Enkhuizen: sleutel tot de Zuiderzee Jan-Derk Gerritsen Op de eerstvolgende Heemschut Monumentendag, 11 mei aanstaande, leiden wij U rond in de monumentale V.O.C.-stad Enkhuizen (zie ook pag. 17). 18 Heemschut april 2002 Met dank aan Oranje Enkhuizen is de eerste stad, die in de Spaanse tijd de zijde van de prins koos. En dat heeft haar na de 'bevrijding' geen windeieren gelegd. In 1572 rammeiden de Watergeuzen uit armoede naar Den Briel, want dat was ze tot vijf maal toe bij Enkhuizen niet gelukt. Na de bevrijding ging prins Willem op 20 oktober van datzelfde jaar naar Enkhuizen als dank voor de standvastigheid van de stad, die hij 'de sleutel tot de Zuiderzee' noemde. En Amsterdam had het nakijken want hij verleende het paalkistrecht - belastingheffing op alle schepen, die de Zuiderzee binnenvoeren - aan de stad, die pal bleef staan. De eerste schip per, die het uiterste noorden van Noorwegen bereikte op weg naar de Noordkust van Rusland, was een Enkhuizer. De fundamenten voor de V.O.C. wer-den gelegd door Dirk Gerritsz en Jan Huygen van Linschoten uit Enkhuizen in 1583. Geen wonder, dat de meeste V.O.C. panden in Enkhuizen stonden. Waarmee ook de basis werd gelegd voor jaloezie en roofzucht. De stad had een nieuw bastion en uitbreiding nodig voor een met de welvaart groeiende bevolking. Van die versterkingen, land-en waterpoorten, zijn er nog maar een paar overde Koepoort of Wester poort en de overbekende Drommedaris. Het bestuur van de stad kon de rijkdom gestalte gaan geven in de bouw 1688) van het monumentale stadhuis, dat opvallend lijkt op dat van concur rent Amsterdam, nu het Paleis op de Dam. Maar dat is geen toeval want de bouwer daarvan is Jacob van Campen. En die van Enkhuizen heet Steven Vennecool, wiens vader tekenaar was bij Van Campen. Verval Als er geen Engelse oorlogen waren 1652 en 1665 geweest, de Zuiderzee niet steeds meer was dichtgeslibd, geen haringvloot door kapers was gedecimeerd en er geen pest was uitgebro ken, stond nu ook de Oosterhaven nog vol met vele verwijzingen naar een rijk verleden. Zodanig, dat Enkhuizen nu onze hoofdstad zou zijn geweest en zij zelfs voor de eer had bedankt, die van Noord-Holland te worden. Desondanks zijn er kerken genoeg, staan vele straten vol herinneringen en worden grachten nog steeds veelvuldig gemarkeerd door patri ciërswoningen, voorzien van vergeelde jaartal len. Kortom alle stenen spreken nog een taal, die hier niet op papier valt te zetten, maar die je met eigen ogen moet komen zien. J.D.Gerritsen is PR-medewerker van Heemschut Noord-Holland. Voordat Amsterdam was, ben ik, Enchusen. Zo mag een Noord-Hollandse variant op het Bijbelboek Genesis met recht luiden. Het embryo Amsterdam lag nog in de wieg en de dam in de Amstel moest nog gelegd worden, toen ze in Enkhuizen al een dorp met een kerk - een kerspel heette dat toen - aan de waterwolf hadden prijsgegeven en een nieuwe dijk bouwden om het erachter droog te houden. Zo'n scheppingsverhaal over Noord-Holland, vormt ook een variant op de overbekende stel ling, dat God de wereld schiep behalve Holland omdat ze dat daar zelf hadden gedaan. Hoewel zijn Godshuizen er een grote rol hebben gespeeld. Kerspels Er zijn al in het jaar 1000 sporen van bewoning gevonden. Eind 13de eeuw was deze vlek al uitgegroeid tot een kerspel (parochiemet een kapel, gewijd aan Sint Paulus. Die lag buiten de dijk. Binnendijks bevond zich eenzelfde kerspel, gewijd aan St. Gomarus, het Gommerkerspel. Stadsrechten verkreeg het plaatsje in 1355. In 1422 gaf graafJan van Beieren aliasJV"? zonder Genade toestemming een kapel te 'fonderen' in het West-eynde der stede ofwel het Gommer kerspel. De kapel en de nederzetting buiten de dijk liet hij afbreken en in het Suud mocht men een nieuwe bouwen ter ere van Sint Pancratius. De Westerkerk uit de 15de eeuw. Dat was vragen om moeilijkheden. Het varens volk van de zuidzijde werd zo een religieuze rivaal van dat van het Gommerkerspel. Dit landvolk wilde niets liever dan een grotere kerk bouwen en daarmee de armere andersden kenden de ogen uitsteken. Die uit De Suud gingen een toren bouwen, die van verre hun suprematie moest tonen. Die kwam na 100 jaar niet hoger dan 7 5 meter. Het antwoord van het Gommerkerspel was de bouw van een gigantische kerk, de huidige Wester kerk of St. Gomarus, die in geen verhouding moet hebben gestaan tot de ingetogenheid van de gebouwde omgeving. Ofwel uit geldgebrek of door verzet van buren is er nooit een hoge stenen toren gekomen maar wel een nog bestaand houten klokhuis. De restauratie van deze laatgotische driebeukige hallenkerk, begonnen in 1996, is bijna voltooid. Pronkstuk daarin is het koorhek uit 1542dat naar de mening van kenners, het mooiste van Nederland is. Haar tegenhanger De Zuiderkerk werd een tweebeukige hallenkerk met eveneens een rijk interieur: een preekstoel uit 1610, 17de-eeuwse kerkbanken, grafborden van vooraanstaande figuren in de strijd tegen de Spanjaarden, een mooie kruiskapel etc.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 20