Landhuis met keizerlijke allure Maarten hemmens Huis Doorn: Huis Doorn doet veel mensen waarschijnlijk vooral denken aan keizer Wilhelm 11, die er van 1919 tot zijn dood in 1941 woonde. Maar het slot heeft een veel langere voorgeschiedenis. Al in de 8ste eeuw wordt er melding gemaakt van een adellijke woning op de plaats van het huidige slot. oktober 2001 Heemschut 17 Poortgebouw bij Huis Doom in Kerstlicht. Vanaf de 12 de eeuw was dit slot eigendom en vaak ook woning van de domproost van de Domkerk in Utrecht. Eind 17de eeuw kwam het huis in adellijk bezit en rond 1795 kreeg het zijn huidige neo-classicistische vorm. Het inte rieur werd met wit marmer bekleed en met smaakvol stucwerk versierd. Het park rondom het slot werd in de toen modieuze Engelse landschapsstijl ingericht, met kronkelende paden en kunstmatige heuveltjes en eilandjes. Politiek asiel Nadat hij door de provisorische Duitse rege ring tot troonsafstand was bewogen, vluchtte de laatste keizer van Duitsland op 10 november 1918 de Nederlandse grens over. Bang om door de geallieerden als oorlogsmisdadiger te worden berecht, hoopte hij in het neutrale Nederland veilig te zijn. Na door de regering te zijn toege laten, werd hij vooralsnog gehuisvest in kasteel Amerongen. Toen hij na anderhalfjaar einde lijk een verblijfsvergunning kreeg, kon hij gaan rondkijken naar een vaste verblijfplaats. Zijn keuze viel uiteindelijk op Huis Doorn, hoewel hij zich eigenlijk een groter huis gewenst had. De ruime omvang van het park haalde hem uiteindelijk over de streep. De keizer was dol op wandelen en bovendien bood de grote hoeveelheid bomen op het landgoed hem de gelegenheid om zich over te geven aan zijn De eetkamer van Huis Doorn.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 19