Batavia: VOC-stad in de Oost Kustgezicht Batavia, ingekleurde tekening door Mattheus Sager, 1752 (Atlas Van Stolk top. 1040). Het Kasteel Een vroege plattegrond uit 1629 laat zien waar de eerste bouwwerken verrezen (afb. pag.36). Nabij de kust, niet ver van de monding van de Ciliwung-rivier, werd tegen het oude fortje Jacatra een nieuwe vesting aangebouwd. Dit fort, het Kasteel, had een vierkante platte grond. Men versterkte de vestingmuren op de hoeken met stevige bastions en voorzag ze van welluidende benamingen als Parel, Diamant, Saphier en Robijn. Een juweliershart zou er sneller van gaan kloppen. Het Kasteel had niet alleen een verdedigende functie, maar herbergde binnen zijn muren ook bestuurlijke organen van de Compagnie. In het Gouvernement had de hoogste ambtenaar zijn intrek genomen. Op de prent van Joann Nieuhof in zijn Gedenkweerdige zee- en lant-reise uit 1682 zien we de woning en dienstvertrekken van de gouverneur-generaal rechts (afb. pag. 34). Een sober pand met kruis- vensters en klassiek omlijste entree boven een bordes. Een belangrijke ruimte vormde de Gebedzaal, gelegen direct achter de ingang, waarin 's morgens vroeg hoge functionarissen hun opwachting maakten om te rapporteren en instructies te ontvangen en waarin 's avonds de dag werd besloten met het Avondgebed. Tegenover het Gouvernement lag de woning van de directeur-generaal. Middenachter getuigt een merkwaardig bouwsel van de zorg voor het geestelijke welzijn van de Compagnies dienaren: de kasteelkerk. Dit op een donjon gelijkend gebouw met dikke muren en een plat dak bood manschappen de mogelijkheid bovenop beschietingen uit te voeren. Rechts van het Gouvernement bevonden zich de vertrekken waar de financiën werden beheerd, zoals de soldijkamer die ook wel de Loge werd genoemd, aan de achterkant lag de vergaderzaal van de Raad van Indië. In deze zaal openden de leden van het hoogste gezag hun bijeenkom sten steevast met een gebed dat blijk gaf van godsvrucht en deemoed en waarin 'dat Ghij ons duijster verstant wilt verlichten en ons geven manhafte wackeregemoederen' nimmer ontbrak. Verder trof men opslagruimten en werkplaat sen aan in het Kasteel. Conform de macht die het bestuurscentrum Tentoonstelling Een selectie prenten en tekeningen uit de Atlas Van Stolk 23 februari 2002 t/m 16 juni 2002 locatie: Het Schielandshuis Korte Hoogstraat 31 3011 GK Rotterdam tel. 010-2176767 openingstijden: dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur zaterdag, zondag en feestdagen van 11.00 tot 17.00 uur Voor nadere informatie omtrent restauratieprojecten in Jakarta: Stichting Oud Jakarta Voorz.: de heer H.E. Leefers Markstraat 12 9712 PC Groningen tel. 050-3133931 februari 2002 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 37