Nieuwe uitgaven Anne-Marie ten Cate J.J.P. Oud Rectificatie 38 Heemschut februari 2002 Vorig jaar verscheen bij NAi- uitgevers J-J-P. Oud, poëtisch func tionalist 1890-1963; compleet ■werk'' door Dolf Broekhuizen, Ed Taverne, Martien de Vletter en Cor Wagenaar. De naam van Oud is synoniem met de Nederlandse Moderne architectuur van de eerste helft van de 20ste eeuw. Samen met Van Doesburg was hij grondlegger van De Stijl en verwierf hij internatio naal grote bekendheid vooral met zijn woningbouwcomplexen. Het werk toont aan hoe veelzijdig Oud was; als publicist en polemist, ontwerper van briefpapier, meu bels, boekomslagen, monumenten en grafstenen. Gedreven, veelzij dig, lastig, controversieel, kritisch zijn slechts enkele van de tref woorden die van toepassing zijn op Oud. Volgens Taverne en Feireiss heeft Oud de Moderne beweging tot na zijn dood met al zijn geschriften en uitspraken menig historicus op het verkeerde been gezet. Hij wist de politiek en de overheid na de Eerste Wereld oorlog ervan te overtuigen, dat de realisatie van in massa gereprodu ceerde lowbudget woningbouwar- chitectuur niet alleen een techni sche en sociale, maar ook een culturele en artistieke opgave was en toonde dat aan in o.a. Hoek van Holland en de Kiefhoek in Rotterdam. Architectonische schoonheid was volgens Oud niet het uitgangspunt van een ontwerp proces maar het resultaat, een dilemmagevoelig uitgangspunt. Hij wist mensen te bewegen en in de jaren '30 wist hij het internatio nale bedrijfsleven te overreden met als exponent het klassiek- moderne Shellgebouw in Den Haag. Legt men de verschillende ontwerpen door de jaren heen naast elkaar dan ziet men enorme verschillen in stijl. Een groter verschil kan er niet zijn als bij de moderne kubusvormige bouw en uitbreiding van Villa Allegonda in Katwijk aan Zee(1916/17 en 1928) en woonhuis De Geus in Broek in Waterland uit dezelfde tijd, ook al zijn het vroege werken. In zijn latere werk zijn ook zulke verschillen te ontdekken. En het is de grote verdienste van dergelijke complete oeuvre uitgaven, want die geven daar zicht op. Oud ontwierp ook meubels en hele interieurs, voor particulieren, voor de firma Metz Co en ook voor de Holland Amerika Lijn. Een uitgave met het complete werk toont vooral de veelzijdig heid. Dat Oud's artisticiteit en zijn gedrevenheid ook veelvuldig tot controverses leiden lezen we voort durend. Op een van de laatste van foto's van Oud uit 1961, twee jaar voor zijn dood, zien we een grijze, ongelukkig uitziende man, zittend voor een ontwerp, starend in de camera of in het niets. Het boek en de tentoonstelling) is een resultaat van een groot onderzoeksproject uitgevoerd door de Afdeling Kunst en Architectuurgeschiedenis van de Rijksuniversiteit van Groningen. In het boek wordt het gehele oeuvre uitvoerig gedocumenteerd, waardoor Oud's werk voor het eerst voor een internationaal publiek ontsloten is en hij defini tief op het voetstuk staat naast de andere groten, Le Corbusier, Gropius en Mies van de Rohe. Rotterdam, NAi-uitgevers, 2001. 575p. ISBN 90 5662 198 X. Prijs f 175,-. (Er verscheen tevens een Engels talige editie.) Oude ansichten Bij de Europese Bibliotheek verschijnen met regelmaat de alom bekende boekjes met oude ansichten. Onlangs verschenen in de serie Toenboekjes ongewijzigde herdrukken va n Molens in Utrecht1 (ISBN 90 288 0842 6) en Molens in Overijssel' (ISBN90 288 3009X), beide samengesteld door H.A. Visser. Voorts verschenen herdrukken van Molens in Drenthe (ISBN 90 288 0379), Molens in Gelderland'(ISBN 90 288131 60) en Molensin Groningen' (ISBN 90 288 0004 24) De boekjes verschenen alle in de jaren '80 van de vorige eeuw. Er bleef veel vraag naar en daarom worden vele op nieuw uitgegeven. Van de persen zijn zojuist gerold: Molens van Amsterdam deel 2, en 'De Oostelijke Eilanden van Amsterdam, in oude ansichten (ISBN90 2883037 5) door J.H. Kndzinga. Zaltbommel, Europese Bibliotheek, 2000. Prijs f 34,50per stuk. Stadswallen en stadspoorten Eveneens omdat er veel vraag naar bleef verscheen een ongewijzigde herdruk van het boek Middeleeuwse stadswallen en stadspoorten in de Lage Landendoor H. Janse en Th. van Straalen, beiden bij het verschijnen van de eerste druk in 1974 werkzaam bij de Rijksdienst Monumentenzorg. Zaltbommel, Europese Bibliotheek, 2000.176p. ISBN90 288 5011 2. Prijs f49.50. Heemschut Noord-Holland zoekt planologisch adviseur Om kwalijke ontwikkelingen in de regio Kennemerland (incl. Haar lem) af te wenden zoekt Heem schut een enthousiaste erfgoed beschermer, die ervaring heeft op het gebied van de ruimtelijke ordening, in het bijzonder het Belvedere project, voor zowel land schap als stedebouw. Hij/zij dient in een vroeg stadium signalen af te geven aan de commissie om ver volgens onder verantwoording van In het december-nummer wordt op pag. 39 ten onrechte Elburg een Romeinse oorsprong toegedicht. Het stadje dateert uit de 14de eeuw. onze voorzitter F.J.A. IJsselmuiden communicatie tussen belangheb benden tot stand te brengen en actie te ondernemen. Het secreta riaat biedt ondersteuning. Voor informatie contact opnemen met AgnesMars, 0297 522801. VOC Hoorn Heemschut Noord-Holland presenteert daar op 23 maart haar activiteit voor dit najaar:"VOC- cultuur, dynamiek van verleden via heden naar toekomst". Informatie over deze activiteit deze zomer in het tijdschrift, via de Heemschutwebsite pagina Noord-Holland en per telefoon: Agnes Mars, 0297-522801. Heemschut Zuid-Holland zoekt PR-medewerker Heemschut Zuid-Holland zoekt een nieuwe PR-medewerker voor het verzorgen van de nieuwsbrief, het maken van persberichten over activiteiten van de commissie en het schrijven van actie-artikeltjes voor het tijdschrtift. Info: C.J. tfejwzg tel.0172-519478 V. t.3 Willem Hoogendijk is op zoek naar de locatie van het kerkje op dit schilderij. Het schilderij dateert van rond de Eerste Wereldoorlog. De schilder is onbekend. Zijn werk is wel van hoge kwaliteit. Het dorpje ligt aan een rivier of in elk geval aan water. In de toren zitten twee openingen onder elkaar. Het dak is rood. Links van de kerk ziet u wat hoge bebouwing, een bedrijf? De lezer dacht eerst aan Dalfsen en Puttershoek maar die locaties zijn het niet. Zoekt u mee?

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 40