30 Heemschut oktober 2001 -1 Kasteel Amerongen. Grote Zaai Foto Stichting Manifestatie Ftistorisch Interieur Louis Lemaire. een optelsom van geschiedenissen, vond hij. Een architectuurgeschiedenis, een kunstge schiedenis, de geschiedenis van de levenskunst en smaakontwikkeling, een geschiedenis van tuinen. De afzonderlijke onderdelen krijgen pas werkelijk betekenis in relatie tot elkaar. Wat bedoel je als je een historisch interieur wilt behouden? In Frankrijk is er volgens Perot een spanning tussen de opvatting die zich vanaf de jaren '50 in de grote koninklijke kastelen heeft ontwikkeld, namelijk terugbrengen in histori sche staat, naar de oude situatie - wat dat ook moge betekenen - en het respecteren van de ontwikkelingen die interieur en meubilair hebben doorgemaakt. In huizen die nog bewoond zijn, kun je goed zien hoe de smaak van de bewoners zich ontwikkeld heeft. The National Trust Onder de sprekers bevond zich ook Simon Jeruis, directeur historische gebouwen bij The National Trust in Groot-Brittannië. The National Trust bezit een ruime collectie land huizen, die zijn opengesteld voor het publiek. Wat is haar beleid ten aanzien van interieurs? Jervis gaf een genuanceerd antwoord. Museumachtige labels probeert hij in elk geval te vermijden en ook tracht hij zo min mogelijk obstakels en openlijk zichtbare beveiliging aan te brengen. Maar hij heeft geen toverformule voor inrichting en decoratie. Bepaalde huizen worden in hun oorspronkelijke staat bewaard. The National Trust is daar soms heel ver in gegaan, en heeft tot de verbeelding sprekende en zelfs denkbeeldige restauraties uitgevoerd. Soms wordt slechts één historische fase bena drukt, dan weer laat men verschillende fasen naast elkaar bestaan. In Engeland begon het onderzoek naar kamerinrichtingen en decoratie pas echt in de jaren '60. Op het symposium mocht Anne van Grevemtein niet ontbreken. Haar Stichting Restauratie Atelier Limburg (SRAL), -waarvan zij directeur is, is in samenwerking met het Instituut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 32