Korte berichten Stadhuis Zutphen Prijsvraag 'beste nieuwbouw- inpassing' In memoriam Frans Amende overleden Contributie aangepast 2001 1-1-2002 1-1-2002 euro 30,- 30,- 13.50 45,- 50,- 22.50 60,- 65,- 30 95,- 45 150,- 175,- 80 Heemschut 23 BRIEVEN Van de Bond Heemschut wordt verwacht 'cultuurmonumenten te beschermen.' Wanneer door Heemschut niets wordt gedaan om een beeldbepalende histori sche bebouwing van groot geschiedkundig belang van de sloop te redden, zijn grote vraag tekens op zijn plaats. Wanneer het bovendien gaat om een bebouwing inclusief de resten van het in alle opzichten belang rijke 'oude Hof van Bronckhorst' te Zutphen, waarvan de 'zaalbouw uit de tweede helft van de dertiende eeuw in de bouwput van het nieuwe stadhuis is opgegraven', worden deze vraagtekens nog groter. Het gebouwde nieuwe stadhuis heeft als moderne architectuur volgens velen, waaronder bekende architecten, geen schoonheidsprijs verdiend. In zekere zin is de discussie of op deze plaats en juist in deze omgeving een al dan niet pretentieus beeldverloederend mis baksel is neergezet voor de Bond Heemschut irrelevant. De Bond Heemchut is geen vereniging ten behoeve van moderne architec tuur, noch is zij dat ooit geweest, noch behoort zij dat te zijn. Voorts is Heemschut's rol even min bemiddelaar te zijn tussen standpunten. Het enige stand punt, dat Heemschut ipso facto past, is het beschermen van cultu rele monumenten; geheel strijdig hiermee is het gedogen van het vernietigen van belangrijke cultu rele monumenten. Wanneer er elementen in de Bond Heemschut zijn, die geen belang stelling hebben in het nastreven en handhaven van de jarenlange doel stellingen, is dat één ding; indien deze leden echter het behoorlijk functioneren van de Bond Heem schut kennelijk verwateren en zelfs frustreren, nl. het metterdaad be schermen van cultuurmonumen ten, en zeker van voor een oude grotendeels nog gave stad centrale elementen, die ook nog van groot belang voor een heel gewest zijn geweest, dan rijst de centrale vraag hoeveel invloed deze leden met een andere agenda dan wel heb ben, en of, en zo ja hoezeer, zij het karakter en het nastreven van de traditionele doelstellingen van de Bond Heemschut hebben onder graven. Het lijkt ook voor de toekomst van de Bond Heemschut een fundamentele vraag, die beter benantwoord kan worden. Jhr.mr.C.C.C.M. van Nispen tot Sevenaer, Brussel. Naschrift redactie Heemschut heeft destijds bezwaar ingediend tegen de sloop van een reeds door de Rijksdienst opgegeven Rijksmonument, dat moest wijken voor de nieuwbouw van het stadhuis. Heemschut verloor deze actie helaas. Enkele 19'le-eeuwse panden naast het stadhuis vond Heemschut niet belangrijk genoeg om er ertegen in het geweer te komen. Aan het nieuwbouwplan zelf herkende de Bond 'positieve aspecten' zodat het dit uiteindelijk wel kon accepteren. In een brief aan de heer Van Nispen wees het Bestuur erop, dat de auteur in haar door Van Nispen bekriti seerde artikel over het stadhuis on danks haar lof voor het nieuwbouw plan, betreurt, dat hierbij de laatste onderdelen van het Oude Hof van Bronckhorst zijn verdwenen. Ook wees het bestuur erop, dat het hier om een artikel ging, voorzien van auteursnaam. De vertolkte ziens wijze is dus, zoals in de colofon staat vermeld, voor rekening van de auteur. Tenslotte kondigde het bestuur in zijn brief aan, dat de redactie voor nemens was in het april-nummer van het tijdschrift een zeer kritische bijdrage te plaatsen van de hand van architect Hoogenberk, zodat er een evenwicht zou ontstaan in de meningsvorming door het tijd schrift. Het moge duidelijk zijn, dat er ook in Heemschut-kringen verschillend wordt gedacht over de uitbreiding van het stadhuis. Een vrije uitwisseling van meningen is iets anders dan het ondergraven van de doelstelling van Heemschut. De redactie. Discussie in blad gesloten. Ook dit jaar weer organiseert de redactie een 'prijsvraag' onder de lezers met dit keer als inzet voor beelden van de meest geslaagde inpassing van een nieuwbouw project in de bestaande monumen tale of karakteristieke historische omgeving van een stad of dorp. Het hoeft dus niet alleen om nieuwbouw in of bij een officieel erkend monument of beschermd gezicht te gaan. Inzendingen verschijnen in het komende kerstnummer en mogen niet meer tekst bevatten dan 100 woorden. Vermeld moet in elk ge val worden waar het nieuwbouw project zich bevindt, wie architect en aannemer zijn en waarom men het goede inpassing vindt. De deadline is 5 november 2001. Aanleveren liefst per e-mail of schijfje op word of wp. Voor de beste drie inzendingen, te beoordelen door de redactie, liggen enkele boeken klaar. Amsterdam Vorige maand is op 68-jarige leeftijd in Amsterdam Frans Amende overleden. Amende was als bestuurslid of actievoerder zeer actief in De Vereniging Vrienden van de Amsterdamse Binnenstad, Amstelodamuin en het Amster damse Wijkcentrum d'Oude Stad. Samen met Heemschut zat hij in het Amsterdam-overleg. Als een waakhond volgde hij elk nieuwbouwproject in de Amsterdamse binnenstad. Geurt Brinkgreve, secretaris van de Vrienden: 'Hij kwam overal op de inspraakbijeenkomsten en dan interrumpeerde hij met zijn bekende hese stem als een bekken slag in een orkest, met het juiste argument op het juiste moment.' Amsterdam is, zoals Brinkgreve het uitdrukt, 'beroofd' van een 'kampioen' van de stad. Red. In de vergadering van 19 mei 2001heeftde algemene vergadering van leden besloten om per 1 januari 2002 de contributie aan te passen aan de algemene prijsverhogingen. De laatste integrale aanpassing was per 1 januari 1994. In 1999 werden de contributiecategorieën aangepast ten gevolge van het voortzetten van de activiteiten van de Vereniging Open Monumenten door de Bond Heemschut. Dit resulteerde toen in een contributieverlaging voor het Individueel lidmaatschap vanaf 2 5 jaar van 60,- naar 45,- en invoering van het Gezinslidmaatschap tegen 60,- per jaar. Aangezien per 1 januari 2002 de euro de gulden als munteenheid vervangt, treft u in onderstaand staatje het huidige en het nieuwe tarief in guldens en het nieuwe tarief in euro's aan. De bedragen in euro zijn afge rond. De verschillen tussen de bedragen van het tarief per 1 januari 2001 in guldens en euro's zijn miniem. Contributie-categorie Individueel lidmaatschap tot 25 jaar Individueel lidmaatschap vanaf 25 jaar Gezinslidmaatschap Rechtspersonen Donateurs Bedrijven van enige omvang O O oktober 2001

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 25