroepen en verenigingen en een aantal deskundigen. Ook een vertegen woordiger van de Heemschutcommissie is lid van dit Forum, waarin ideeën voor verbetering van de Grote Markt worden besproken. Na vijf bijeenkomsten is de eerste overlegfase afgerond met een eindrapport dat begin januari is verschenen. Een belangrijk resultaat voor Heemschut is dat de wederopbouwarchitectuur aan de Grote Markt een plaats in de plannen heeft gekregen. Een ander gunstig resultaat is dat veranderin gen gefaseerd zullen worden ingevoerd; dat betekent geen radicale sloop van noord- en oostzijde. Verder komt er in geen geval een parkeergarage onder de Grote Markt. De invulling van de oost- en noordzijde is nog open. De voorkeur gaat uit naar menging van verschillende functies: naast het bestuurscen trum (stadhuis), de horeca en de winkels, zou de Grote Markt ook een culturele functie moeten krijgen. Over de manier waarop die culturele functie moet worden ingevuld zijn de meningen verdeeld: er zou volgens sommigen een cultu reel centrum van beperkte omvang kunnen komen, maar er is ook gesproken over de bouw van een groot theater en cultureel centrum aan de oostzijde. Om hiervoor ruimte te maken zou een aantal middeleeuwse panden aan de Poelestraat moeten verdwijnen. De PvdA kwam onlangs met het idee om een historisch museum aan de oostzijde te bouwen waarin ook de collectie van het scheepvaartmuseum een plaats zou kunnen krijgen. Nieuwbouwwijk in Oost-Indië Leek In januari 2000 hadden de commissies van Drenthe en Groningen gezamenlijk gereageerd op de conceptstartnotitie Oost-Indië, een voor stel voor een nieuwe woonwijk in het Gronings gebied Oost-Indië, dat tussen Leek en Roden (Drenthe) ligt. Het gebied Oost-Indië is een karakteristiek oud veengebied, vanuit Nien- oord in de 16de eeuw ontgonnen op initiatief van Wigbold van Euwsum, die rond 1558het Leekster Hoofddiep liet aanleggen voor de ontsluiting en ontwatering van dit gebied. De beide provinciale commissies hadden een voorkeur voor uitbreiding van Leek in weste lijke richting. Ook was er bezwaar tegen de ge plande autoweg A7 (afslag Tolbert/Boerakker) via de lokatie Oost-Indië naar de rotonde in de J.P. Santeeweg bij Roden, vanwege de aantas ting en versnippering van het waardevolle land goed Terheijl en het potkleigebied De Maatlanden. In november 2001 kwam de gemeente Leek met een Masterplan Oost-Indië: het voorstel voor de nieuwbouwwijk en de autoweg was in hoofdzaak onveranderd. De provinciale commissie Groningen heeft in overleg met de Drentse commissie gereageerd op dit plan in een brief van 11 januari 2002 aan B en W van de gemeente Leek. De commissie heeft de eerder geuite bezwaren gehandhaafd. Oldambster landschap Reiderland Verontruste bewoners riepen de steun van Heemschut in omdat het karakteris tieke Oldambtster landschap tussen de Hoofd weg in Nieuw-Beerta (bij de afslag naar Drie borg) en Nieuweschans bedreigd wordt door de omzetting van akkerbouwland in weidegrond en de bouw van een groot veeteeltbedrijf. In een brief van 28 februari heeft de commissie de gemeente Reiderland verzocht voor dit gebied een beeldkwaliteitsplan op te stellen om nieuwe ontwikkelingen mogelijk te maken met behoud van de kwaliteit van het landschap. Tineke Vooys is PR-medewerker van Heemschut Groningen. HEEMSCHUT LEDENADMINISTRATIE Nieuwezijds Kolk 28,1012 PV Amsterdam tel. 020-6225292, telefax 020- 6240571 postbank rekeningnummer 7819781 Contributiebedragen per 1 januari 2002: individuele leden tot 25 jaar €13,50; individuele leden 25 jaar en ouder €22,50; gezinslidmaatschap 30,-; rechtspersonen en donateurs €45,-; bedrijven van enige omvang €80,-; lid voor het leven: op aanvraag. Opzeggingen alleen schriftelijk en voor 1 december. Extra tijdschriftnummers op aanvraag €4,50 porti) CORRESPONDENTIEADRES Nieuwezijds Kolk 28,1012 PV Amsterdam tel. 020-6225292, telefax 020-6240571 website: www.heemschut.nl e-mail bureau: info@heemschut.nl REDACTIE drs. J. Kamerling, eindredacteur drs. A.M. ten Cate, drs. H.C. Franssen, drs. M. Polman De redactie draagt geen verantwoordelijkheid voor artikelen, voorzien van volledige auteursnaam. CORRESPONDENTIEADRES VOOR BOND HEEMSCHUT Nieuwezijds Kolk 28,1012 PV Amsterdam tel. (020) 6225292, telefax (020) 6240571 website: www.heemschut.nl e-mail bureau: info@heemschut.nl e-mail tijdschrift: redactie@heemschut.nl CORRESPONDENTIEADRES VOOR ADVERTENTIES Bureau Van Vliet, Postbus 20,2040 AA Zandvoort tel. (023) 5714745, telefax (023) 5717680 REDACTIERAAD A.M. den Haan (voorz.) drs. JKamerling (secr.) drs.J.J. Bollebakker H.J. Derksen J.D.Gerritsen P. de Ruijter drs.J.P.J. van der Haagen (adv.) drs. W. Wolters Copyright Bond Heemschut. Niets uit deze uitgave mag op enigerlei wijze worden overgenomen zonder toestemming van de redactie. GRAFISCHE VERZORGING Roelof Koebrugge bNO DRUK Waanders Drukkers, Zwolle april 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 23