8 Heemschut april 2002 Wolwevershaven 39, Dordrecht (1728). Middenrisaliet. Bouwheer Govert van Slingelandt. In bovenlicht, houtsnijwerk tonende een beer zittend in een scheepje onder zeil. Gesigneerd en gedateerd: HP Hans Petri, 1949. Functies: Gebouwd als woonhuis; in 1899 een scheepsverbandmaatschappij, particuliere Dordtse Handelsschool (midden 20ste eeuw); oostzijde nachtclub/disco (jaren 60/70). Huidige functie westzijde: kantoor; bovenétage woning; oostzijde leegstaand. twee recentelijk zijn gerestaureerd). Pas dan kunnen daaruit maatregelen worden afgeleid, die tot aangepaste vorm van bescherming in al zijn aspecten voeren en mogelijk tot voorstellen ten behoeve van wetsherziening. Maar ook zonder een dergelijk onderzoek kan Heemschut op basis van de huidige wetgeving en reeds ontwikkelde restauratie- en conserve- ringsopvattingen wel degelijk acties onderne men tegen aantasting van integriteit, authenti citeit en sloop. En Heemschut doet dat ook. Signalering en publicatie is hierbij essentieel. De opgaaf voor actievoerend Heemschut is de overheid te overtuigen. Als Heemschut één effectief actiemiddel daartoe heeft dan is het wel publicatie in zijn tijdschrift want dat geeft direct toegang tot de publieke opinie en alle geledingen van het openbaar bestuur. Dat heeft een enorme impact en is hèt middel par excel- lence om onze missie uit te dragen. Grondbeginselen: Charters en statuten Wat zijn nu de actuele standpunten bij bescher ming? Sinds 1917 beschikken we over grond beginselen voor restauratie, vastgelegd in 31 stellingen en voorschriften. Dit werk is het resultaat van een door "De Nederlandsche Oudheidkundige Bond" (NOB) ingestelde commissie met als rapporteur dr. Jan Kalf en als overige leden K.P. C. de Bazel, dr. P.J.H. Cuypers, Jos. Th. Cuypers, J. Gratama, W. Krom hout Czn enjhr.mr. V. de Stuers, waaraan toege voegd namens de NOB, de Dordtse archivaris mr.dr.J.C. Overvoorde,jhr. B.W.F. van Riemsdijk en profidr. W. Vogelsang. Deze beginselen worden in 1948 geëvalueerd op geldigheid door een tweede commissie van de thans Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond, een 'evaluatie' die niet tot nieuwe begin selen voerde, doch het restauratievraagstuk in een, zoals Denslagen het noemt, 'breder maat schappelijk kader' plaatste, te weten aspecten van functieverandering van een monument. Deze benadering beoogde de tegenstelling op te heffen tussen enerzijds de ook door de Wijnstraat 87, Dordrecht. Het Suikerbrood ook wel genoemd het West-lndiëhuis. Middenrisaliet. Bouwheer Frederik Wilkens 1735. Functies: Opslagplaats West-Indische Compagnie maakte deel uit van de Kamer van de Maze, gebruikt als vergaderplaats voor de vier Dordtse bewindvoerders. Sinds 1698 suikerraffinaderij. Sloop en nieuwbouw als woonhuis in 1735. Tot in de 20e eeuw woon huis gebleven. Drukkerij ca 1950 tot 1998. Sindsdien Kunstgalerie en door particulier voorbeeldig gerestaureerd. Architect: Andries Lugten, Dordrecht. commissie erkende documentaire waarde van monumenten, en anderzijds de rechtvaardiging van aanpassingen ten behoeve van de nieuwe functie. In 1964 ziet het charter van Venetië het licht; een document dat tot stand komt door een internationaal gezelschap van architecten. In 1982 publiceert de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg zijn, in nauwe samenwer king met de Rijksdienst voor de Monumenten zorg (RdMz), tot stand gekomen restauratie nota. Deze was mede geschoeid op de, bij schrijven van 9 oktober 1981, geformuleerde kritiek van Heemschut, die ondermeer aan dringt op een restauratiestatuut waarin de voorgestane uitgangspunten worden neer-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 10