oktober 2001 Heemschut 43 wonen in een monument is vakan tie. Een ding hebben de geïnter viewden gemeen; zij vertellen allen volt trots en passie over hun monument. Soms ook wat ver moeid, want zo'n huis is nooit af. Hoevelaken, Bouwfonds, 2001. 80p. Gasthuis Geen woonhuis, maar een gasthuis wordt beschreven in het boekje 'St.-Elisabeths Gasthuis; bouwge schiedenis van een Arnhems zieken huis', samengesteld AootJ.H.J. van Hest. Het ziekenhuis Was tot 1995 in gebruik. Hoofdgebouw(uit 1894) en kapel(1906) zijn inmid dels rijksmonument. Het gebouw is een karakteristiek voorbeeld van een R.K. model hospitaal uit eind 19de eeuw in een neostijl, die ook wel 'Roomse Stijl' wordt genoemd. Het gebouw heeft een grote historische waarde, want het heeft een cruciale rol gespeeld tijdens de Slag om Arnhem. In het boekje wordt uitgebreid verhaald over de geschiedenis van het ziekenhuis en de bouw volgens de modernste inzichten van zieken- huisbouw. Als zodanig heeft het Gasthuis een belangrijke rol gespeelt in de ontwikkeling van de Nederlandse ziekenhuisbouw. Het boekje verscheen als deel 9 in de 'Arnhemse Monumentenreeks' in opdracht van de Stichting Manuscript. Utrecht, Matrijs, 2001. 62p. ISBN 90 5345 183 8. Prijs f 19,95. Jaarboek Rdmz 2001 Op de valreep ontvingen wij vlak voor het ter perse gaan van deze Heemschut het Jaarboek van de Rijksdienst Monumentenzorg Interieurs belicht', dat verscheen onder redactie van H.C.M. Kleijn. Het boek werd opgedragen aan het Instituut Collectie Nederland, partner bij de Manifestatie Historisch Interieur dit jaar. De inleiding gaat over het begrip juri dische bescherming. Het eerste deel met als titel 'zorg en beheer' zet gezichtspunten uiteen van over heid, belangengroepen, beheer ders en eigenaren. Pas vier jaar geleden is bij de rijksdienst Eloy Koldeweij aangesteld, speciaal belast met kennisopbouw van het historisch interieur. Divers onder zoek ter voorbereiding van het jaar van het interieur heeft aan het licht gebracht, dat er veel meer interessante interieurs zijn dan men vermoedde. Bij de actualisering van het monu- mentenregister dat nu in volle gang is, krijgt het interieur waar mogelijk alle aandacht. Eigenaren en beheerders .kunnen in de nabije toekomst meer en beter onderbouwde adviezen tegemoet zien', aldus Asselbergs in het voor woord. In het tweede deel komt de inhou delijke rijkdom aan bod en worden in korte opstellen allerlei interi eurs beschreven, van kerken tot industriële monumenten. In totaal werkten achtentwintig auteurs mee aan het Jaarboek. De laatste bijdrage is van de romancier Nicolaas Matsier over de heer en mevrouw Willet Holthuysen, in het verleden bewoners van het Museum aan de Herengracht 605 in Amsterdam. Het is gebaseerd op de 'Oorspronkelijke herinne ringen' uit 1934 van Frans Coenen de eerste conservator van het Museum Zwolle, Waanders Uitgevers, 2001. 224p. 1SBN90 400 9591 4. Prijs f49,36. Jaarverslag De Vereniging Hendrick de Keyser heeft in haar 82 ste Jaar verslag over 2000 ook ingespeeld op het Jaar van het Interieur. In het verslag wordt een overzicht van de goede resultaten gegeven (ondanks de voortdurende onze kerheden en problemen met over heidssubsidies) en wordt de verheugende 'beneficiënten'- relatie genoemd, die voor meer dere jaren werd aangegaan met de sponsorloterij om te kunnen concurreren met woningen op de vrije markt. Dit laatste geldt vooral voor topstukken uit de 19de en 20ste eeuw. Op die manier werd Huis Hildebrand van G. Rietveld in Blaricum aange kocht. Tevens werd in het boek jaar het grootste huis ooit verwor ven, namelijk de buitenplaats Sparrendaal in Driebergen- Rijsenburg, waarvan het interieur met kostbare beschilderde behangsels een grote restauratie behoeft. Tot slot is in het jaarver slag een uitgebreide beschrijving van Huis Sparrendaal opgenomen van de hand van Catharina L. van Groningen, waarin veel aandacht voor het 18de-eeuwse interieur. In de toekomst zullen leden van Hendrick de Keyser zoals gebrui kelijk, zeker in de gelegenheid zijn Sparrendaal te bezoeken. Secretariaat: 'Huis van Brienen Herengracht 284,1016 BX Amsterdam. Tel. (020)6249755. Willem van Oranje In de Pers hebben we veel goede dingen maar ook minder positieve reacties kunnen lezen op de restauratie van het praalgraf van Willem van Oranje in de Nieuwe Kerk te Delft. Deze restauratie dilemma's worden in dit boek onthuld. Het graf is een ontwerp van Hendrick de Keyser. In de 'Prins en de Keyser'; restauratie van het grafmonument voor Willem van Oranjedoor Nicole Ex en Trits Scholten worden de geschiedenis van het monument en de restaura tie uiteengezet. Het marmer werd aangetast door zout, waardoor het marmer verpulverde. De restaura tie vond plaats tussen 1996 en 2001 en werd minutieus vastge legd. Het boek beschrijft een periode van ruim vier eeuwen. Bussum, Thoth, 2001. 220p. ISBN90 6868 284 9. Prijsf55,-. Schoonheid Ter gelegenheid van 75 jaar Oversticht, Genootschap tot bevordering en instandhouding van het landelijk en stedelijk schoon in de provincie Overijssel verscheen een jubileumuitgave met als titel 'Over schoonheid; archi tectuur, omgeving, landschap'. De redactie was in handen van M.M. Beek, T. Idsinga enA. van der Woud. Voorzitter^. Dijkstra van het Oversticht zegt in zijn voor woord, dat 'schoonheid decennia lang min of meer taboe is geweest. In het rationele taalgebruik van de moderne welvaartsstaat pas dat woord kennelijk niet.' Belevings waarde en ruimtelijke kwaliteit waren de trefwoorden, die blijk baar minder subjectief waren en beter passen in het ambtelijke jargon. In deze uitgave staat schoonheid, al dan niet subjectief, centraal en wordt het onomwon den in essay, interview, overpein zing en fotoreportage gebruikt en getoond. Toonaangevende figuren als rijksbouwmeester^» Coenen werden geïnterviewd en opstellen over welstand en schoonheid zijn er van Noud de Vreeze, Paid Schnabel en Vincent van Rossum. De bijdragen zijn divers en in de fotoreportages wordt schoonheid verschillend benaderd. Zwolle. Waanders, 2000. 160p. ISBN 90 400 9419 9. Prijsf55,-. Steunpunt Monumentenzorg Zuid-Holland Leiden Met de ondertekening van een samenwerkingsovereenkomst en een intentieverklaring, tijdens een feestelijke bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal in Leiden op 13 september, is in Zuid-Holland het Provinciaal Steunpunt Monumentenzorg en Archeologie van start gegaan. Zuid-Holland sluit hiermee aan op de tendens om in elke provincie zo'n steunpunt in het leven te roepen. In de meeste provincies functioneren zulke steunpunten reeds langer. In Friesland, Utrecht en Zeeland werkt men aan de oprichting ervan. Als onafhankelijke instanties op het gebied van het cultureel erfgoed, fungeren de steunpunten als een platform van informatie en bundeling van krachten van de initiatiefnemers. Daarnaast bieden zij actief ondersteuning aan gemeenten in het veld van de (archeologische) monumenten zorg, de ruimtelijke ordening en de cultuurhistorie. Het nieuwe steunpunt is onder deel van de Stichting Erfgoedhuis Zuid-Holland. Het is samen met de stichting gevestigd in het monumentale Gemeenlandshuis van Rijnland aan Breestraat 59 te Leiden. De medewerkers zijn te bereiken via tel.071-5133739 of e- mailadres secr@erfgoedhuis-zh.nl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 45