26 Heemschut oktober 2001 naar Curagao te staan. Hij bekwaamde zich daar in het gebruik van de plaatselijke bouw materialen en -wijzen. Graham werd door Van Raders aangesteld als bouwmeester van de Bonairiaanse vuurtoren. Op 22 maart 1837 werd de eerste steen gelegd. Twee maanden later was reeds het bovengewelf van de toren te betreden. Het geheel was van klipsteen opge bouwd. De toren werd gepleisterd met kalkspe- cie. Vier rode verticale strepen op de witte toren maakten het ook overdag tot een waarde vol oriëntatiepunt. GabrièlMuskus werd de eerste vuurtorenwachter. Op 24 augustus 1838, de verjaardag van Koning Willem I, werden de lichten ontstoken. De Benedenwinden hadden hun eerste vuurtoren. De Willemstoren is nog De Toren Willem III bij Fort ZoutmanOranje stad, Aruba. Deze toren en vuurtoren California worden in het project Waardestellingen voorgedragen als Arubaans monument. Foto auteur. steeds als vuurtoren in gebruik, thans geheel geautomatiseerd. De wachter heeft wel zijn woning onbeheerd achtergelaten. Bonaire heeft op de noordwestpunt in het park Washington nog een vuurtoren, Malmok of Noordpunt of Seroe Bentana, uit 1927. Tijdens een felle onweersbui in 1954 werd een onfor tuinlijke wachter dodelijk getroffen. Eerst toen werd een bliksemafleider geplaatst. Ook het Fort Oranje in Rralendijk heeft een licht (1932) en ten zuiden van de hoofdstad bevindt zich de vuurtoren Punt Vierkant (1941). Op de noord oostpunt, bij Boca Spelonk, staat tenslotte een toren naar model van de Willemstoren. Deze werd in 1908 gebouwd en in 1910 in gebruik gesteld. Curagao Weer op zee varen wij verder naar het westen. Hier waarschuwden eens alleen meeuwen de schippers op de aanwezigheid van Klein Curagao. Weliswaar was het eilandje iets hoger dan thans, de guano was nog niet geheel afge graven, maar een licht was dingend nodig: klyn Curacao legt pas 3 voet boven water is heel laeg Land vol gevogelte en wit van Vogelmestby nagt moet men sig hier voor wagten (bijschrift land kaart, 1730). De noodoplossing, het piramidale baken van de commandant van het stations schip Kemphaan, overste I.J. Dingemans, was nog maar half afgebouwd toen deze stierf. Overdag was het baken op 1,5 a 2 mijl te zien. Een lichtbaak werd al in 183 8 geplaatst, tegelij kertijd met het waarschuwingslicht op het Riffort (Willemstad, Curagao). Strandingen bleven echter plaatsvinden en tenslotte bezocht in 1849 de gouverneur Rammelman Elsevier jr. het eiland Klein Curagao om de plaats voor een te bouwen vuurtoren te bepalen. De toren zou worden vernoemd naar Prins Hendrikdie in 1835 Curagao had bezocht. De adjudant E.J. Slengarde had het toezicht op de bouw gekregen en ging zelfs op het eilandje wonen. Om een idee van zijn eenzaamheid te geven: een zware storm sloeg in 1859 vijf van de zes cocospalmen van het eiland. In 1877 vernielde een orkaan de toren dan toch grotendeels. Met welk een titanenkracht de veroorzaakte vloed golf het eiland teisterde mag hieruit blijken, dat een rotsblok van de bodem van de zee opgelicht door de golven tegen de lantaarn van de vuur toren werd geslingerd en door alle verdiepin gen van de toren stortte. Eerst tussen 1884 en 1885 werd de huidige vuurtoren gebouwd. In 1914 werd de toren nog tot twintig meter verhoogd. Aan weerszijden bevindt zich een aangebouwde vuurtorenwach terswoning van twee bouwlagen onder zadel dak. Een cirkelvormige rondgang verbindt de beide vleugels. Eertijds bedienden drie wachters de vuurtoren die met een petroleumgaslamp een actieradius van 20 mijl had. Tegenwoordig bewonen geiten deze unieke vuurtoren, men mag zeggen de mooiste van het koninkrijk. De vuurtoren staat op de nominatie om als beschermd monument geplaatst te worden. Het grote Curagao heeft benevens haven lichten nog vuurtorens op Oostpunt en Westpunt. Vaart men Curagao voorbij of benadert men de Benedenwinden vanuit het westen, hetgeen vanaf de tijd van de bloei van het olietijdperk eveneens gebeurt, dan bereikt men eerst Aruba.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 28