'fóe> rvv o h w tr(XUtie,l Actief 21 NOORD-HOLLAND Binnengasthuisterrein Amsterdavi Binnen de grenzen van het beschermd stadsgezicht ligt een kloosterterrein dat uitgroeide tot een ziekenhuis: het Binnen gasthuis. Na verplaatsing van het ziekenhuis naar een locatie aan de buitenkant van de stad, het AMC, werden de gebouwen door de Universiteit van Amsterdam in gebruik genomen. Op een gedeelte van het terrein kwamen nieuwe woningen, die nu ongeveer 25 jaar oud zijn. De UvA vatte het plan op om de nieuw te bouwen Universiteitsbibliotheek op het Binnengasthuisterrein te projecteren, waarvoor historische ziekenhuis-gebouwen en de relatief jonge woningen gesloopt moesten worden. Deze plannen riepen veel protesten op, maar de tegenstand lag vooral op de hoogte van het nieuwe ontwerp. Een enorme vormloze toren zou de stad domineren en het silhouet volledig verwoesten. Inmiddels zijn de plannen meer malen onder druk van alle protesten veranderd, maar de dreigende hoogbouw is nog steeds niet uit het ontwerp verdwenen. Heemschut Amsterdam heeft (ook in samen werking met andere organisaties) zich uit gesproken tegen de bouwhoogte en tegen de sloop van historisch waardevolle bebouwing. Westerdokseiland Amsterdam Op het Westerdokseiland is een nieuwe woon- en werkwijk gepland, waarbij langs het IJ een kolossale gevel van 180 meter lang en 40 meter hoog het zicht vanaf de stad naar het water volledig afsluit. Bovendien wordt de historische bebouwing, waaronder het voormalige Koloniaal Etablissement, dat later in gebruik genomen is door de Rijkspolitie te Water, opgeofferd, terwijl het in de nieuw- bouwplannen een karakteristiek herkennings punt kan zijn van de historische context waarin gebouwd wordt. Het contrast en de uitstraling op de omgeving geven het gebied een meer waarde. Wij kunnen ons voorstellen dat het complex vrij in het water komt te liggen met een verbindingsdam naar de weg. Heemschut Amsterdam pleit voor een minder zware afslui ting van de kop van het eiland, waarbij zicht op het water behouden blijft en het silhouet van de stad ook vanaf het water zichtbaar blijft. Een nieuwe (watergebonden) functie voor het voor malig Koloniaal Etablissement geeft de moge lijkheid het complex in de plannen op te Stadionplein Amsterdam Na een langdurige strijd is men erin geslaagd het door Jan Wils gebouwde Olympisch Stadion met alle daarbij behorende gebouwen en gebouwtjes op de Rijksmonu mentenlijst te plaatsen. De twee Citroen- gebouwen voor het stadion zijn eveneens ontworpen door Jan Wils, de een uit 1931 is onlangs een Rijksmonument geworden en de ander uit 1964 is te jong voor rijksbescherming. Zo is een uniek complex ontstaan, waarin de stijlontwikkeling van een architect in één oogopslag is te aanschouwen. Tegenover het behoud van het Stadion stond echter het verlies van het aantal daar te bouwen woningen. Als compensatie liggen er nu plannen om het huidige Stadionplein en het gebied ten noorden van het stadion vol te bouwen met woonblokken en op de plaats van het jongste Citroëngebouw een nieuw plein te creëren. In stedenbouwkundig opzicht zijn de plannen slecht te noemen, omdat het nieuwe plein niet meer allure krijgt dan 'open ruimte' en de zichtlijnen vanuit de oude bebouwing totaal worden genegeerd. Cultuurhistorische en architectuurhistorische waarden gaan voor altijd verloren. Daarom heeft Heemschut Amsterdam tegen deze plannen geageerd en bovendien voor het jongste gebouw de status van een Gemeentelijk Monument aangevraagd. Storkterrein Czaar Peterstraat A msterdatn Aan de Czaar Peterstraat ligt de ingang tot het Storkterrein, dat sinds drie eeuwen wordt gekenmerkt door industrie. Vanaf het ontstaan van het eiland Oostenburg in 1660 vestigde de VOC hier haar werven en haar magazijn. Van de drie scheepshellingen zijn er inmiddels twee opgegraven en na uitge breid gedocumenteerd te zijn weer onder een laag aarde verdwenen. Het bestemmingsplan voorzag op die plaats een garage en opslagter rein voor de Stadsreiniging, waardoor het onmogelijk bleek resten van de unieke werven te behouden. Maar er is nog hoop voor de toekomst. De derde helling ligt nog steeds onder (eens) te slopen bebouwing, die mogelijk met aanpassing van het bestemmingsplan behouden kan blijven. Op het terrein heeft ook het imposante maga zijn gestaan, dat door het gewicht van een enorme graanopslag op de verdieping is bezwe ken. In 1897 bouwde architect Van Gendt, die ook het Concertgebouw en de Stads schouwburg heeft ontworpen, vijf hallen voor de fabricage van locomotieven en treinwagons, dwars op de plaats waar eens het magazijn stond. In één van de hallen zal onderzoek uit wijzen of de fundamenten van het magazijn nog aanwezig zijn. De hal wordt mogelijk een industriemuseum van scheepsbouw tot spoor wegen. Heemschut Amsterdam houdt de vinger aan de pols en steunt het initiatief voor het museum en behoud van de laatste resten van de VOC. Marton Kuiperssecretaris Heemschut Amsterdam. ZUID-HOLLAND 'De Speelman' rijksmonument Sassenheim De bewaard gebleven molen romp, het gemetselde onderdeel tot stelling hoogte, van korenmolen 'De Speelman' is - na jarenlange procedures door de vereniging 'Oud Sassenheim', daarin gesteund is door Heemschut - op de rijksmonumentenlijst geplaatst. Een zaak van lange adem, waarmee echter het karwei nog niet geklaard is. Nu zal moeten worden gewerkt aan het op hogen van het onderdeel met een fraaie romp, kap en stelling met alles wat daar bij hoort. Het einddoel is natuurlijk een draaiende en volop koren malende molen, die een of meerdere bakkers in Sassenheim van meel voorziet. Gemetselde ondertoren van de voormalige korenmolen De Speelman in Sassenheim, nu Rijksmonument. Foto auteur. Buitenplaats 'Hodenpijl' Schipluiden Zoals aangekondigd in de bijdrage Boerderijen; opgebruikt en afgedankt in het decembernummer heeft Heemschut Zuid- Holland begin januari de aanvrage tot rijksbe scherming verzonden aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in Zeist. Het gaat bij Hodenpijl om een buitenplaats, in zijn nadagen ook in gebruik als boerderij, gelegen aan het riviertje de Gaag in Schipluiden. Het complex dateert in aanleg uit het begin van de 18de eeuw volgens de schriftelijke bronnen, maar wellicht dat hier doorgebouwd is op de februari 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 23