Jonge Rijksmonumenten aangewezen 22 Heemschut oktober 2001 Hier liggen nog oude enggronden, korenakkers, heidevelden, een sterrenbos en veenweidegebieden. Een dergelijk landschappelijk ensemble is verder nergens in ons land te vinden. Hier spreekt het landschap nog een taal, die de historie van Het Gooi en het ontstaan ervan in beeld brengt. Daar hoort dit aan te tasten deel onlosmakelijk bij. Hoogwaardige kantoren zijn daar vreemd aan. Wij hebben het gemeentebestuur gevraagd daar rekening mee te houden en ons van zijn verdere plannen op de hoogte te stellen. Kubistisch zwembad Haarlem De Spaarnestad bezit sinds het begin van de 19de eeuw een van de acht openluchtzwem baden in ons land, die voorkomen op de lijst van het Monumenten selectie Project MSPHet is het door Dumont ontworpen Hout- vaartbad, dat met sluiting wordt bedreigd, omdat er steeds minder klanten voor zijn. Deze kubisti sche schepping uit 1927 van de hand van de voormalige directeur Openbare Werken van de Bavostad is een voorbeeld van De Stijl van Dudok en Jan Wils. Het zwembad heeft een zware monumentaliteit, die heel uniek is met zijn brede trappen, geprofileerde balustrades en het blokvormige waterverver- sings-reservoir. Deze maand buigt een gemeentelijke commissie zich over de toekomst van het bad naar aanleiding van een haalbaarheids onderzoek, dat de verantwoorde lijk wethouder Kroskinsky indertijd heeft gelast. Heemschut Noord- Holland heeft in een brief aan het gemeentebestuur in elk geval laten weten alle middelen in het werk te stellen voor het behoud van dit unieke bad. Historisch meubilair gerestau reerd Weesp In de juni-editie van ons tijdschrift lieten wij weten bezwaar te hebben gemaakt tegen het plan van de gemeente Weesp, het meubilair en met name de stoelen in de raadzaal, die bijna even oud zijn als het raadhuis zelf, dat uit de 17de eeuw stamt, door nieuwe te vervangen. De gemeente liet ons inmiddels weten, dat de raad besloten heeft toch tot restauratie over te gaan van dit historische meubilair. Waterland Waterland Het juni-nummer van ons tijdschrift bevat een artikel over de gewraakte plannen van de Deelraad Amsterdam- Noord een nieuw dorp te willen bouwen aan de voormalige Zuiderzeedijk tussen Durgerdam en Uitdam. Op een hoorzitting heeft Heemschut zich als een fel tegenstander getoond van dit voornemen. Dat was kennelijk niet tegen dove mansoren. Inmiddels is een breed gesteunde motie aangenomen in de deelraad, waarin de partijen onze zorg en die van enkele andere belangenorganisaties zeggen te delen. Daarmee is die passage in het rapport Panorama Visie Noord naar de prullenbak verwezen. Jan Derk Gerritsen, PR-medewerker Heemschut Noord-Holland. GELDERLAND Straatje wordt gesloopt Winterswijk Even terug naar het eerste bericht over de Goudvinken straat in 1998 toen Heemschut samen met de verenigingen Monumentenbelangen en Het Museum actie voerde tegen de dreigende sloop van een hele straatwand in de Winterswijkse stationsbuurt. We spanden ons in voor een rijtje arbeidershuisjes in een straatje, dat met zijn schilder achtige kromming nog een typisch stukje oud-Winterswijk vertegen woordigde. Het vervolg is eigen lijk een eentonig verhaal dat u als doorgewinterde Heemschutter zelf kunt invullen: projectontwik kelaar - bouw van 200 woningen, zelfs hoogbouw na sloopDe afge geven sloopvergunning kon niet meer worden gekeerd. Onze geza menlijke actie had wél tot resul taat, dat de gemeente en project ontwikkelaar toezegden acht huisjes te sparen en te restaureren. Ons vermoeden dat restauratie waarschijnlijk alleen behoud van het vooraanzicht zou inhouden, bleek juist en leidde in juni 2001 tot weer een gezamenlijke actie, ditmaal het verzoek aan de gemeente om de meest authen tieke pandjes, de nummers 37 en 39 alsnog op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen om ze voor het uitpeilen van de achterbouw te behoeden. Het antwoord kan alleen maar ontken nend zijn, want intussen is de sloop, zoals te zien op de foto, al ver gevorderd. En de voorgedra gen huisjes nr. 37 en 39 zijn niet meer, want tijdens funderings werkzaamheden bij de buur- pandjes viel plotseling hun gevel Ria Koning, PR-medewerker Heemschut Gelderland. BUSSMAN Sloop van de Goudvinkenstraat in Winterswijk. Foto Henk Westerveld. LIMBURG St. Ludwig moedwillig beschadigd Vlodrop De Maharishi Mahesh Yogi, grondlegger van de trans cendente meditatie heeft in Vlodrop met een zorgvuldig voor bereide actie een poging gedaan om het meest karakteristieke deel van het rijksmonument St.Ludwig onherstelbaar te verwoesten. Heemschut zet zich al jaren in voor bescherming van dit monument. De poging tot vernieling gebeurde in strijd met alle wettelijke regels. Enige jaren geleden vroeg de Maharishi-beweging, die het klooster wil ombouwen tot een meditatiecentrum, een vergun ning aan om te mogen slopen. De gemeente verleende die na vele protesten waaronder dat van Heemschut. Er werd echter bezwaar aangetekend bij de Raad van State en dat bezwaar werd gehonoreerd. De Stichting Burgercomité St.Ludwig Stelt, dat de actie slechts mogelijk was met 'medewerking' van de gemeente, die naliet zich voor te bereiden op tijdig en effectief ingrijpen als de eigenaar met onrechtmatig slopen zou beginnen. De gemeente heeft overigens wel aangifte gedaan bij Justitie wegens overtreding van de Monumentenwet. De schade loopt in de miljoenen. Red. Staatssecretaris Van der Ploeg heeft 10.500 jonge Rijksmonumenten aangewezen uit de periode 1850- 1940. Het totale aantal Rijks monumenten is nu zo'n 55.000. In Nijmegen stijgt door de toevoe ging van 101 jonge monumenten het budget voor 2007 tot bijna 3 50.000 gulden. Zonder de aanwijzing zou het budget zijn gedaald naar een ton. Ook het budget van Amsterdam is door de aanwijzing van jonge monumen ten gestegen: van 14,2 miljoen voor het jaar 2006 naar 15.3 miljoen voor 2007. In de hoofdstad zijn onder meer aangewezen: Artis, de Bijenkorf, het Amstelhotel en het oude gebouw van de Telegraaf.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 24