Heemschut 15 Enkele belangrijke identieke Huizen in Dordrecht met vijf traveen periode 1700-1750. 1) Huis Neurenberg 1729. Thans Museum Van Gijn, Nieuwe Haven 29. 2) Huis Slingelandt 1728. Thans De Zeilende Beer, Wolwevers- haven 39. Afbeelding bij artikel Dilemma's bij bescherming pag. 8 3) Huis Het Suikerbrood 1735. Eerder op die plaats het West- Indië Huis, Wijnstraat 87. Afbeelding bij artikel Dilemma's bij bescherming pag. 8 4) Huis Hallincq 1740. Eerder op die plaats: Huis De Groene Weyde. Afbeelding bij artikel Dilemma's bij bescherming pag. 7 Literatuur Bruyn, C.M. de; HetMuseum 'Mr. Simon van Gijn' vanaf 1925. In: Leven met het verleden, (red: Bosman, Th.E.A., Bruyn, de C.M., Kammen, van E.) Hilversum/Dordrecht 1992. pp. 191-219. Idem: Het huis Nieuwe Haven 29 en zijn bewoners tot 1864. pp. 67-103. Engelenhoven, van A., 'Een groot en deftig heerenhuis aan de Wijnstraat'. In Dordtse Huizen, nr. 06, april 2000. Passim. Meischke, R., Zantkuijl, H.J., Rosenberg, P.T.E.E., Huizen in Nederland. Deel: Zeelanden Zuid-Holland. Zwolle z.j. pp. 120-121. Pijzel-Dommisse,Jet; 1700-1750. In: Fock, W. (red), Het Neder landse interieur in beeld 1600-1900. Zwolle 2001. pp. 181-261. Wijk, W. van, et al. Dordt in de kaart gekeken. Dordrecht/Zwolle 1995 Goudleerkamer: paneel. Foto: Marco de Nood. Behoud gaat voor vernieuwing Deze kernachtige woorden zijn van Jan Kalf, waarmee hij in 1917 de Grondbegin selen samenvatte. Hiermee verdraagt zich niet de uit pand 27/28 verdwenen keuken en de twee gangvloeren: een in marmer en de ander - hardsteen en marmer - in patroon gelegd. Ook in nummer 30 is de marmeren gangvloer verdwenen. Het doorzagen van vijf balken in de balkenlaag van de zolder in het woonhuis van Simon, is een ernstige aantasting van constructieve delen en in strijd met het beginsel dat dit alleen mag gebeuren als dit bouwkundig onvermijdelijk is voor het voortbestaan van het pand. Het door de RdMz gestipuleerde dilemma dat neerkomt op de keuze tussen enerzijds gebruikseisen en anderzijds behoud, ook al is de monumentale waarde daarvan gering, zal steeds weer en steeds vaker de kern issue zijn bij restauratie. Het grote gevaar hierbij is dat bescheiden monumentale kwaliteiten worden opgeofferd. En ook die worden steeds schaarser! Toetsing van beoogde ingrepen aan de Grondbeginse len, het charter van Venetië en de Restau ratienota 1982 van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg blijft geboden! Waardering De herinrichting van het woonhuis van Simon van Gijn is met grote precisie en subtiel gevoel voor detail uitgevoerd en dat is een groot goed! In pand nummer 27/28 is de authentieke kapconstructie met span ten gehandhaafd. De overdekking van de binnenplaats en integratie daarvan in de expositieruimte voldoet aan het kriterium: niet-histori- serend en eigentijds. Bij nummer 30 kan eigenlijk behalve het cascoherstel - ook daar is de authentieke kapconstructie gehandhaafd - en de Vriesendorpkamer nog nauwelijks van restauratie worden gesproken. Dit is de consequentie van de gemaakte keuze. Echter de ruimtelijke werking die van het trappenhuis uitgaat, versterkt het monument. Herplaatsing van het acht- tiende-eeuwse plafond in het café is een onverwacht cadeautje dat te danken is aan visie en inspanning van zowel de RdMz als aan R. Krooshof van de gemeentelijke monumentenzorg. Simon van Gijn's museum aan huis is door dit alles een parel aan de kroon der Nederlandse woonhuis-musea geworden! Drs. J.J. Bollehakker is bestuurslid van Heemschutvoorzit ter van de provinciale commissie Zuid-Holland en lid van de redactieraad. april 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 17