Ons landschap moet zijn leesbaarheid behouden Jaap Kamerling Voorzitter vanTuyII bij het 90-jarig jubileum van Heemschut: Liefst driekwart van Nederland gaat de komende decennnia op de schop. Het landschap wordt bezaaid met bedrijvencomplexen en het Groene Hart dreigt men straks alleen nog van horen zeggen te kennen. Heemschut is altijd succesvol geweest in zijn acties voor het behoud van monumenten op kleinschalig niveau, nu moet het zijn aandacht vooral gaan richten op de dreigende grootschalige ontwikkelingen. Ons landschap moet zijn leesbaar heid behouden. Heemschut Openingswoorden van EdirvaiiTiiyll van SerQQskerken, voorzitter van de Bond Heemschut, bij de viering van het 90-jarig bestaan van Heemschut op 24 augustus jl. in de aula van de Universiteit van Amsterdam, de oude Lutherse kerk aan het Singel. Ruim 400 leden zijn toegestroomd op deze tropische dag, waarop Heemschut ook burge meester Job Cohen van Amsterdam en wethou der Monumentenzorg Bea Irik en talloze afge vaardigden van zusterorganisaties verwelkomt. De organist speelt vrolijke wijsjes en iedereen komt elkaar weer tegen. Er wordt genoten van de sfeer van de jaarlijkse landelijke Heemschut dag. Van Tuyll spreekt over het begin van de Bond in de Amsterdamse Munt in 1911. Architecten van naam als Berlage en Weissman waren toen Burgemeester Job Cohen tot het 90-jarige Heemschut: still going strong. bij elkaar gekomen om met de oprichting van de Bond de strijd aan te gaan met de desas treuze effecten van de industriële revolutie. Er dreigden grachten te worden gedempt en monumenten te worden gesloopt. Er moest wat gebeuren. Wat zou Heemschut worden? Een vereniging van verenigingen of een vereniging van particuliere leden? Het werd het laatste. Al gauw verwierf de Bond zich de reputatie altijd overal tegen te zijn. Zo conservatief. Maar zijn we dat? Nee, we willen alleen kwaliteit behou den. We zeggen echt niet altijd nee en willen de toekomst van steden en dorpen niet frustreren. Maar wel moeten we ons nu meer gaan richten op de grootschalige ontwikkelingen, die de schoonheid van het land als geheel bedreigen. Burgemeester Cohen feliciteert Heemschut met zijn jubileum. Hij herinnert aan de komst van de welstandszorg in Nederland, waartoe Heemschut destijds de stoot gaf. Ook wijst hij op het effect van de populaire boekjes van de Heemschutserie Dankzij Heemschut behouden Hij neemt de toehoorders mee op een denk beeldige wandeling door de stad vanaf het Stationsplein en wijst op de resultaten, die Heemschut bereikte. Het Noord-Zuidhollands Koffiehuis, dat voor de metrobouw moest wijken: dankzij Heemschut herbouwd. Het zeer beeldbepalende gebouw, waarin nu het Kadaster zetelt: door actie van Heemschut behouden. Het hoekpand van Nieuwezijds en Nieuwezijds Kolk van Van Berkel haalt de monumentenlijst nog wel eens, wacht maar af, grapt de burgemeester. Vijf panden bij de post- zegelmarkt: dankzij Heemschut gered. De Prof. Herman Pleij ziet kansen voor Heemschut. Foto's Bert Franssen. panden aan het Singel, die zouden moeten wijken voor winkelcentrum De Kalvertoren: dankzij Heemschut mooi ingepast. Mede door toedoen van Heemschut is De Jordaan niet gesloopt en werden de Hollandse Manege en de Vondelkerk gerestaureerd en herbestemd. Ook minpunten Maar er zijn ook minpunten: aan de Martelaarsgracht staan nog steeds vier zeer vervallen monumenten en de prachtige Koepelkerk bij het Leidseplein en de Willibrorduskerk zijn gesloopt. Heemschut moet klokkenluider blijven. In 1955 gaf de Bond felle kritiek op de gemeente lijke nota Binnenstad. De keus was: behoud en herstel of grootschalige cityvorming. Mede door Heemschut koos de gemeenteraad uitein delijke voor behoud en herstel. De stad Amsterdam is Heemschut dankbaar voor zijn aanvankelijk niet altijd welkome kriti sche commentaar. Geen volk van helden en grootse monumenten Hoofdspreker deze dag is professor Herman Pleijhoogleraar historische Nederlandse letterkunde. Hij steekt de draak met het Nederlandse volks- 4 oktober 2001

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 6