/VA lAs "t/ (A k/ "ts 20 Actief bewuste eilandbewoners zich ervoor ingezet. Tenminste één op het eiland woonachtig Heemschutlid heeft zich ook danig geroerd in de discussies, die uiteindelijk tot gevolg had den, dat het Waterschap Goeree-Overflakkee, als eigenaar en beheerder van het oude sluis- complex, ertoe overging bij de staatssecretaris rijksbescherming aan te vragen. Deze aanvraag is vervolgens beloond met plaatsing op de rijks lijst. Ook de gemeente Dirksland staat achter de plaatsing en heeft tevens meegewerkt aan een publicatie, geschreven door Cathy Westdorp, over dit waterwerend bouwwerk in het buiten gebied. In het boek niet alleen aandacht voor het bouwwerk zelf, maar ook voor de meer menselijke en algemeen geschiedkundige kanten van dit schilderachtig geheel. Westdorp, Cathy Dirksland Sas in genealogisch perspectief, uitgegeven door de gemeente Dirksland 2001, en verkrijgbaar via Boekhandel Van der Boom in Sommelsdijk Leo van der Meule, lid Provinciale Commissie Heemschut Zuid-Holland. Stadsherstel Den Haag bestaat 25 jaar Den Haag Op een druk bezochte receptie hebben vrienden en zakenrelaties van Stads herstel Den Haag e.o. N.V. op 17 januari het zilveren jubileumjaar ingeluid. Het motto van het jubileumjaar luidt '25 jaar thuis in monu menten' en daarmee is geen woord teveel gezegd. Bijna dertig restauratieprojecten werden met goed gevolg afgerond en hebben de Haagse binnenstad vele tientallen aantrek kelijke woningen opgeleverd. Een belangrijke bijdrage aan het behoud van een levendige binnenstad. Sommige panden bieden ook onderdak aan winkels of restaurants, althans op de begane grond, en dragen op die manier bij aan de sfeer en gezelligheid in het oude centrum. Moest in het begin door de oprichters bij de rest van de bevolking een zekere twijfel over de haalbaarheid van de doelstelling overwonnen worden, inmiddels wordt Stadsherstel gesteund door vele donateurs en aandeelhouders. Ook de gemeente is in meer dan één opzicht een gewaardeerde en vertrouwde relatie geworden, zowel waar het de medefinanciering als de begeleiding van restauraties betreft. De Haagse Hogeschool hielp Stadsherstel met het ontwerpen en opzetten van een reizende expositie, gewijd aan het werk van de N.V. Inlichtingen (070) 324 85 35. t. Het oude sluiscomplex. Cultuurhistorische Hoofdstructuur Z-H Al vele jaren wordt gewerkt aan een overzicht van Zuid-Holland, waarin archeologische vind plaatsen, afzonderlijke monumenten, maar ook grotere landschappelijke eenheden alsmede beschermde stads- en dorpsgezichten in verband met elkaar in beeld en kaart worden gebracht. Een grote operatie waarvoor Zuid- Holland destijds in regio's is onderverdeeld. Kort geleden kwamen de concept-versies van maar liefst twee gebieden tegelijk gereed: de Gouwestreek met de Krimpenerwaard en Voome-Putten en Goeree-Overflakkee. Het bestuderen van deze documenten en het eventueel signaleren van 'witte plekken' in het nu ontstane (kaart)beeld is bij uitstek de taak van de subcommissie Ruimtelijke Ordening. Is de gehele structuur in beeld gebracht dan wacht de volgende stap, het vertalen van de gegevens eruit naar de op te stellen streekplan nen. Vervolgens dienen die dan weer als basis voor de bestemmingsplannen zoals gemeenten die maken. Heemschut wordt nogal eens met ontwikkelin gen geconfronteerd die schadelijk zijn voor monumenten of historische landschappen en waar vervolgens één blik op het bestemmings plan leert dat de kwalijke ingreep daarmee in overeenstemming is! Dit soort kortsluiting moet in de toekomst niet meer mogelijk zijn. Ook hier is in het verleden wel eens teveel gedoogd. Zowel voor de gemeenten zelf als voor kritische volgers van de plaatselijke politiek zoals Heemschut ligt er binnenkort een duidelijk houvast, waaraan bijvoorbeeld bestemmings- en bouwplannen kunnen worden getoetst. Ten aanzien van de bovenvermelde gebieden is het wachten op het oordeel van de specialisten op het gebied van landschapsbeheer en ruimte lijke ordening Laurenskwartier Rotterdam Eén van de weinig overgebleven (rijks)monumenten van het Rotterdam van voor de meidagen van 1940 is natuurlijk de St. Laurens, de grote oude stadskerk. Temidden van het nieuwe Rotterdam nog altijd een karakteristiek onderdeel van het stadsbeeld. Spiegelde het koor zich eertijds in het water van de Binnenrotte, sinds de demping daarvan doet het dat hooguit nog in de etalages van de omringende winkels en de ruiten van gepar keerde auto's. Het gemeentebestuur is voornemens het gebied rond de St. Laurens opnieuw in te richten. Gedeeltelijk zal hiervoor nieuwbouw worden ingezet, ook zal de wederopbouwarchi tectuur nabij de kerk een gedaanteverandering ondergaan. Bij een dergelijke aanpak moeten natuurlijk ook de verkeerstechnische aspecten worden meegenomen en de openbare ruimte zal eveneens aan bepaalde kwaliteitseisen moeten gaan voldoen. De subcommissie Ruimtelijk Ordening van Heemschut is over de nu gepresenteerde, eerste schetsplannen slecht te spreken. De toch al ruime bepalingen in het bestemmingsplan worden ook nog eens extra ruimhartig uitge legd en gehanteerd, waardoor de zaak volledig uit de hand dreigt te lopen. Het lijkt alsof men geheel voorbijgaat aan de aanvankelijk voorge stane accentwerking die de St. Laurens zou moeten gaan krijgen. Zoals het er nu naar uitziet doen de toekom stige pleinwanden de kerk zoveel concurrentie aan, dat hij ondanks zijn volume toch heel duidelijk op het tweede plan komt. Geen inspi rerend middelpunt, maar meer een soort ver loren sta-in-de-weg. Kenmerkend volgens Heemschut is ook het volledig afwezig zijn van de vraag - in alle tot nu toe opgestelde nota's - wat het wezenskenmerk van een (stads)plein als dit is en hoe daar in het ontwerp rekening mee zou moeten worden gehouden. Het nu openbaar gemaakte plan voor de zoge heten Ichthus-locatie beslaat dan nog maar pas de eerste uit een serie bouwlocaties die op de schop gaan. Dat belooft weinig goeds voor het vervolg. Reden voor de commissie om in een brief aan het College van B en W fors stelling te nemen tegen de nu ingeslagen weg. Er zijn van het pittige schrijven ook afschriften naar het Welstand, de politiek en de Provinciaal Planologische commissie gestuurd. Afsluitend verzoekt men schriftelijk volledig op de hoogte te worden gehouden. Ned. Herv. Kerk Voorschoten In het centrum van Voorschoten staat tussen School- en Voorstraat één van de oudste kerken van Zuid-Holland. De toren is de hoge leeftijd duidelijk aan te zien, hij is ook beschermd rijksmonument, het eigenlijke kerk gebouw is enkele malen vernieuwd. Hoewel geen beschermd rijksmonument is dit kerkge bouw toch een waardevol onderdeel van de Voorschotense dorpskern. Technisch adviseur M. (Ries) van Hemert werd verzocht om met enkele andere deskundigen mee te denken en te discussiëren over oorzaak april 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 22