Heemschut Zeeland bezoekt Hulst 18 Heemschut oktober 2001 legendarisch geworden tijdverdrijf: het omhak ken van bomen. Van iedere duizendste stam werd een plak afgezaagd en van een passend opschrift en handtekening voorzien. Soms werden stukken boomstam van een rood lint voorzien en als cadeau of relatiegeschenk weggegeven. Ongekende luxe Op 16 augustus 1919 mocht hij zich voor 500.000 toenmalige Nederlandse guldens eige naar noemen van 'het Lustslot'. Voordat de keizer met familie en hofhouding het kasteel betrok, liet hij eerst enkele verbouwingen uitvoeren, zoals een forse bordestrap aan de ingang en een speciale personeelsingang. Ook moest het slot worden voorzien van modern sanitair en elektriciteit, kamers voor het perso neel en een speciale lift voor de zieke keizerin. In mei 1920 kon de keizer eindelijk zijn woning in gebruik nemen. Ondanks het feit dat de nieuwe Duitse regering het overgrote deel van de keizerlijke bezittingen in beslag had genomen, slaagde hij er toch in om maar liefst 51 wagonladingen te vullen met antiek, kostuums en meubilair uit zijn vroegere palei zen. Dit verklaart ook waarom het huis een enigszins overvolle indruk maakt; het was niet bepaald berekend op een dergelijke overvloed aan luxe voorwerpen. Curieus De keizer had zo zijn eigenaardigheden. Zo vond hij het vanzelfsprekend, dat het diner afgelopen was zodra hij klaar was met eten; daarna was het iedereen verboden om nog een hap te nuttigen en werd de tafel onverbiddelijk afgeruimd. Daarna hield hij graag langdurige monologen over met name de wereldpolitiek, waarbij het de aanwezigen niet altijd makkelijk viel om hun groeiende vermoeidheid te verber gen. Een curieus voorwerp in de werkkamer van de keizer is de zetel, gemaakt van een paarden- zadel, die hij had laten maken om een goede zithouding te bevorderen. Het was niemand toegestaan om voorwerpen in zijn werkkamer ook maar een fractie te verplaatsen, want dat kon een keizerlijke woede-uitbarsting veroor zaken. Aandoenlijk is het rijtje grafstenen aan de rand van het gazon voor het slot. Daar zijn de lieve lingsteckels van de keizer begraven; de moed en vasthoudendheid van dit hondenras sprak hem bijzonder aan. Dreigende sluiting Het huidige interieur van Huis Doorn is grotendeels onveranderd gebleven sinds de dood van de keizer in 1941. Nu een museum, wekt het nog steeds de indruk alsof de laatste bewoner ieder moment het slot weer zou kunnen betreden. Dat maakt het tot een voor Nederland uniek museum, juist omdat het niet zozeer de sfeer van een museum ademt als wel een bijna intieme kijk gunt op het leven van een intrigerende en bijzondere persoon uit de wereldgeschiedenis. Nog steeds bezoeken jaarlijks vele toeristen, waaronder opvallend veel Duitsers, het laatste woonhuis van de laatste Duitse keizer. Het is daarom des te opmerkelijker, dat de Raad voor Cultuur in 2000 het voorstel lanceerde om Huis Doorn te sluiten en de inboedel te ver kopen. Een argument was, dat het slot 'te weinig binding met de Nederlandse geschiedenis' zou hebben. Werd dit argument consequent door gevoerd, dan zouden vele prominente musea in ons land hun deuren kunnen sluiten. Tegen het voorstel kwam een storm van protest van kunst en geschiedenisminnende Nederlanders. Het is daarom te hopen, dat de overheid op haar besluit terugkomt en dit uitzonderlijke en fasci nerende huis met zijn unieke collectie voor ons land behoudt. (Zie ookpag. 20) Drs. M.Lemmens is kunsthistoricus en PR- medewerker van Heemschut Utrecht. http://www.huisdoorn.nl/ Pas gerestaureerde resten van de land- en waterpoort te Hulst. Op zaterdag 27 oktober organi seert de provinciale commissie Zeeland van Bond Heemschut voor Heemschutleden en belangstellenden uit het hele land een excursie naar het oude Zeeuws-Vlaamse stadje Hulst en de daar nog aanwezige linie- dijken, die sinds de Tachtig jarige Oorlog de grens vormen tussen de zuidelijke en de noor delijke Nederlanden. Het pittoreske Hulst is één van de best bewaarde vestingsteden van de noordelijke Nederlanden. Al wandelend over de 3,5 kilo meter lange stadswallen of door de gerestaureerde binnenstad ontdekt men een groot aantal oude gevels en gebouwen met een eeuwenlange geschiedenis. Graaf Philips van de Elzas verleende Hulst in het jaar 1180 stadsrechten en handelsprivileges. De voor rechten waren van grote betekenis voor de ontwikkeling van Hulst. Reynaert de Vos, hoofdfiguur uit het beroemde middeleeuwse dierenepos 'Van den Vos Reinaerde' herinnert aan deze periode. Gelegen op de grens van Neder land en België heeft Hulst in de ongeveer 1000 jaar van zijn bestaan een belangrijke rol gespeeld in de vele conflicten tussen de machthebbers uit de noordelijke en de zuidelijke Nederlanden. Met name tijdens de Tachtigjarige Oorlog was het bezit van Hulst van strategisch belang, omdat door de ligging aan

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 20