Heemschut actief oktober 2001 Heemschut 21 ZEELAND Verhuizing monumenten Middelburg De gemeente Middelburg is bezig de smalle strook grond tussen het Kanaal door Walcheren en het NS- station opnieuw in te richten. De bestaande bebouwing, waaronder een drietal monumenten, moet plaats maken voor een grote parkeerkelder met daarop een kantoor voor het waterschap Zeeuwse Eilanden en een Stads kantoor. Bovendien komt op dit terrein een nieuw busstation en een fiets- voetgangerstunnel onder de spoorlijn en de weg. Het enige monument, dat niet wordt gesloopt is het NS-station uit 1870. Nederlandse Spoorwegen hebben het plan dit gebouw grondig te restaureren. De drie overige monumenten zijn intussen verwijderd, maar niet verloren gegaan. Een gietijzeren hoge brug over de spoorlijn is afgebroken, zal worden gerestau reerd en elders in de buurt weer worden opgebouwd. De twee andere monumenten, die moesten worden verwijderd zijn een sein huisje en een goederenloods. Deze spoorwegmonumenten krijgen een nieuw leven in het te stichten museum van de Stichting Stoomtrein Goes-Borsele, vlak bij het spoorwegemplacement van Goes. Het transport van beide gebouwen heeft inmiddels plaats gevonden. Het seinhuis is in zijn geheel op een bak naar Goes gevaren en op een grote dieplader door Goes naar zijn nieuwe plaats gebracht. Voor de loods, die tot dit voorjaar huisvesting gaf aan een dansschool, was een sloopver gunning aangevraagd. Het gemeentebestuur heeft na laten gaan op welke manier de loods behouden kon blijven. Medio dit jaar slaagde de Stichting Stoomtram Goes-Borsele er in de ruim 9 ton, die nodig is om de verplaatsing van de loods te betalen, bij elkaar te krijgen. De gemeente Middelburg draagt een kwart miljoen bij in deze kosten, een bedrag gelijk aan de sloop- kosten die nu kunnen worden bespaard. De loods is te groot om in één stuk te vervoeren. Daarom werd het uit 1870 daterende gebouw in twaalf stukken gezaagd, met een gewicht variërend tussen dertig en vijfenveertig ton. Deze stukken zijn per as naar Goes vervoerd, een afstand van ruim 20 kilometer. Daar zullen ze weer keurig in elkaar worden gezet. De spoorwegmonumenten zijn dus niet alleen behouden gebleven, maar behouden ook hun functie. Zwarthoeksche zeesluis Heemschut vraagt aandacht voor een oude suatde- en inundatiesluis in het Oost Zeeuws-Vlaamse land. Deze Zwarthoekse zeesluis, die ook bekend staat als 'Grote Petrus' bestaat uit drie gemetselde kokers, die plaatselijk zijn afgedekt met hardsteen. De sluis werd in 1788 gebouwd om de afwatering van de in 1790 bedijkte Canisvlietpolder te regelen. De sluis was een zoge naamde zelf-suerende sluis, dat wil zeggen dat de deuren door het verschil in waterdruk bij eb werden geopend en door de opko mende vloed weer werden geslo ten. De sluis kon in tijden van oorlog ook worden gebruikt als inundatiesluis. Om die reden werd in de nabijheid van de sluis een fort gebouwd om de sluis te kunnen verdedigen. Door het slechten van de dijk is van dit fort nu niet veel meer terug te vinden. In de waterstaatkundige toestand van het gebied is sinds 1788 veel veranderd. De sluis staat niet meer in verbinding met het open water en heeft daarom zijn functie verlo ren. Het geheel is nu nog in een vrij goede staat, maar gevreesd moet worden, dat de tand des tdjds verder vat gaat krijgen op dit waterstaatkundige monument. Heemschut doet een beroep op het Waterschap zich het lot van de oude sluis aan te trekken en dit bouwwerk te behoeden voor verder verval. Nieuwe bestemming 'Huis 's Hertogenbosch' Middelburg Het 'Huis 's Hertogenbosch'aan de Vlas- markt in Middelburg heeft weer een bestemming. Dit uit 1665 stammende monumentale pand werd enkele jaren geleden eigen dom van de vereniging Hendrick de Keyser, die de restauratie van dit koopmanspaleis ter hand nam. Op 2 3 juni van dit jaar waren de werkzaamheden zo ver gevorderd, dat de trotse eigenaar het pand aan belangstellenden kon tonen. Hiermee kon niet worden gewacht tot de restauratie is voltooid, omdat de huurder, een bekende kunsthandelaar, het pand inmid dels in gebruik heeft genomen en zelf de afwerking van de niet- historische onderdelen van het gebouw zal verrichten. Tijdens de restauratie werden verschillende spectaculaire histo rische ontdekkingen gedaan. De vondst van plafondschilderingen vormt hiervan het hoogtepunt. Ook ten aanzien van de kleuraf- werking van de voorgevel werden opmerkelijke ontdekkingen gedaan. Deze konden echter onder de verleende vergunning niet worden gerealiseerd, zodat een nieuwe procedure moet worden doorlopen. Daardoor is het schil deren van de voorgevel opge schort. De Vereniging Hendrick de Keyser kan worden gelukge wenst met het feit, dat al zo snel een huurder voor dit pand kon worden gevonden. NOORD-HOLLAND Stelling van Amsterdam Heemschut Noord-Holland heeft zich in een bijeenkomst over de Stelling van Amsterdam bereid verklaard deel te nemen aan de discussie over de ruimtelijke ontwikkeling van dit inmiddels tot Unesco-monument verklaarde project. De discussie spitst zich vooralsnog toe op de bescherming van de Stelling als geheel en niet alleen op de individuele forten. De gehele landschappelijke samen hang en de diverse vaak nog niet zichtbare onderdelen ervan als de keerkades, de inundatiegebieden, de schootsvelden, de duikers, de sluisjes en de inlaatpunten moeten in beeld komen als essentiële kenmerken van dit monument. Doet men dat niet, dan dreigt juist in deze sterk verstedelijkte omge ving dichtbij industrie- en haven gebieden de aantasting stukje bij beetje onomkeerbaar te worden. Met alle gevolgen voor het monu mentale karakter. Landschap beschermen Hilversum Naar de mening van Heemschut is de onttrekking van het westelijk deel van het landgoed Monnikenberg aan het buitenge bied en het voornemen dit als bedrijfsterrein in te richten een ernstige aantasting van de histori sche samenhang van de daar bestaande landschapstypen. Dat heeft Heemschut aan B en W van Hilversum laten weten. De eenheid, die in dit stukje cultuur historisch erfgoed nog zo zicht baar aanwezig is, gaat volkomen teloor als men daar 'hoogwaardige kantoorbedrijvigheid' wil vestigen. De in stukken gezaagde goederenloods gereed voor vertrek naar Goes. Foto Ruben Oreel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 23