februari 2002 Heemschut 37 Stadhuis Batavia, grijs gewassen tekening door Johannes Rach, 1779 (Atlas Van Stolk top. 1042). witgepleisterd en met een indrukwekkende Ionische zuilengalerij. Het gebouw kreeg op 27 december 1949 historische betekenis, toen het protocol van de soevereiniteitsoverdracht binnen werd ondertekend. Jakarta Als Jakarta ging de stad haar nieuwe toekomst in. In de halve eeuw die sindsdien is verstreken heeft zij turbulente gebeurtenissen gekend, sindsdien is zij ook geweldig gegroeid. Wel tevreden is een belangrijk zakencentrum geworden en ligt inmiddels ingebed in een krans van agglomeratie. De huidige moderne metropool met de torenhoge kantoorflats, winkelplaza's, parkeergarages en superluxe hotels, doet weinig aan vroeger denken. Toch zijn herinneringen aan het koloniale verleden bewaard gebleven, de genoemde Willemskerk en andere 19de-eeuwse gebouwen als de schouwburg overleefden de vernieuwingsgolf. Mede dankzij gouverneur Sadikin, en met behulp van Unesco en het Prins Bernhard- fonds, kwamen in de jaren '70 van de vorige eeuw projecten op gang tot behoud van VOC- monumenten in de oude Benedenstad. Zo kreeg het stadhuis een opknapbeurt. Men koos voor het klassieke uiterlijk dat het gebouw in de 19de eeuw verkreeg en dat toen door de Fransman Hardouin is vastgelegd (afb. 6). Alleen de sierbestrating en de fontein ont breken op zijn aquarel, zij zijn wel te zien op het werk van Rach. Tegenwoordig herbergt het Willemskerk Batavia, gekleurde litho, naar J.C. Rappard, uit: M.T.H. Perelaer, Het Kamerlid Van Berkenstein in Nederlandsch- Indië, Leiden 1888 (Atlas Van Stolk top. 1122). b'EZÏG'T YAV HET eStaDhÓys- VAV 25Sa7AV/A MET J1ESSEESS" TONTEWVAN VOO REN AAN TE ZIEN JVET .DE dfiOOTE j ClftACT EN 2Y>7.7)w //oOKn .TtKAAT, pand de historische collectie van de stad. Ook andere gebouwen aan het plein werden geres taureerd en kregen een museumfunctie. Waar voorheen het deftige Bataviaans Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen was gehuisvest, staat nu museum Wayang, met het graf van Coen. Het pand van de voormalige Raad van Justitie is Museum voor de Schone Kunsten geworden. Van het Kasteel is niets over. Op de andere oever van de Ciliwung huisvesten de Westzijdse pakhuizen tegenwoordig het Scheepvaart museum. Ook de stadswal en havenkantoor De Uitkijk 'staan er goed bij'. Mochten deze restauraties tot vreugde stemmen, het feit dat recentelijk een vierbaans snelweg door de oude stad is aangelegd zet zeker een domper. Toch is Sadikin niet geheel somber. In een interview van enkele jaren geleden sprak hij de verwach- ting uit dat de Kali Besar, kloppend hart van de oude stad langs de oevers van de Ciliwung- rivier, spoedig zal worden gerestaureerd. Wanneer deze insider optimistisch durft te zijn, moeten wij onze zorgen wat betreft het behoud van de monumenten wellicht eveneens een beetje relativeren. Maar de tijd dringt en een zekere haast is geboden, want de ontwikkelin gen gaan snel in Jakarta. Dit zal Sadikin zich als geen ander realiseren. Mevr. dr. L. van der Wolde is wetenschappelijk medewerkster van de Atlas van Stolk in Rotterdam. Noten 1. De Haan, dl. 1, p. 160. 2. Perelaer, dl. 1 [t.o.p. 198]. 3. Interview d.d. 18.11.1996; De Vletter, p. 106-107. Literatuur Diessen, J.R. van, Jakarta/Batavia, De Bilt 1989. Haan, F. de, Oud Batavia, Batavia 1923. Haks, L. en Maris, G., Lexicon offoreign artistsviho visualizedIndonesia 1600-1950, Utrecht 1995. Merrillees, S., Batavia in nineteenth century photographs, Richmond, Surrey 2000. Nieuhof, J., Gedenkweerdige zee- en lant-reise, Amsterdam 1682. Nix, J.C., 'Apictural history of Indonesia in Rotterdam: Prints, drawings and photographs in the Adas Van Stolk collection', Canadian Journal of Netherlandic Studies (XV ii, 1995) Perelaer, M.T.H., Het kamerlid Van Berkenstein in Nederlandsch-Indië, Leiden 1888. Vletter, M.E. de en Voskuil, R.P.G.A. en Diessen, J.R. van, Batavia/Djakarta/Jakarta: Beeld van een mctamotfose, Purmerend 1997. Johannes Rach 1720-1783, Altist in Indonesia and Asia, Catalogus National Library of Indonesia en Rijksmuseum Amsterdam, 2001. AVS-vouwblad nr. 4 Groetjes uit Indië, Rotterdam 1977. AVS-vouwblad nr. 33 Nederlanders in Indië, Rotterdam 1988.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 39