Heemschut 11 Balkheschildering insteek- verdieping Markt 17. Gedateerd en gesigneerd 1651. Interieuronderzoek is onderdeel van de bouw blokmethode. (Foto BAM 's-Hertogenbosch) is het mogelijk om gegevens van belendende, nog bestaande panden te gebruiken ten behoeve van recon structie van lang verdwenen panden. Naast archeologi sche gegevens worden als bronnen gebruikt de archief gegevens. Belangrijk element daarvan vormden de cijnsboeken, omdat die per pand de breedtematen aangeven waarnaar de belasting werd geheven, maar ook de eigenaren, huurders en bewoners komen daar in het zicht. Tenslotte ontsluiten deze de toegang tot andere fiscale bronnen. Voorts zijn ondermeer van belang, tekeningen, schilderijen, gildekeuren, kaart materiaal en doopregisters. Het bouwblokkenonder- zoek levert als eerste eindresultaat op: nauwkeurig ingemeten kaarten van de historische structuur van de stad, die direct als blauwdruk kunnen worden benut zowel bij het historisch onderzoek, als bij het prakti sche beheer van de historische stedelijke ruimte. Het hoofddoel van de studie is de ontwikkeling van een methode om bouwhistorische gegevens bruikbaar te maken voor de Monumentenzorg, het Bouwtoezicht en de Ruimtelijke ordening. Als dat lukt dan blijft de samenhang en structuur van de stad in takt, en daarmee ook de maatschappelijke samenhang. Het tweede doel van de studie is het verzamelen van bouwhistorische gegevens die voor wetenschappelijke doeleinden kunnen worden benut. Dit resulteert in een huizenatlas, multidisciplinair van opzet doordat archeologische en archivalische gegevens gecombi neerd worden met bouwhistorische bevindingen. Conclusies Ten behoeve van de monumentenzorg is wellicht de meest opvallende conclusie dat, indien zou zijn gese lecteerd op de bouwhistorische kwaliteiten en niet op het exterieur alleen, de monumentenlijst in Den Bosch thans 623 panden zou hebben geteld in plaats van de in 1965 vastgestelde lijst van 239. Het bouwtoezicht is gediend met bouwbloktekenin gen, waarop de nog zichtbaar aanwezige historische bouwsubstantie is weergegeven en kunnen als toet singskader dienen bij aanvragen voor bouw- en monu mentenvergunningen Gevelstenen en huisnamen zijn hulpmiddelen bij het lokaliseren van archief stukken. Het bouwblok- onderzoek omvat een methode om ook archief stukken van huizen zonder oude namen te plaatsen. Gevelsteen Inden vergulden Hoed (Markt 34) tijdens de restauratie. (Foto BAM 's-Hertogenbosch) februari 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 13