12 Heemschut februari 2002 De jonge doctor: Ad van Drunen (I) in gesprek met prof. Rutger Smook. (Foto auteur). Promotor prof. Frits van Voorden (I) in gesprek met de Bossche stads- archeoloog prof. Flans Janssen. (Foto auteur) 8/10 20/22 achterhuizen Kolperatraat Doorsnede hoofd bebouwing blok 1.14. (Van Drunen, Band II. Afb 26-4. BAM) De ruimtelijke ordening tenslotte is in hoge mate gediend met bouwbloktekeningen die zeer gedetail leerd de onder- en bovengrondse historisch structuren weergeven, die de basis vormen voor het beschermd stadsgezicht. De huidige bestemmingsplannen blijken te globaal om deze fijnmazige structuren te bescher men. Achter de waarneembare feiten Uit het bouwblokonderzoek blijkt, dat de percelen in de stadskern voornamelijk uit smalle, diepe erven Promotor: prof.dr.h'. F. W. van Voorden (f 2001 Commissie: Profir. L.C. Röling; Prof.dr.ir. R.A.F. Smook; Prof.drs. A.L.L.M. AsselbergsProf.dr.ing-habil. H.G. Lippert; Prof.dr.ir C.L. Temminck Groll; Prof.dr. D.jf. de Vries bestaan, die van de openbare straat tot aan de Binnen- dieze lopen. Op enkel plaatsen is een percelerings- structuur tussen hoofd - en achterstraat ontstaan, die uitgegroeid is tot gesloten bouwblokken eveneens bestaande uit smalle diepe percelen. Bijzondere perce len komen voor op de straathoeken; uit de oriëntering valt de hiërarchie van de straten af te lezen; in de zijstraten zijn in een later stadium ondiepe percelen op de achtererven van de hoofdpercelen aangelegd. Van de ca. 400 huizen aan de openbare straten blijkt bijna 90% voorzien te zijn van een kelder. Op de brede percelen in de hoofdstraten en aan de Markt zijn in de beginperiode van de stad, grote vrijstaande stenen huizen gebouwd. De huizen hebben namen! Het bovenstaande is goed te zien in bouwblok 1.14 [pp. 258-268] waartoe wij ons hier beperken. Het is aan de zuidzijde van de Markt gelegen direct naast het stadhuis en daarvan gescheiden door de Ridderstraat en wordt aan de andere zijde begrensd door de Kolpersstraat. Dit gebied ligt op een naar het zuiden aflopende zandrug waar de Binnendieze stroomt, die samen met de gegraven stadsgracht tot de eerste stads- versterking behoorde. De eerste stadsmuur loopt dwars door dit blok van west naar oost. Aan de Noordzijde liggen de huizen direct aan de Markt. Vanaf de Kolperstraatzijde stonden de panden 'Het Gulden Lavoir' (1448 en 1579, nr. 13), 'De Zwarte Arend' (nr. 11 links), 'De Witte Arend (nr 11 rechts), 'Het Gekroonde Vosken' of'de Witte Fles'na 1610, (nr. 9) en tenslotte 'De Groenenborgh' (1520) nr. 7/7a. Beerstraten geeft de situatie van deze panden rond 1660 aan (zie afbeelding).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 14