1 Heemschut februari 2002 gegaan en weer als praktiserend architect actief is, krijgt hij op een andere manier te maken met deze weerbarstige problematiek. 'Misschien is het allemaal wel een luxeprobleem. Als het economisch wat minder zou gaan dan zou de bouwwoede afnemen en er meer ruimte zijn voor behoud en renovatie. Nu worden gebou wen, die nog lang niet zijn afgeschreven, gesloopt en het unieke polderlandschap volge bouwd met bedrijven en woningen. De Vijfde Nota is in wezen een neoliberaal stuk waarbij de inrichting van de openbare ruimte eigenlijk wordt overgelaten aan de markt. Maar het gezicht van Nederland is niet als koopwaar te verhandelen. De overheid zegt met die nota eigenlijk dat zij niet in staat is om dit proces in goede banen te leiden. Het lukt haar bovendien ook niet om de handhaving van de culturele waarden in stads- en dorpskernen te waarbor gen. De ambtenaren van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg doen hun best maar ze redden het niet. Ze missen het lef en de over tuigingskracht om aan de onderhandelingstafel te zitten tussen geslepen projectontwikkelaars en met hen heulende gemeente- en provincie ambtenaren en daar hun poot stijf te houden. De provincie loopt als een hondje achter de gemeente aan, gemeentes die te slap zijn en de kennis missen om goede bestemmingsplannen te maken. Misschien komt die slapheid wel voort uit het feit dat veel bestuurders PvdA-ers zijn. Die partij gaat nog steeds te veel uit van de goedheid van de mens en is niet bekend met de mores en de taal van zakenmensen.' Alternatief plan voor de Raaks van Henk Vijn. In het nieuwe gedeelte zou het nieuwe stads kantoor van Haarlem kunnen komen. Naast hoofdingang oude schoolgebouw een grand- café met terras. Enschedé-complex Toen in het midden van de jaren '80 een aanvang werd genomen met de planontwikke ling voor het voormalige Enschedé-complex was Röling er in zijn hoedanigheid als stadsar chitect dicht bij betrokken. Niet gehinderd door misplaatste loyaliteit ten aanzien van zijn voormalige werkgever en gedreven door een oprechte verbondenheid met de stad en haar bewoners, veegt hij nu de vloer aan met de ronduit beschamende manier waarop het ge meentebestuur de zaken heeft aangepakt. Ook Heemschut volgde de gemeente zeer kritisch. 'Toen drukkerij Enschedé het gebied verliet werden de panden gekocht door de gemeente om ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan. De taxatie gebeurde op de waarde van de gebou- De Raaks met links kerk De Hoeksteen en rechts de HBS van L.C. Dumont. wen en niet op de 4000 m2 vervuilde grond. Daarnaast kostte de sloop van het zogeheten bankgebouw, met een vloerbelasting van 2000 kg per m2 om de drukmachines overal te kunnen plaatsen, veel meer dan men had verwacht. Om toekomstige technische ontwikkelingen voor te zijn was men bij de bouw van de bank uitgegaan van een vloerbelasting die tien keer hoger was dan normaal. De sloop was dus heel duur. Om het enorme financiële gat, dat inmiddels was ontstaan, te dichten had men bedacht de recht bank naar het Enschedé-complex te verplaat sen. Omdat dit een rijksgebouw is zou het rijk de kosten van sloop en sanering gedeeltelijk dekken.' (Overigens is onlangs door de -ent 26

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 28