ft e> rvv o IN MEMORIAM Bert van Leeuwen 22 Actief resten van een ouder gebouw. Aanvullend bouw historisch onderzoek is zeker gewenst om hier helderheid over te verkrijgen, iets waarop door Heemschut in de aanvrage ook wordt gewezen. Overduidelijk is wel de architectuurhistorische waarde van de grote en hoge opkamer en de flinke kelder daaronder met zijn door zuilen ondersteunde gewelfbogen. Ook enkele andere vertrekken zijn interessant en de ligging langs de Gaag is zeker uit landschappelijk oogpunt waardevol. Hef Aalmarktgebied Leiden Met de presentatie van het vooront werp stadsvernieuwingsplan voor het gebied tussen Rijn en Breestraat in Leiden is de door Heemschut steeds gevolgde planvorming in een nieuwe fase beland. In de zienswijze, zoals ingediend op 31 oktober 2001gaat Heemschut in de op de verkeersaspecten, de bebouwing aan de Breestraat, de nieuw aan te leggen steeg tussen de Haarlemmerstraat en de Stille Rijn en de sloop van de Aalmarktschool. Heemschut spreekt wederom zijn bezwaar uit tegen parkeren in de binnenstad in het alge meen en in dit gebied in het bijzonder, en geeft aan een verkeerscirculatieplan met het accent op openbaar vervoer en fietsers/voetgangers te missen in het plan. Het nog jonge gebouw van het Hoogheem raadschap van Rijnland moet liefst behouden blijven als voorbeeld van het bouwen in de jaren '70. Het geplande Waagplein slaat een gat in de gevelwand van de Breestraat, iets waar mee Heemschut niet gelukkig is en dat het gaarne, met behoud van gevelwand, vervangen ziet door een overdekt plein waar het in alle seizoenen goed vertoeven is. De nieuwe steeg gaat ten koste van enkele nu nog onbeschermde maar waardevolle panden en doorsnijdt in feite een vrijwel gesloten bouwblok, hetgeen op gespannen voet staat met de wordings- en bewoningsgeschiedenis tussen Haarlemmerstraat en Stille Rijn. De Aalmarktschool dient indien maar enigszins mogelijk behouden en herbestemd te worden. Afsluitend benadrukt Heemschut dan nog de noodzaak tot onderzoek naar een meer klein schalige aanpak als alternatief voor de huidige ontwikkelingsstrategie en het laten opstellen van een beeldkwaliteitsplan en/of een cultuur historische effectrapportage bij de vaststelling van dit en andere bestemmingsplannen in de binnenstad. In de commissievergadering na het indienen van de reactie kwam bovendien naar voren, dat veel zal afhangen van de vraag of men bereid zal zijn tot een gefaseerde aanpak alsmede hoe de keuze voor een stedenbouwkundig supervisor en de door hem aan te trekken architecten zal uitvallen. Heemschut blijft de zaak volgen. Leo van derMeule, PR-medewerker Heemschut Zuid-Holland. GRONINGEN Plannen voor postmodern plein Groningen Na de plannen voor Burger King reclame op de voorgevel van het Hoofdstation te Groningen dreigt nu opnieuw aantasting van dit monument. De gemeente Groningen presenteerde op een inspraakbijeenkomst op 4 november 2001 het concept stedenbouwkundig plan voor een nieuw, postmodern stationsplein. Het is de bedoeling dat dit plein een duidelijker relatie gaat leggen tussen het station en het Groninger Museum. Met de aanleg van het plein zou ook de verkeerssituatie bij het station overzichtelijker worden. Verder is er een ruimte voor het stallen van 5000 fietsen onder het nieuwe stationsplein gepland. Het stationsplein wordt volgens het plan een hellend plein: aan de stationszijde wordt het verhoogd tot het niveau van de stationshal, aan de andere kant, bij de Stationsweg, zou het plein op straathoogte moeten eindigen. De Groningse commissie van de Bond Heemschut heeft bezwaar tegen de verhoging van het plein aan de stationszijde, omdat dit betekent dat de trappen van het Hoofdstation - Voorgevel station Groningen. Foto Anna Huizinga. met uitzondering van de bovenste trede - onder het nieuwe stationsplein zullen verdwijnen. Dit betekent een aantasting van het monumentale gebouw. De Groningse Commissie van de Bond Heemschut heeft B en W daarom verzocht het plan zo te wijzigen dat het Hoofdstation niet wordt aangetast. Tineke Vooijs, PR-medewerker Heemschut Groningen. GELDERLAND Reddingsactie graansilo Winterswijk Heemschut heeft steun betuigd aan de reddingsactie voor het graansilocomplex in Winterswijk. Het complex, waarvan de oudste delen dateren uit 1940, dreigt te worden afgebroken. De vergunning tot sloop is aange vraagd door de Coöperatieve ABCTA in Lochem, de eigenaresse. De coöperatie wil de vrijkomende grond verkopen voor de vestiging van de Aldi-supermarkt die in het centrum van het dorp Winterswijk is gesitueerd. Ook moet de huidige Welkoopwinkel op het complex worden uitgebreid. Heemschut steunt de aanvraag voor de rijks- monumentenstatus die is aangevraagd door twee plaatselijke verenigingen (Monumenten- belangen en Het Museum) en de Stichting Industrieel Erfgoed Gelderland-Flevoland te Zwolle/Winterswijk. De monumenten- aanvraag wordt mede ondersteund door de Stichting Staring Instituut (tot behoud van Acht jaar geleden volgde Bert van Leeuwen de Heemschut Overijssel door een plotseling over lijden ontvallen technisch adviseur Bert Meffert op. Nu moeten we melden dat Bert van Leeuwen zijn lange strijd tegen een ernstige ziekte heeft moeten opgeven. Op 1 februari is hij overleden na tot zijn laatste weken nog voor Heemschut in touw te zijn geweest. Bert was jaren lid van de PC en een bevlogen Heemschutter. Als rayonarchitect van Het Oversticht kende hij grote delen van de provincie op z'n duimpje en veel mensen in monumentenland. Nooit deden we vergeefs een beroep op zijn kennis en hulp bij het op poten zetten van acties of het maken van notulen. De Overijssel-excursies zouden zonder Bert niet hebben kunnen plaatsvinden. Bert zette een archiveringssysteem op voor de 'gevallen' en zijn oordeel in de soms hevige discussies hierover woog altijd zwaar. De PC zal het zonder Bert's vaak onnavolgbare ironie moeten doen en dat zullen we missen. Heemschut verliest een bijzondere technisch advi seur. We herdenken hem met dankbaarheid en wensen zijn familie sterkte bij het verwerken van het verdriet. februari 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 24