Het Bonifatiushospitaal in Leeuwarden Peter Karstkarel Een monument uit de crisistijd Het Bonifatiushospitaal (1930-1935) in Leeuwarden heeft in de competitie om officieel als jong rijksmonument erkenning te krijgen de eindstreep niet gehaald. Binnen afzienbare tijd raakt het zijn functie kwijt. Het huidige ziekenhuisbestuur wil met het oog op een zo hoog mogelijke opbrengst het gebied in volle vrijheid verkopen. De gemeenteraad heeft gelukkig al vastgesteld dat de monumentale kwaliteiten van het hoofdgebouw van het hospitaal zo hoog zijn dat er plannen moeten komen waarbij deze gerespecteerd worden. 4 Heemschut nipi3i3i ns'ii ii Terecht. Het Bonifatitishospitaal is immers historisch opmerkelijk, stedenbouwkundig hoogst bijzonder en architectonisch heel aantrekkelijk. Aan het einde van de 19de eeuw functioneer den in Leeuwarden drie ziekenhuizen van behoorlijke omvang: het Stadsziekenhuis, het Diaconessenhuis en het Bonifatiushospitaal. De huisvesting was niet in alle opzichten ideaal. Het Bonifatiushospitaal zat bijvoorbeeld in de al een paar keer uitgebreide pastorie van Petrus Cuypers' Bonifatiuskerk (1882-'84) en een oude adellijke woning, het Amelandshuis. Er ontstonden plannen om tot nieuwbouw te komen. De gemeente had voor het gebied ten Bonifatiushospitaal te Leeuwarden. Foto's auteur. noordwesten van de binnenstad een uitbrei dingsplan laten maken, in een radiale compo sitie binnen oude uitvalswegen en nieuwe verkeersassen. Een sterk met de gemeente gelieerde woningbouwvereniging maakte voor een belangrijk deel van deze nieuwe wijk een plan tot bebouwing. Er tegenover, aan de andere zijde van de oude Stienserstraatweg, later de mr. P.J. Troelstraweg genoemd, was een flink gebied gereserveerd voor een bijzon dere functie, een ziekenhuis bijvoorbeeld. Ed. Cuypers Door de ongunst der tijden is slechts een frag ment van de geplande wijk met sociale wonin gen tot stand gekomen, maar om dezelfde redenen kon het bestuur van het Bonifatius hospitaal het hiervoor genoemde gebied voor een scherpe prijs bemachtigen: 1,54 per m2. Op voor- en achtergrond speelde bestuurslid André de Vries bij de plannen een belangrijke rol. Deze steenfabrikant op Schenkenschans bij Leeuwarden, producent van de nog steeds befaamde Friese 'geeltjes', was koopman in hart en nieren en wist het voor de crisistijd enorme bouwproject tot een goed einde te brengen; met natuurlijk ook baksteen uit zijn fabriek. H.J.A. Bijland en A. van der Geijn van het bureau van de in 1927 overleden Ed. Cuypers maakten in 1930 het ontwerp. Uit eigen kas betaalde het bestuur de kosten van het begin van de werkzaamheden vanaf 1931de grond werken en een deel van de fundering. Kapitaal was krap in die tijd en het werk heeft een poosje stilgelegen. Intussen waren de prijzen van zowel arbeid als materiaal gezakt en een vol strekt andere calculatie maakte de nadere uitvoering mogelijk: op 6 juni 1933 werd de eerste steen gelegd, een jaar later het hoogste punt bereikt en op 12 juni 193 5 kon het nieuwe Bonifatiushospitaal in gebruik worden genomen. Beelden naar buiten Het oorspronkelijke hospitaal is een kloek vleu gelgebouw op een H-vormige plattegrond, dat is opgetrokken in zorgvuldig gemetselde gele baksteen op een hoge plint van licht gesinterde rode perssteen en bekroond met flauwe schild daken, voorzien van flinke overstekken en lage, brede kapellen, gedekt met fraai in kleur accor derende bruingrijze golfpannen. De diensten van het ziekenhuis zijn in de linkervleugel ondergebracht; de rechtervleugel was voor ziekenzalen en -kamers. Deze beddenvleugel is perfect georiënteerd, kreeg op de begane grond terrassen en op de verdieping zulke grote balkons dat de bedden bij mooi weer naar buiten konden worden gereden; het ideaal van een sanatorium lijkt model te hebben gestaan. De ziekenverblijven waren met glas-in-ijzer- puien geheel geopend naar de royale tuinen op februari 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 6