oktober 2001 Heemschut 19 open vaarwater vanuit dit gebied de vaarweg naar Antwerpen kon worden gecontroleerd. Zeeuws- Vlaanderen is nu een aaneenge sloten gebied, maar werd vroeger doorsneden door een groot aantal kreken en kleine zeearmen, waarvan de laatste, de Braakman, pas in 1952 werd afgesloten. Hulst werd in de loop van de geschiede nis ingenomen door Vlamingen, Fransen, Spanjaarden en door prinsen van Oranje. Nu is het een gezellig koopstadje met een Bourgondische sfeer. Stadswallen De stadswallen, die een groot aantal belegeringen hebben door staan, vormen een belangrijke bezienswaardigheid van Hulst. Zij stammen voor het grootste gedeelte uit de Tachtigjarige Oorlog. Zij worden omgeven door een gracht. Gedeeltelijk is buiten de eerste nog een tweede vesting gracht aanwezig. Via een pad op de wallen krijgt de wandelaar een prachtig uitzicht over stad en vestingwerken met bolwerken, contrescarpen en ravelijnen. In de wallen is een viertal stadspoorten opgenomen. Eén van deze poorten, een dubbele land- en waterpoort, werd tijdens een beleg in 1596 verwoest en daarna bedol ven onder een nieuwe stadswal. In 1952 werd zij weer blootgelegd en provisorisch geconserveerd. Al spoedig begon het metselwerk echter af te brokkelen en de poort- resten raakten in verval. De plaat selijke Heemkundige Kring en Heemschut hebben aandacht gevraagd voor de snel verslechte rende toestand van de poort. Het getij is gekeerd, want vorig jaar hebben de restanten van de poort een grondige restauratie onder gaan. De drie overige poorten stammen allen uit de 18de eeuw. Bij de Dubbele Poort uit 1771 staat een monumentje voor de sluwe Reynaert de Vos. De stad De monumentale Willibrordus- basiliek beheerst het stadsbeeld van Hulst. De restauratie van deze kerk kwam in 2000 gereed. De oorspronkelijke kerk werd gebouwd omstreeks 1200, maar van dit bouwwerk zijn nog maar enkele fragmenten aanwezig. Haar huidige Brabants-gotische stijl kreeg de kerk na de grote brand van 1468. De kerk heeft verschil lende torenspitsen gehad, die vernietigd zijn door brand of bombardementen. De huidige moderne torenspits is van na de Tweede Wereldoorlog. Verdere belangrijke gebouwen zijn onder andere het stadhuis, gesierd met de dubbele gouden Oostenrijkse adelaar en een drietal refugia. Veel land rondom Hulst werd ingepolderd door Abdijen, die in Hulst over een refugium beschik ten. Achter het stadhuis staat het refugium van Baudelo, in de Steenstraat bevinden zich de refugia van de abdij Ter Duinen en die van Cambron. Staats-Spaanse linie Op de grens van Nederland en België ligt in Zeeuws-Vlaanderen een lange rij oude verdedigings werken, zoals forten, schansen en redoutes. De resten van deze verdedigingswerken dragen in belangrijke mate bij aan het karak teristieke landschap van Zeeuws- Vlaanderen. Er zijn resten van een Romeins castellum in Aardenburg en een Karolingische ringburgwal in Oostburg. Het in de Zeeuwse kreken en zeearmen overvloedig aanwezige element water werd gebruikt bij de bouw van vesting werken, forten, schansen en linies, met name tijdens de Tachtigjarige Oorlog, toen Zeeuws-Vlaanderen gedurende lange tijd frondinie werd. Maar ook na de Tachtigjarige Oorlog was het met de vestingbouw nog niet gedaan. Nu werden vanuit de stad de 'Linies van Communicatie' aange legd. De werken werden na het rampjaar 1672, toen het land rond Hulst weer onder water werd gezet om de oprukkende Franse troepen tegen te houden, nog verder uitgebreid, in oostelijke richting tot Fort Zandberg. Rondom de stad werden nieuwe forten gebouwd. In de Franse tijd (1794-1814) werd besloten de vesting te ontmantelen. Maar doordat de stad Hulst voor een belangrijk deel de vestingwerken kon verwerven, konden zij samen met de Linie van Communicatie Betonnen torenspits uit de 20ste eeuw op de gotische basiliek van Hulst. Foto's Ruben Oreel. tot op de huidige dag nagenoeg geheel behouden blijven. Het dagelijks bestuur van de provincie heeft een plan opgevat om van dit gebied een Belvedere-project te maken. Er wordt gewerkt aan een plan van aanpak. Excursie-programma De excursie begint om 11.00 uur in het gemeentehuis van Hulst. Voor deelnemers, die met open baar vervoer reizen vertrekt om 9.40 uur een bus vanaf het NS station Kruiningen-Yerseke. Deze brengt u naar de veerboot Kruiningen-Perkpolder (vertrek 10.00 uur, vaartijd 20 minuten). Verder vervoer per bus naar Hulst. Deelnemers uit Zeeland benoorden de Schelde kunnen, als zij dit tevoren opgeven, ook van deze laatstgenoemde bus gebruik maken. Na de ontvangst in het gemeente huis van Hulst en de broodjes lunch in een nabijgelegen restau rant volgt een korte wandeling over de wallen en door het stadje Hulst. Hierna maken we met de bus een linie- en fortentocht langs de Linie van Communicatie door het Oost Zeeuws-Vlaamse land. De bus brengt u weer naar de veerboot van 17.30 uur uit Perk- polder en van de boot naar het NS station Kruiningen-Yerseke. De kosten voor deze excursie bedragen 5 0,- per persoon, vanaf Kruiningen. De lunch is bij dit bedrag inbegrepen. Aanmelden U kunt zich aanmelden door over making van het deelnemersgeld ad 50,- naar postbankrekening 8317882 van Bond Heemschut Zeeland, M. Smallegangesbuurt 24,4461 AT Goes, op boven staand adres. Mocht de verschijningsdatum van het tijdschrift een tijdige storting onmogelijk maken, dan kunt u even bellen naar de pr-medewer- ker van Heemschut Zeeland, de heer G.M. Baijens, Penninghoek 12, Middelburg, tel. 0118-626302 (liefst in de avonduren).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 21