februari 2002 Heemschut 31 Mediterrane signatuur Nu duidelijk was geworden, dat hetpraetorium op het Kops Plateau in elk geval wat de functie betreft een bijzonder bouwwerk was, rees de vraag of die positie ook in de architectuur tot uitdrukking kwam. Op het eerste gezicht lijkt het gebouw evenwel low profile te zijn geconci pieerd. Uit de grondsporen blijkt, dat het prae torium was opgetrokken in een houten frame, waarbij de resterende openingen met leem- mortel afgewerkt vlechtwerk waren gevuld. De vloeren moeten van hout zijn geweest, de wanden waren bepleisterd en het dak was voor zien van houten shingles. Deze bouwtrant heeft voor ons wellicht een primitieve connotatie. Praetorium op het Kops Plateau. Reconstructie met links de hoofdingang tot het formeel- representatieve deel van het complex en geheel rechts de privé-vertrekken van de commandant (reconstructie: PANSA BV, Kees Peterse, Nijmegen; animatie: Maria Smith, Austin TX). Ten tijde van Augustus was hij evenwel de standaard voor militaire bouwwerken in het noorden. Bovendien weten we dat rond het begin van onze jaartelling in Rome zelf veel woongebouwen geheel of gedeeltelijk in hout waren opgetrokken. Vitruvius verzucht, dat hij wenste dat het houten vakwerk nooit was uit gevonden. Het was volgens hem voorbestemd om te branden als een fakkel. Mocht de bouwtechniek ons nog een moment misleiden wat betreft de ontwikkelingsgraad van het Nijmeegse complex, de ruimtelijke dispositie maakt aan alle twijfel een einde. Reeds eerder was al opgemerkt, dat een aantal van de vertrekken qua vorm en ligging in het complex geënt leek te zijn op pendanten in woonhuizen en villa's in het Mediterrane gebied. Dat gold en geldt niet alleen voor Nijmegen, ookpraetoria, en overigens ook Praetorium op het Kops Plateau. Gereconstrueerde doorsnede over het formeel- representatieve deel van het complex met van rechts naar links: hoofdingang 1, atrium met waterbekken 9, administratieve ruimte 16, dienstvertrek 22 en zuilengang 35. (reconstructie: PANSA BV, Kees Peterse, Nijmegen; animatie: Maria Smith, Austin TX). reliëf versierde terra sigillata. De meest duide lijke aanwijzing ligt evenwel besloten in het gebouw dat als residentie van de commandant moet worden beschouwd: het praetorium. Dit bevond zich aan de noordoostrand van het plateau. Met een oppervlak van 1732 vierkante meter past het Nijmeegse praetorium in het rijtje van complexen van gelijke functie, die als onderdeel van hetzelfde offensief vooral aan de Lippe in Duitsland werden gebouwd. De laatste bevonden zich evenwel in legioenskam pen die vele malen groter waren dan de leger plaats op het Kops Plateau. Met een uitzonder lijk grote commandantswoning, een militaire vertegenwoordiging die vooral uit 'hoge pieten' bestond en de aangetoonde luxe lijkt het kwar tier op het Kops Plateau terecht als command opost te worden gezien. Zicht vanaf het Kops Plateau over de Ooijpolder met in de verte het gebied waar zich eens de Germaanse vijand bevond. Dit moet men hebben gezien vanuit de representatieve ontvangstruimte 24. Vanuit de veilige beschutting van deze ruimte werd de bezoeker voortdurend herinnerd aan de Romeinse ambitie in Germania Inferior en de functie van het commandocentrum in het bijzonder (foto: PANSA BV Nijmegen). ji i.i.i.i

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 33