oktober 2001 Heemschut 39 Gebrek aan onderhoud, regels en informatie borden maken het monumentale groen tot een vrijplaats. auteur van een boekje over monumentaal groen in Hilversum en is bewoonster van één van de huizen, grenzend aan het onverharde wandel pad van de Peerlkamplaan. Wie met haar 'de wandeling' maakt komt veel meer te weten, vooral over onderhouds- en beheersproblema- tiek, dan in haar boekje is vermeld. Taudin Chabot's oplettendheid dateert van enkele jaren geleden toen, vanwege achterblijvend beheer, een forse beukentak haar op een haar na trof. Toen deze zomer een zware tractor met aanhangwagen het monumentale wandelpad Aandachtspunten op rij Een bijzondere vorm van particulier initia tief. Dat is de verdienste van Liliane Taudin Chabot. Ze maakte eigenhandig een concept-beheersplan op voor het monumentale groen aan het Van Ravenswaaypad en de Peerlkamplaan. Haar doelstellingen zijn kort als volgt santen te vatten: 1. Een betredingsbeleid ter bescherming van wandelaars en groen. 2. Het opstellen en bekend maken van gedragsregels voor beheer en gebruik. 3Handhaving en toezicht en de moge- lijkheid tot het opleggen van sancties. 4. Het geven van een (beschermde) status aan het gebied, bijvoorbeeld door erkenning én markering ter plekke als gemeentelijk groenmonument. doorkruiste, op weg naar een achtertuin van een aangrenzende bewoner, werd ze nog oplet tender. De inbreuk bleek schade op te leveren aan de bomen en de ondergrond. Sinds beide voorvallen legt Taudin Chabot dergelijke misstanden vast in één van haar twee logboe ken: het 'roodboek'. Notarieel onderzoek maakte duidelijk dat een achter-uitgang op de wandellaan niet is toege staan, maar vrijwel alle omwonenden hebben er wél een, inclusief Taudin Chabot zelf. Ook het plaatsen van schuttingen boven een bepaalde hoogte blijkt conform een servituut niet te mogen. Maar er is nog meer aan de hand. Stukken 'niemandsland', behorend bij 'de wandeling' zijn jaren geleden al geconfisceerd door aanwonenden, die een grotere achtertuin wensten. Een aanpalend verzorgingstehuis werd zo ontworpen, dat de diensttoegang grenst aan 'de wandeling'. Aandacht voor 'schaamgroen' ontbreekt. Het gevolg: het in 1996 naar de oprichter genoemde Van Ravenswaaypad is een armoedig achterafpaadje geworden... Herstelplan Het ontbreken van een goede gebiedsafbake ning, heldere regels en handhaving maken het terrein een vrijplaats voor bijvoorbeeld illegale stortpraktijken. De harde paden zijn uitnodi gend voor allerhande gemotoriseerd verkeer, zeker omdat eenduidige afsluiting van het gebied ontbreekt. Opmerkingen van de Hilversumse hierover aan het adres van de gemeente, de eigenaar en beheerder van de gronden, vinden steeds meer gehoor. Maar ook de buurtbewoners zelf moeten zich bewust worden van hun zo unieke en fraaie woon omgeving. Het boekje is een eerste stap, maar Taudin Chabot heeft meer plannen. Door haar inzet kan er nu bijvoorbeeld niet meer gepar keerd worden op een deel van het wandel padenstelsel. Wat de wandelaar meteen opvalt is het matige onderhoud aan het gebied. De tuinstad van Nederland heeft de laatste jaren vanwege zware bezuinigingen weinig kunnen doen aan haar vele groen. Nu wordt gewerkt aan het opknap pen van de Oude Haven, andere monumentale groengebieden moeten echter wachten. Het beste is dit te zien op het zogenaamde 'Speldenkussen', de rotonde op het hoogste punt van het wandelgebied. Ooit was dit een prachtig uitzichtpunt met vóór de oorlog zelfs een muziektent. Groenvoorzieningen gaat hier binnenkort op basis van een renovatieplan aan de slag. Aan de grote diversiteit van de beperkte gemeentelijke afzettingen kun je zien, dat wat dat betreft nooit een eenduidig beleid is (uit-) gevoerd. Verschillende soorten paaltjes, een enkele dwarsbalk, eenvoudige geleidehekjes en een enkel niet goed zichtbaar blauw gebods bord maken het de fietser, brommer én het hoveniersbedrijf makkelijk het gebied te betre den. En ook dat kan en moet veranderen, vindt Taudin Chabot. Groenboek In haar tweede logboek, het groenboek, verza melt Taudin Chabot uit binnen- en buitenland voorbeelden van signaleringen, versperringen en andere zaken die de bezoeker attent maken op de aanwezige waarden en de geldende regels voor het gebruik en betreding van waardevolle gebieden. Om de cultuur- en natuurhistorische waarde(n) van het gebied en de gedragsregels daarbinnen duidelijk te maken, pleit ze voor een uniforme aanpak. Zoals altijd is ook hier een politiek draagvlak nodig om extra aandacht en bovenal middelen te krijgen voor het in de 'spodight' zetten van dit oudste wandelpark van de gemeente Hilversum. Hoewel de planologi sche bescherming door het Van Ravenswaay- servituut en de nominatie voor beschermd gezicht formeel lijken te zijn geregeld, zal de uitwerking en realisatie daarvan veel inspan ning vergen. Door bewustwording en open communicatie hoopt Taudin Chabot juist gebruik van en respect voor dit miskend histo risch landschapspark te bewerkstelligen. Haar boekje is een eerste middel daartoe, en sinds het verschijnen wordt de verguisde achterkant opnieuw ontdekt: nu door wandelaars uit het hele land. De Provinciale Commissie Noord- Holland van de Bond Heemschut steunt de initiatieven tot herstel en behoud van dit cultuurmonument uiteraard van harte. Drs. K. Loeff heeft een bureau op het gebied van architectuurhistorie en is tevens secretaris van Heemschut Noord-Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 41