Hilversums monumentale groen Karei Loeff Eindelijk erkenning voor 'de achterkant'? Het Hilversumse groen ligt soms diep verscholen. Wie in de wijk Boomberg het bospad over de Peerlkamplaan kan vinden en dit betreedt, krijgt meteen het gevoel te lopen in de 'achterkant' van deze villawijk. Het monumentale groen aldaar lijkt erbij te liggen als restruimte, ingeklemd door hoge schuttingen en erf- afscheidingen. Heemschut 37 Voor het bekijken van de mooie villa's uit de 19de eeuw en de jaren '30 van de 20ste eeuw moet je niet de Peerlkamplaan betreden. Toch is het onverharde gedeelte van deze laan één van de oudste en meest monumentale wandel lanen in Hilversum. De landschapsschilder Jan van Ravenswaay kocht in 1831 een strook bouw land tussen het dorp en de heide. De aankoop was behalve voor hemzelf ook voor 'diegenen die deel-genoten zijn of zullen worden van de onderneming tot bespitting en beplanting van eenige gronden aan de westzijde van het dorp Hilversum.' Door de hoogopgaande bomen die hij er met vermogende Amsterdamse vrienden liet aanplanten kreeg de wijk de naam Boomberg. Doel was om door deze aanplant van voornamelijk zomereiken en beuken er een aangenaam wandelpark van te maken. Nog Een slecht zichtbaar bord en paadjes naast de slagboom maken het brommers en fietsers makkelijk om door te rijden. Foto's Karei Loeff. steeds bestaat de laanstructuur binnen dit wandelpadenstelsel. Hoewel sommige bomen in de loop der jaren zijn verdwenen, is met name ook vanuit de lucht de groene corridor (later 'groene vinger van Dudok') zeer goed herkenbaar. In 1848 werden de gronden onder servituut verkocht aan de gemeente. Vanaf 1879 werden delen ontwikkeld tot villawijk; het wandelpark vormde daarmee in feite de kern van de huidige Boombergwijk. Op het hoogste punt van die Boomberg werd in 1894 de door A. Salm ontworpen Villa Corvin gebouwd, die helaas is gesloopt. Ter voorkoming van aantasting van de groene kern werd notarieel vastgelegd dat 'de publieke wandeling ten eeuwige dagen ongeschonden en ongehinderd moest worden gegarandeerd.' Schade Het lijkt erop dat er dus niks aan de hand is met dit verscholen groen in de Boombergwijk. De oude lanen worden zelfs binnenkort beschermd in het kader van de monumentenwet: ze maken onderdeel uit van een in het MSP voorgedra gen beschermd gezicht. Toch is er van alles aan de hand, zo schets Liliane Taudin Chabot. Zij is Een dichtgegroeid pad en illegale CFT-stort in het monumentale gebied. oktober 2001

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 39