Ve Ria Koning en Tineke Vooijs winnen prijsvraag redactie A De prijsvraag, die de redactie elk jaar uitschrijft is dit keer gewonnen door de PR-medewerkers van de Provinciale Commissies van Heemschut in Gelderland en Groningen Ria Koning en Tineke Vooijs. Het thema was 'geslaagde voorbeelden van nieuwbouw in een historische omgeving.' Ui In memoriam Harry de Vroome overleden 24 Vereniging februari 2002 HEEMSCHUT Ria Koning koos als inzending nieuwbouw van Sjoerd Soeters als stedenbouwkundige in de Nijmeegse binnenstad rond de Mariënburg- kapel. Deze laatgotische kapel stond tot voor kort te vereenzamen als 'sta-in-de-weg' midden op een parkeerterrein en omringd door troosteloze wederopbouwarchitectuur, waarvan vooral het lelijke politiebureau mij bij een bezoek enkele jaren geleden bijbleef. De kapel ligt in de nieuwe situatie centraal in een nieuw voetgangersgebied en vormt een waar landmark, dat zijn uitstraling op de verdere stadsvernieuwing niet zal missen. De wederopbouwpanden rond de kapel werden gesloopt en vervangen door twee nieuwe plein- wanden, die in hoogte een goed antwoord geven op de monumentale kapel en de bezoe ker weer een echt pleingevoel geven. De kleurrijke nieuwe architectuur verving weliswaar de wederopbouwarchitectuur, die Dr. van Kemenade, CdK in Noord-Holland, toont de cover van het december-nummer van Heemschut, dat hij zojuist uit handen van drs. F.j.A. Ysselmuiden, voorzitter van Heemschut Noord-Holland, heeft ontvangen op Duin en Kruid berg in Santpoort. Lutke Nieuwstraat 3 hier niet echt behoudenswaard was, maar respecteert wel de voor deze architectuur ken merkende percelering. Ria Koning beargumen teerde haar keuze op overtuigende wijze. Haar collega in Groningen Tineke Vooijs eindigde ex aequo met haar inzending van een nieuw, modern woonhuis aan de Lutke Nieuw straat in de Groningse binnenstad. In het kader van de Blue Moon-manifestatie werden vorig jaar drie panden ontworpen door bekende buitenlandse architecten voor verwaarloosde plekken in de binnenstad. De redactie is met Tineke van mening, dat het pand aan Lutke Nieuwstraat 3 een unieke bijdrage oplevert aan het stadsbeeld ter plaatse. Qua maat, schaal, vormgeving en kleur past het uitstekend in zijn historisch omgeving terwijl het tegelijkertijd een heel origineel nieuw element aan de omgeving toevoegt. Het wit gepleisterde pand, dat qua hoogte afwijkt maar daardoor juist een markant punt markeert, bevat twee tweekamerwoningen en biedt op de hoogste verdieping met zijn ramen in carré-vorm een mooi uitzicht. Het idee is van Tony Fretton, een Engelse architect en hoogleraar in Delft. Jaap Kamerling REDACTIE drs.J. Kamerling, eindredacteur drs. A.M. ten Cate, drs. H.C. Franssen, drs. M. Polman De redactie draagt geen verantwoordelijkheid voor artikelen, voorzien van volledige auteursnaam. CORRESPONDENTIEADRES VOOR BOND HEEMSCHUT NieuwezijdsKolk28,1012 PV Amsterdam tel. (020) 6225292, telefax (020) 6240571 website: www.heemschut.nl e-mail bureau: info@heemschut.nl e-mail tijdschrift: redactie@heemschut.nl CORRESPONDENTIEADRES VOOR ADVERTENTIES Bureau Van Vliet, Postbus 20,2040 AA Zandvoort tel. (023) 5714745, telefax (023) 5717680 REDACTIERAAD A.M. den Haan (voorz.) drs.J. Kamerling(secr.) drs.J.J. Bollebakker H.J. Derksen J.D. Gerritsen P. de Ruijter drs. J.P.J. van der Haagen (adv.) drs. W. Wolters Copyright Bond Heemschut. Niets uit deze uitgave mag op enigerlei wijze worden overgenomen zonder toestemming van de redactie. GRAFISCHE VERZORGING Roelof Koebrugge bNO DRUK Waanders Drukkers, Zwolle Mariënburgkapel Op de laatste dag van 2001 is overleden het vroegere lid van de Provinciale Commissie van Heemschut in Drenthe H. IV. de Vroome. Harry de Vroome was van 1948 tot 1984 landschaps bouwer bij Staatsbosbeheer. Hij heeft grote betekenis gehad voor het behoud en de ontwikkeling van het Drentse landschap en in het bijzonder voor het beeklandschap van de Drentsche Aa. Harry zette zich meer dan 25 jaar bij Heem schut Drenthe in voor de bescherming van het Drentse stads-, dorps- en landschapsschoon. In 1997 ontving hij als dank daarvoor de erepen ning van Heemschut, de Ton Koot-penning. Heemschut en Drenthe zullen hem missen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 26