Steenfabriek IJsselformaat handvorm Biezeveld Rijnformaat handvorm levert' Vechtformaat handvorm Friesche drieling handvorm Hilversums formaat handvorm Utrechts plat handvorm Profielen handvorm Vormstenen handvorm Plavuizen handvorm Kloosterformaten handvorm en alle andere bakstenen voor restauratie op maat. Steenfabriek Biezeveld B.V. BURGERS BRICK Ook voor Uw jonge monumenten! Brickburgers BV specialiteiten in baksteen februari 2002 Heemschut 27 Haarlemse rechtbank bepaald dat At firma Job. Enschedé niet hoeft mee te betalen aan de kosten voor de sanering van de grond en dat de gemeente 10 miljoen gulden moet bijdragen. De sanering begint in de loop van januari). Ondertussen had Röling, die de cultuurhistori sche waarde van het Enschedé-complex wel degelijk onderkende, een alternatief plan gemaakt met behoud van bankgebouw en lettergieterij. 'Bedenk wel dat het Enschedé- complex niet openbaar toegankelijk was en dat dit gebied, dat midden in het centrum lag, de laatste 200 jaar ongewijzigd was gebleven. Cultuurhistorisch van eminent belang. Dit was het oudste industriële complex van Nederland, misschien wel van de wereld, en zowel de RdMz als het PIEN (Projectgroep Industrieel Erfgoed Nederland) waren niet op de hoogte van het culturele belang van de gebouwen en konden dus ook niet voorkomen, dat een deel van dit complex gesloopt is. En toen begon de ellende met het nieuwbouwplan waarbij de gemeente heeft gerommeld met bouw- en bestemmingsplanprocedures en een wurgcon tract met projectontwikkelaar ING tekende, waarin werd gesteld dat alle verantwoordelijk heid tot en met de bouwvergunning bij de gemeente ligt en dat alle eventuele winst toe komt aan de projectontwikkelaar. Het droeve resultaat van dit alles is dat burgers misleid zijn, de gemeente met gigantische kosten voor sane ring wordt geconfronteerd en dat we straks met een rechtbank en concertgebouw zitten opge scheept op een plek waar te veel bouwvolume werd gerealiseerd op een te kleine oppervlakte. Mede daarom zijn ze veel te hoog.' De Raaks Kennelijk heeft Haarlem weinig lering uit het bovenstaande getrokken, want ook bij de ont wikkeling van het Raaksgebied speelt de gemeente het spel niet helemaal volgens de regels van het democratische fatsoen. Heemschut volgt ook deze zaak kritisch. 'De gemeente schreef een prijsvraag uit zonder randvoorwaarden voor de invulling van het Raaksgebied. De deelnemende projectcombi naties met hun architecten kregen nauwelijks vier maanden de tijd, met inbegrip van de kerst vakantie, om met een ontwerp te komen. Dit was natuurlijk te kort om een optimale planont wikkeling te garanderen. Daarnaast had de gemeente duidelijk van tevoren gesteld, dat de bevolking haar voorkeur mocht uitspreken en dat die keuze gerespecteerd zou worden. De burgers kozen voor het plan met behoud van de HBS.' Maar de gemeente hield zich niet aan haar belofte en koos voor een ontwerp waarbij zowel de HBS als het kerkje 'De Hoeksteen' gesloopt gaan worden. 'Onbegrijpelijk', verzucht Röling, 'eigenlijk is hier sprake van contractbreuk. Dit is de manier om de afstand tussen bestuur en burger te vergroten en een van de redenen dat men niet meer gaat stemmen en geen enkel vertrouwen meer heeft in de politiek. Mijn opvatting is dat de gemeente zelf de randvoorwaarden moet aangeven bij binnenstedelijke ontwikkelingen en dan pas een projectontwikkelaar moet kiezen. Of anders een stedenbouwkundige, die de ideeën van de gemeente vormgeeft. En uiteindelijk natuurlijk voldoende ruimte schept voor inspraak. Zo hoort het te gaan.' Desondanks is er voor het Raaksgebied toch nog een sprankje hoop in de persoon van Haarlemmer Henk Vijn. Als een onvermoeibare Dm Quichotte blijft hij samen met Heemschut koppig doorvechten om de gemeente op andere gedachten te brengen. Hij heeft een alternatief ontwerp voor het gebied ontwikkeld waarbij zowel het schoolgebouw als de kerk gespaard blijven. En hij gaat bezwaar maken tegen het huidige plan. Maar vooralsnog is de gemeente niet van plan hier gehoor aan te geven. Wat haar betreft is de strijd om de Raaks gestreden. Röling: 'Er zal weer voor te veel geld een onge wenst plan worden gerealiseerd en niet, zoals goed bestuur betaamt, een plan dat minder kost en wordt gedragen door de bevolking. Een plan dat, ook in de toekomst, de stad leefbaar houdt.' Drs. F. van de Poll is architectuurhistoricus en publicist te Haarlem. 5 Fabriek van handvormstenen en plavuizen Lange Weistraat 25 5331 LH Kerkdriel Telefoon 0418-631719 B.g.g 077-4742920 specialiteiten in baksteen St. Jozefweg 66b, 5953 JP REUVER (NL) Poslbus 4790,5953 ZK REUVER (NL) Tel. 077-4742920, fax 077-4745170.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 29