Column Reclame-stunt Heemschut 3 het interieur nader onderzoeken, de verken nende fase. Want niet alles is te zien, bijvoor beeld dankzij de eens zo populaire mode om plafonds te verlagen. Van der Hoeve werkte onder meer in Roosendaal, vanaf 1992Daar was het MIP net uitgevoerd, waarbij hij ook was betrokken. Maar monumentenzorg had in die gemeente nooit zo'n prioriteit, en zo kon het gebeuren dat de moderne monumenten er toen beter geïnventariseerd waren dan de oudere. Nu hadden de MlP-panden sowieso vaak oudere kernen. En als hij toch met een MlP-pand bezig was, ging hij de huurpanden bekijken. Luchtfoto's en onderzoek bij bouw- en woningtoezicht hadden hem de weg al zo'n beetje gewezen. Hij ging overal zelf kijken en gebruikte daarbij een overvaltactiek: gewoon onaangekondigd aanbellen:.Het lijkt ons dat uw pand heel oud is.' Soms kon hij met een half uur volstaan, soms duurde zo'n bezoek wel vier uur, als een huis machtig interessant bleek. In totaal werd per pand gemiddeld zo'n elf uur voor de inventarisatie uitgetrokken. Als resultaat werd een aantal panden op de gemeentelijke- en rijksmonumentenlijst geplaatst. Hij is overigens niet zo optimistisch over wat er met zijn rapporten in de gemeente Roosendaal gebeurt. Eindhoven Eindhoven, waar hij ook bezig was, is een ander verhaal. Daar ging alles ordelijker. Van der Hoeve ging bij het kadaster kijken. Als dat bij de oudere panden geen melding maakte van sloop en nieuwbouw, mocht je aannemen dat het een interessant object betrof. Eerst maar eens globaal inventariseren, vond Van der Hoeve. Dan een kijkje nemen in de panden. Geen overvaltactiek dit keer. Hij stuurde een keurige brief naar de bewoners/eigenaars. Dat hij volgende week dinsdag op de stoep stond en als dat niet uitkwam, graag even een berichtje. Dat bleek succesvol: 80% was in eerste instan tie aanwezig en bereid hem te ontvangen. Van de 50 panden kon hij er 48 bezoeken. Het bezoek duurde een uur, de uitwerking van de gegevens ca. twee uur. Van alles werd er geno teerd. Bouwgeschiedenis, gegevens bouw- en woningtoezicht, korte beschrijving als basis voor een eventuele redengevende omschrij ving, enzovoort. Er waren veel 19de-eeuwse panden bij. Van Vrijstraat 2 8/2 8a bleek de voorbouw 20ste-eeuws, maar daarachter was nog een compleet 17de- eeuws huis. En iets dergelijks ontdekte hij wel vaker. Bij inventarisatie alleen vanaf de straat zou hem dat ontgaan zijn. In Eindhoven leidde zijn werk tot een rapport met 50 beschrijvingen. Van een aantal panden is de beschrijving aangepast, de lijst met gemeentelijke monumenten werd aangevuld. Alle eigenaren krijgen het rapport. Den Haag Sinds 1998 is Van der Hoeve grootschalig in Den Haag bezig. Daar was op het gebied van monumentenzorg wèl veel gebeurd. Zij het niet altijd even systematisch: een totaalbeeld had de stad nog niet. Van der Hoeve ging in eerste instantie van de straat af inventariseren. Wat hij zag vergeleek hij met oude kaarten. Hij bekeek ook luchtfo to's en verdiepte zich in ouder onderzoek. Het gaat om 800 panden. Aansluitend volgde het bezoek aan de panden zelf. Opnieuw had hij heel goede ervaringen. 70-80% van de bewo ners was in eerste instantie aanwezig en bereid hem te ontvangen. Voor de opname van bouwhistorische waarden trekt hij één, soms twee uur uit, voor het archiefonderzoek een uur, voor het uitwerken zes uur. Arnhem In Arnhem begon Frank Haam, directeur van het Monumenten Advies Bureau in Nijmegen, begin jaren '90 aan een inventarisatie ten behoeve van de gemeentelijk monumentenlijst. Al snel kwam hij tot de conclusie dat het anders moest. 'We kwamen tot het inzicht dat je de binnenstad moet beschouwen als één groot monument.' In zijn ogen was het zaak de binnenstad pand voor pand te inventariseren. De gemeente stond er achter, het gemeente lijke monumentenbeleid werd er bijvoorbeeld een stuk makkelijker door. Zo doken er altijd problemen op bij plannen voor verbouwingen van rijksmonumenten. Er kwam dan bijvoor beeld een tekening te voorschijn, waarbij voor het dak alleen een driehoekje getekend was, zonder enig detail. En dus moest de gemeente er iedere keer naar toe, om na te gaan of hier geen monumentale waarden teloor gingen. Het werk startte begin jaren '90. Alle panden werden bezocht, zelfs die uit de jaren '60. Want onder een modern huis kan zich best een eeuwenoude kelder bevinden. Uiteraard werd de beschrijving van rijksmonumenten geactualiseerd. 'Huis met lijstgevel 19de eeuw' - redengevende omschrijving in het monumen- tenregister - blijkt bij nader inzien een 15de- eeuws tongewelf te bevatten, of een 15de- eeuws keldercomplex en/of 18de-eeuwse hal en trappen. Ook Haans was een, soms twee uur kwijt aan het veldwerk, en besteedde vier tot zes uur aan de uitwerking. Een spin-off van zijn onderzoek was het kelder project. Middeleeuwse kelders zijn vaak nog bewaard gebleven, al werd het huis erboven nog zo vaak verbouwd en vernieuwd. In het gebied van de Arnhemse Rijnstraat werd zelfs een volledig doorlopende reeks kelders aange troffen. Een hele stad onder de stad, nu voor het publiek toegankelijk gemaakt. Het was onlangs nog in het nieuws. 1 Bijna had prinses Maxima voor elkaar gekregen waarvoor opeenvolgende wethouders in de hoofdstad al meer dan tien jaar knokken: verwijdering van de wanstaltige reclames langs het Damrak. Dat het bijna 'dreigde' te lukken was i vooral het werk van Guus Bakker, directeur van de Beurs van Berlage. Hij slaagde er onlangs in een nieuwe ondernemersver eniging op te richten. Het koninklijk huwelijk in zijn Beurs zag hij als een mooie aanleiding de reclame aan te pakken. De gemeente kwam met het aanbod met dezelfde hoogwerker, waarmee de versie ring voor het huwelijksfeest zou worden aangebracht, de ontsierende reclame weg te halen. En zo zagen we twee weken voor de bruiloft op de locale omroep een keurige wethouder Hooijmaiers met gevaar voor eigen leven de hoogwerker beklim men om het eerste reclamebord te ver wijderen. Zo'n 60 procent van de onder nemers aan het Damrak wilde wel meewerken, heette het. De rest zou met als uiterste middel de gang naar de rechter gedwongen worden. Maar de gemeente had ook lokmiddelen: duizenden euro's subsidie en internationale publiciteit. Na de bruiloft was er echter nog maar weinig van de schoonmaakbeurt te merken. Diverse ondernemers verzetten zich. Ze denken, dat de reclame-borden, die soms met plakband aan de gevel vast- zitten, hun omzet bepalen. Rekenen exact uit, hoe eventuele advocaatkosten zich verhouden tot het aantal gegrilde kippe tjes, dat ze minder denken om te zetten. Iets reëler is de vrees, dat er een gat zal vallen tussen de verwijderde reclame en het aanbrengen van nieuwe soberder borden. Er moet immers voor elke nieuwe reclame-uiting weer een bouwvergunning komen. Het povere resultaat is, dat kort na de huwelijkssluiting het Damrak nog altijd niet de sjieke rode loper is, waarover de bezoeker de hoofdstad moet binnentreden. De wethouder is echter even vasthoudend als zijn tegenstanders. Hij heeft al een nieuwe deadline gesteld, ook dit keer weer met inschakeling van de monarchie: Koninginnedag 2 002 i Jaap Kamerling februari 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 5