Hengelo gaat industriegebied opnieuw inrichten Wibo Burgers Goede kans op herbestemming Stork-gebouwen Hengelo wacht in de komende jaren de herontwikkeling van een dichtbij het centrum gelegen, groot industrielandschap. Het is het gebied ten zuiden van de spoorlijn Almelo-Hengelo-Enschede, bekend als het 'Hart van Zuid', dat 32 hectare groot is en onder andere de vestiging van de machinefabriek Stork, de vroegere metaalfabriek Dikkers en de voormalige bontweverij Insulinde herbergt. Het ziet er naar uit dat een belangrijk deel van het industrieel erfgoed in dit gebied via herbestemming behouden zal kunnen blijven. Als monument genomineerd 14 Heemschut Gedenkplaat C(oen) F. Stork in de muur van hotel 't Lansink. Foto's auteur. Voor Hengelo kwam de grote verandering in 1854, toen de weefgoederen fabriek van Stork uit Oldenzaal naar Hengelo werd verplaatst. In datzelfde jaar ging in Bome de machinefabriek StorkMeyling en Co van start. Vier jaar later werd dit bedrijf door de Oldenzaalse textiel fabrikant Charles T. Stork verplaatst naar Hengelo, dat meer mogelijkheden bood. In 1865 kreeg deze Twentse gemeente een spoor wegstation. Door de aanwezigheid van een spoorlijn werd de aantrekkingskracht van De vroegere fabriekshal van Stork Hijsch met trapgevel en daarnaast een hal in de stijl van de Delftsche School, beide op de nominatie om monument te worden. Hengelo als industrieplaats aanzienlijk vergroot. In dat jaar stichtte de familie De Monchy uit Leiden de Nederlandse Katoen Spinnerij in Hengelo. Het gemeentebestuur besloot het gebied ten zuiden van de spoorlijn aan te wijzen als industrieterrein. Nadien kwamen er nog meer bedrijven bij zoals de Twentsche Bontweverij, de metaalfabriek Dikkers en de Hengelose Bierbrouwerij (1894). Hengelo kreeg later naam als Twentse stad van de metaal, maar daarbij moet wel bedacht In het gebied van het Hart van Zuid heeft de gemeentelijke monumentencommissie van Hengelo acht industriële objecten voorgedragen voor de status van gemeen telijk monument. Het zijn het pand van de Hengelosche Bierbrouwerij aan de Brouwerijstraat daterend uit 1894; de fabriekshal Stork Hijsch uit 1900 met trapgevel aan de Industriestraat, het pand naast deze fabriekshalgebouwd in de stijl van de Delftsche School, Stork Gieterij met diverse bruggen aan de Lansinkesweg (1902), het kantoorgebouw met ronding aan de Industriestraat/-plein (1930), de portiersloge van Stork aan de Industrie straat (1913), het waterreservoir aan de Lansinkesweg van Stork, dat herinnert aan het tijdperk van de stoomlocomotieven en het gebouw van Stork Pompen aan de Lansinkesweg, waarmee het industrieland schap in deze richting wordt afgesloten. Binnen het gebied bevinden zich al vier objecten met een beschermde status: het ketelhuis van Stork (gemeentelijk monu ment), de fabrieksschoorsteen van Stork (eveneens gemeentelijke monument), de watertoren (rijksmonument), nu ingepast in de gebouwen van de nieuwe brandweer kazerne, en de Wilhelminaschool (rijks monument). februari 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 16