april 2002 Heemschut 13 maar ook informatie over de inrichting van zijn huis heeft vastgelegd in kleine notitieboekjes kon, ook met behulp van foto-opnamen van de oude toestand, tot herinrichting worden overgegaan. Niet heringericht werd de voormalige logeerkamer. Daar is nu de goud leerkamer opgesteld die recentelijk aan de collectie is toegevoegd en oorspronkelijk afkomstig is uit het huis 'de Rozijnkorf (Voorstraat 282). De tochtdeuren uit de hal stonden inmiddels op zolder en zijn teruggezet op hun oorspronkelijke plaats. Schilder- en stucwerk in het woonhuis heeft de museumdirectie in eigen beheer uit gevoerd. Tenslotte zijn op de tweede etage twee trappen aangebracht die naar de zolder voeren. De verbouwing van Nieuwe Haven 30 Bespreking van het rijksmonument Nieuwe Haven 30, waarvan het voorhuis tot 1984 bewoond werd door tekenaar Philip Kouwen en diens echtgenote Lenie Dicke, is belangrijk omdat hier de grootste bouwkundige ingrepen hebben plaats gevonden. Het pand - bouw heer Adriaan van Loon - bestond aanvankelijk uit twee afzonderlijke huizen, waarvan het oudste aan de Hoge Nieuwstraat - nu achterhuis - uit de 17 de eeuw dateert. Later werden beide panden met elkaar verbonden door een tussengeleding waarin een trappenhuis werd onder gebracht (zie foto). Hoofdverschijningsvorm en inde ling is vooral 18de eeuws met 19de-eeuwse detaillering. Schoorsteenmantels en stucwerk dateren uit de 19de eeuw. Kort gezegd komen de ingrepen in dit pand er op neer dat het interieur vrijwel geheel is verdwenen. In het achterhuis werd bij het 'kaalstrippen' een 18de eeuws op houten delen geschilderd plafond ontdekt waarboven en gedeeltelijk ook naast, zich nog een 17de- eeuws beschilderd balkenplafond bevond. Beide pla fonds zijn gehandhaafd. Het ontwerp beoogde aanvankelijk een doorbraak naar de keuken van het museum (zie foto pag. 1) en het ver vangen van de 19de- eeuwse hardstenen voorpui door Restauratie, verbouwing en herinrichting Museum Mr. Simon van Gijn, Dordrecht Opdrachtgever: Gemeente Dordrecht, dienst kunsten Architecten: Rouw en De Koek Architecten, Dordrecht Adviseur pand nr. 29 (woning Simon van Gijn): Buro Els Wagemans, Interieur architectuur, Dordrecht Bouwhistorisch onderzoek: J.A. van der Hoeve Kleuronderzoek: J. Tegelaar Instituut Collectie Nederland, M. de Keijzer. Conservering plafondschildering nr. 30: Stichting Restauratie Atelier Limburg. Aannemer: Aannemersbedrijf Huurman B.V. Delft Datum oplevering: september 2001 Kosten: 12 miljoen Nieuwe Haven 30. Gevelwand tuinzijde, na restauratie: trappenhuis (I); museumcafé(r). Foto Marco de Nood. Nieuw ontworpen zolder trap, in nr. 30. Foto Marco de Nood. een eigentijds ontwerp. Dit betekende een cruciale aan tasting van de integriteit van beide monumenten (nrs 29 en 30). Dit ontwerp is niet uitgevoerd. Teneinde het museum zelf onaangetast te laten, hebben in dit pand de volgende majeure wijzigingen plaats gevonden: Trappenhuis: op de binnenplaats is het verbindingslid met trappenhuis tussen vóór- en achterhuis gesloopt en vervangen door een nieuw overdekt trappenhuis. In het trappenhuis is een aanvaardbare doorbraak gemaakt naar de bijkeuken van nummer 29 (museum). Achterhuis: dit is op de balklagen na gestript; het 18de- eeuwse plafond is na conservering teruggebracht. Dat noopte tot aanzienlijke planwijziging voor het daar geprojecteerde museumcafé. Deze wijziging betekende uiteindelijk een grote verbetering, omdat de ruimte her steld werd naar de 18de-eeuwse verhoudingen. In de zij gevel is een opening naar de tuin gemaakt, voorzien van glazen schuifpui. Voorhuis: de gehele begane grond is heringedeeld als publieksruimte. Hier is de entree met balie, garderobe en liftkoker, die is gefundeerd in de daaronder gelegen kelder. Deze ruimte is ontdaan van alle historische refe renties. De nieuwe vloer is uitgevoerd in gevlamde Namense hardsteen en beslaat de gehele begane grond. De Carara marmeren vloer in de vroegere gang is niet gehandhaafd. Wel gehandhaafd in de voorpui is de 18de-eeuwse lambrizering met vensterbanken; deze is

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 15