Nieuwe Hollandse Waterlinie Heemschut 33 Kops Plateau te Nijmegen. Het legerkamp was gebouwd op een tijdens de voorlaatste Ijstijd door opstuwing gevormd plateau (foto: PANSA BV Nijmegen). verwijzing naar de Corinthische oecus - is aan het Mediterrane wonen ontleend. Behalve in bepaalde typen van ruimtes en hun ligging ten opzichte van elkaar verwijst het Nijmeegse praetorium ook in speciale visuele effecten naar hetgeen op dat moment 'mode' moet zijn geweest in het Mediterrane gebied. Een duidelijk voorbeeld is het verder uit elkaar plaatsen van de (houten) zuilen voor woonver trek 42De bewoners hadden zo vanuit het woonvertrek onbelemmerd zicht op de in de zuilenhof gelegen tuin. Je zou kunnen zeggen dat door het wegschuiven van de zuilen de zuilengang niet langer merkbaar aanwezig was, waardoor woonruimte en tuin in een directe relatie tot elkaar werden gebracht. Tegelijker tijd kon men zo vanuit de hof de hiërarchie van de ruimtes aflezen, omdat de zuildispositie de ligging van hoofdruimte 42 reflecteerde. Dit verschijnsel komt in het Mediterrane gebied Praetorium op het Kops Plateau. Gereconstrueerd zicht vanuit de zuilengang op woonvertrek 27 (reconstructie: PANSA BV, Kees Peterse, Nijmegen; animatie Maria Smith, Austin TX). niet alleen veel voor, het is er waarschijnlijk pas kort voor het begin van onze jaartelling in zwang gekomen. Uit Pompeii weten we, dat dit fenomeen nagenoeg altijd samenging met een gevelaccent: dat wat men in het platte vlak deed, keerde terug in het volume. De Mediterrane signatuur blijkt verder uit het modulaire ont werp dat vanuit de door Vitruvius verwoorde architectuurprincipes tot stand is gekomen, maar dat hier onbesproken moet blijven. Unieke positie Vanuit de nadere archeologische en architecto nische analyse is gebleken, dat het praetorium op het Kops Plateau Drusus waardig zou zijn geweest. Gebouwd in de toentertijd courante techniek incorporeerde het complex luxueuze uitingen van het contemporaine Mediterrane wonen. Dit geldt voor de dispositie en de aard van de diverse vertrekken. Het Nijmeegse prae torium onderscheidt zich bovendien van over eenkomstige complexen aan de Lippe en de Main doordat het residentiële deel ervan veel nadrukkelijker geënt is op de contemporaine villa-architectuur in het Mediterrane gebied. Het Nijmeegse bouwwerk citeert de inspiratie bron veel vrijer en lijkt veel minder te zijn geformaliseerd. Het woonkwartier van het Nijmeegse praetorium. lijkt hiermee een beetje aan het militaire juk te ontsnappen, hetgeen bezwaarlijk anders dan vanuit de bijzondere status van de commandant kan zijn gemoti veerd. Dr. ing. K. Peterse is ingenieur bouwkunde en klassiek archeoloog en directeur van bureau PANSA, dat wetenschappelijke reconstructies maakt van Romeinse architectuur in Nederland en elders. Algemene literatuur over het Kops Plateau Enckevort, H. van K. Zee, 1999: Het Kops Plateau. Prehistorische grafheuvels en een Romeinse legerplaats in Nijmegen, Abcoude. vervolg van pag. 28 Als bijdrage aan de planvormingsdiscussie neemt Heemschut de volgende standpunten in: 1Met de 'urbane linie' moeten we uiterst terughoudend zijn De bestaande stedelijke functies zijn gegeven. Uitbreiding ervan is alleen toelaatbaar door verdichting en inciden tele afronding van stedelijk gebied. 2. Met de uitwerking van 'waterlinie' en 'lijn in het landschap' kan de samenhang van een blauw/groene megasingel om de Randstad duurzaam en krachtig inhoud worden gegeven. Dit sluit ook aan op de ondermeer in de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening gepropageerde lagenbenadering. Hierbij vormen de eerste laag van bodem, geomorfologie en water het vertrekpunt voor ruimtelijke planvorming. Daarmee hangen de landschappelijke, natuur lijke en cultuurhistorische waarden direct samen. 3. Als bijdrage aan de gewenste differentiatie moeten binnen het totale liniegebied tenminste één of meer kerngebieden worden ingericht als oorspronkelijk militair landschap. Daar is de essentie van de NHW in zijn samenhang van verschillende artefacten, waterwerken, inun- datievelden en landschappelijke aankleding het meest zuiver waar te nemen en te beleven. Hiermee wordt de centrale Belvedere doelstel ling van 'Behoud door ontwikkeling' inhoud gegeven door een inzet op 'Ontwikkeling door behoud'. 4. Als kerngebied met onmiskenbare Werelderfgoed-allure, zou bijvoorbeeld het Lek-acces kunnen worden aangewezen: het gebied van de forten Honswijk en Everdingen, met bijbehorende 'werken' en landschapsin richting. Maar ook andere opties elders in de linie staan open. Een algemene randvoorwaarde bij dit pleidooi voor de ontwikkeling van een oorspronkelijk militair landschap is vanzelfsprekend. Dit bete kent niet dat andere onderdelen van de linie vogelvrij zijn, gelet op de overal aanwezige monumentale en cultuurhistorische kwalitei ten. In samenhang met elkaar vormen zij immers het geheel van de Nieuwe Hollandse Waterlinie als werelderfgoed en de te ontwik kelen megasingel van de Randstad. Drs. P. Donkersloot is planoloog en lid van de PC Heemschut Utrecht. Bovengenoemde stellingname is in overleg met leden van de PC Noord-Holland en Gelderland tot stand gekomen. februari 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 35