oktober 2001 Heemschut 5 karakter van 'doe maar gewoon dan doe je al gek genoeg' en 'steekje hoofd vooral niet boven het maaiveld uit' en wijst op de corrige rende invloed, die Heemschut daarop kan hebben. Wij hebben hele grote monumenten maar willen dat nauwelijks weten. De Westfriese Omringdijk is zo'n monument. Een van de grootste uitvindingen van de Middeleeuwen was die van de polder met zijn parallelle ont- wateringssloten. Door die te graven werd een kunstmatig laag waterpeil gecreëerd, dat vervolgens in stand kan worden gehouden met behulp van dijken. De Westfriese Omringdijk van liefst 115 kilometer lang is zo'n dijk en is sinds kort zelfs erkend als wereldmonument. Aan deze dijk is langer gewerkt dan aan de pira miden van Egypte en de Chinese Muur en er is in al die eeuwen aanzienlijk meer ruzie over gemaakt dan over welk bouwwerk ter wereld ook. Maar in Nederland zijn dit soort lieux-de- mémoire niet in trek. De Statenzaal in Dordrecht, waar de Nederlandse samenleving en zo'n beetje de oudste democratie ontston den, wanneer worden daar herdenkingen gehouden zoals in de kathedraal van St. Denis, waar de Franse koningen liggen begraven en de Fransen vol eerbied een bezoeken? Wij houden niet van helden, leiders en grootse monumenten. Politici excelleren in gewoon heidsbetuigingen. In de hele wereld is geen politiek leider te vinden als oud-premier Den Uyl, die het bestond vanaf een camping in Portugal een staatsbezoek af te leggen. En onze huidige premier Kok doet al niet anders (de expositie Our Dutch Heroes in De Nieuwe Kerk in Amsterdam geeft leuke voorbeelden van gewoonheidsbetuigingen van politici.) Onze sporthelden presenteren zich na hun enorme prestaties weer gewoon als spruitjeste ler zoals EI fs te d e n winn a a r /l ngen ent. Revoluties kennen we ook nauwelijks. Alles wordt volgens het conflictvrije poldermodel geregeld. Levert een groter vliegveld bij Maastricht te veel geluidsoverlast op voor de bewoners? Premier Kok komt persoonlijk langs om voor de regionale pers te verklaren, dat er geen nachtvluchten zullen komen. Hij voegt er wel meteen aan toe: 'De nachten zullen duren van twee uur 's nachts tot 16.30 uur (de beruchte 'randen van de nacht', red.) We staan bekend om ons pragmatisme, onze relativering en verdraagzaamheid en onze warsheid van nationalisme. Identiteit behouden en erfgoed koesteren Maar we moeten met die afkeer niet het kind met het badwater weggooien. Juist in deze tijd, aldus Herman Pleij, van voortijlende techno- cratisering, het einde der ideologieën en het dreigende identiteitsverlies, is het zaak om oude houvasten en rituelen te herscheppen. Een daarvan is de koestering van ons culturele erfgoed, waarvoor Heemschut zich sterk maakt. Wat ligt er meer voor de hand om als correctie op ons bescheiden volkskarakter het eigen tastbare verleden te beschermen en zicht baar te houden. Na de lunch in de moderne universiteitsmensa op het Binnengasthuisterrein zijn er de schitte rende excursies per rondvaartboot naar Plan Zuid van Berlage en het architectonisch interes sante Oostelijk Havengebied, waar de eilanden langs de vroegere Amsterdamse Haven een ware Renaissance beleven als nieuwe woon buurten. We varen langs het moderne technologisch museum hetNEMO van de beroemde archi tect Renzo Piano in de vorm van een schip en houden even stil bij het Scheepvaartmuseum, vroeger 's Lands Zeemagazijn en het Marine Etablissement, waar maritiem historicus Flip Bosscher een deskundige toelichting geeft. We zien ook het heel modern vormgegeven depot van het museum van Liesbeth van der Pol, geheel opgetrokken in titanium en met een heel speelse vormentaal. Zelfbouw-architectuur Even later varen we langs de nieuwe Passagiers terminal, waar twee enorme passagiersboten hebben aangelegd. We passeren de nog net niet voltooide Jan Schaeferbrug met zijn unieke hagedisvorm, waarover we enkele nummers geleden schreven, en varen vervolgens langs de zeer afwisselend vormgegeven 'zelfbouw'- woningen bij het Bomeo-eiland. Staatssecretaris Rempt probeert terecht toekomstige bewoners te stimuleren zelf als opdrachtgever te fungeren en architecten een ontwerp te laten maken voor hun nieuwe woning. Dat resulteert, zoals men kan constateren, in heel origineel vormgegeven Voorzitter Edu van Tuyll bedankt oud-directeur Bernard Duimel voor zijn jarenlange inzet voor de Bond Heemschut. nieuwbouwwoningen, die alle verschillend zijn en toch redelijk met elkaar harmoniëren. Bij het Java-eiland aangekomen meren de rond vaartboten af en maken we een wandelingetje over het eiland, waarvoor Sjoerd Soeters het stedenbouwkundig plan maakte. De appartementsgebouwen zijn sterk verticaal geleed en ogen met hun smalle gevels als moderne grachtenpanden. De kaden in de lengterichting van het eiland worden doorsne den door haaks erop gegraven grachtjes met sierlijk vormgegeven bruggetjes en moderne grachtenwoningen erlangs. Een mooi architec tonisch schouwspel, waarvan ook 'conserva tieve' heemschutters genieten. Deze moderne architectuur lijkt welhaast onomstreden. Na beide excursies meren de vier rondvaartbo ten af bij het Noord-Zuidhollands Koffiehuis, waar tot ieders verrassing een oude zandaak uit 1892 aan komt varen met de Four Stream Jazzband, die speciaal voor dit jubileum is gecontracteerd. Afscheid Bernard Duimel In het Koffiehuis recipieert tenslotte het Bestuur en komen de tongen pas echt goed los. Het Bestuur neemt hier officieel afscheid van algemeen directeur Bernard Duimel, die na tien jaar inzet voor de Bond terug treedt. Voorzitter Van Tuyll bedankt hem voor zijn werklust ook tijdens spannende jaren. Bernard herinnert aan een vorig jubileum tien jaar geleden, dat op dezelfde plaats in aanwezigheid van wethouder Schaefer werd gevierd met een symposium. Hij zegt toe als vrijwilliger actief te zullen blijven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 7