Mediterrane woonvormen in Romeinse commandantswoning m wiu"'%4 *tm Kees Peterse Praetorium op Kops Plateau te Nijmegen virtueel gereconstrueerd Op het Kops Plateau te Nijmegen bevond zich aan het begin van onze jaartelling een legerkamp met een bijzondere commandants woning. Het gebouw, dat wellicht onderdak heeft geboden aan de leider van het Romeins offensief tegen de Germanen, blijkt duidelijk beïnvloed te zijn geweest door de mediterrane manier van wonen. Het is nu op papier gereconstrueerd. lil 30 Heemschut februari 2002 Het door dr. ing. Kees Peterse (PANSA BV Nijmegen) uitgevoerde onderzoek en de hierop gebaseerde ruimtelijke recon structie van het praetorium hebben plaats gevonden in opdracht van Museum Het Valkhof (voorheen Provinciaal Museum G.M. Kam) te Nijmegen. Hierbij is gebruik gemaakt van de archeologische veldtekeningen die tijdens de opgravingen door de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek (ROB) zijn vervaardigd. De computeranimaties zijn gemaakt door Maria Smitb in Austin Texas. De auteur is dank verschuldigd aan drs. Louis Swinkels (Museum Het Valkhof), drs. Katja Zee (Gemeente Nijmegen) en drs. Harry van Enckevort (Gemeente Nijmegen) voor hun bereidwillige medewerking en gerichte informatie. Situatietekening Kops Plateau (deels naar Enckevort/Zee 1999) Verklaring: A praetorium; B opslagplaats; C hoofdkwartier; D stallen; 1 dubbele gracht. Nijmegen geniet grote bekendheid als de belangrijkste militaire locatie van Romeins Nederland. In vele handboeken vindt men de plattegrond van de in steen opgetrokken laat- Flavische castra (circa 90 na Chr.), waarin de Legio X Gemina tot 104 na Chr. was gelegerd. De Romeinse geschiedenis van de stad gaat evenwel verder terug. Al kort voor het begin van onze jaartelling werd een groot legerkamp ingericht op de huidige Hunerberg. Hier verzamelden zich troepen, die werden ingezet voor de verovering van Germaans gebied. Waarschijnlijk als onderdeel van hetzelfde offensief werd iets later, circa 10 voor Chr., oostelijk van de Hunerberg een commandopost ingericht op het Kops Plateau. Het is zeer wel mogelijk dat bevelhebber Drusus, stiefzoon van keizer Augustus, van hieruit de militaire operatie heeft gecoördi neerd. Voor deze bijzondere betekenis van de leger plaats op het Kops Plateau zijn verschillende aanwijzingen. Het is opvallend dat in het betrekkelijk kleine kamp, maximaal slechts 4,5 ha, onderkomens voor officieren over vertegenwoordigd waren. Voorts zijn grote hoeveelheden luxeaardewerk gevonden: met

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 32