Van Zuiderzee tot IJsselmeer 4^ fa Agnes Mars Heemschuts 90-jarig jubileum is niet onopvallend voorbijgegaan. De vereniging mocht mooie wenscadeaus in ontvangst nemen voor de toekomst. Herman Pleij hield ons een spiegel voor en onze voorzitter E.H. van Tuyll van Serooskerken herdacht de oprichters en bedankte allen die meegewerkt hebben gedurende de hele 20ste eeuw. Daarbij is hij echter iemand vergeten. NOORD "v- oktober 2001 Heemschut 15 Olcuii. MA. s KV mNI> Bij de oprichting in 1911 had de Bond al een heel oude tante. Tante Trien, oud en wijs? Met een gezond wantrouwen bemoeit zij zich overal mee. Ze is niet echt lastig maar als het erop aan komt kan je niet om haar heen. 'Ik ben wel gek, maar niet goed', oppert ze soms. Daar moet dan goed over nagedacht worden. Neem nu bijvoorbeeld Amsterdam. Daar waart een spook met dollartekens rond. Met name de deelraad Noord had plotseling een dorpje De voormalige Zuiderzee met langs zijn kust de vele dorpen en stadjes. geprojecteerd tussen Durgerdam en Uitdam. Hoe kan zoiets? In hoeverre zal de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening het daarin genoemde gebied Noord-Hollands Midden eigenlijk kunnen beschermen? Wie oh wie? Tante Trien heeft in deze kwestie wel al de klepel gevonden en zoekt naarstig naar de klok. Alleen door blij vende oplettendheid wordt die klok gevonden. Op die feestelijke bijeenkomst 25 augustus j.1. sprak de voorzitter over pro-activiteit van Heemschutleden. Hoe doen we dat? Hoe weten wij deze week wat er volgende week te beschermen is? Iedereen zou lid moeten zijn van Heemschut, dan bestaat dit probleem niet. Een duidelijk voorbeeld van 15 jaar pro-activi teit met een goed resultaat is te zien bij een onlangs afgesloten actie door de Belangen vereniging Markerwaardschade Bodemdaling Waterland. Deze vereniging met gevoel voor het culturele erfgoed in het algemeen, en in het bijzonder voor het gebied Waterland laat een niet te overziene bedreiging zien. Zij toont aan in haar actie, dat honderden historische panden en karakteristieke Zuiderzeedorpen en -steden rond het IJsselmeer gevaar lopen. Er wordt nogal eens vergeten te kijken wat de conse quentie is van inklinking van de bodem ten gevolge van een verlaging van de diepe grond waterstand. De fundering, letterlijk, van ons cultureel erfgoed rot gewoon weg, en is abso luut nooit meer te herstellen. Kennis van het (grond)waterlandschap is in ons cultuurland schap onontbeerlijk. De stuwende krachten van deze Belangen vereniging, A. Besseling, R. Boonstra en H. Kleibrink wisten deze onherstelbare schade, in miljardenclaims uit te drukken, aan de over heid duidelijk te maken. Dit bleek uiteindelijk doel te treffen. Hoe denken beleidsmakers eigenlijk de geschiedenis in te gaan? Verstaan zij alleen maar een financiële taal? Deze Vereniging heeft met de succesvolle actie niet alleen de bedreiging weten om te buigen maar zelfs het prestige van de beleidsmakers weten te redden. Alle monumenteneigenaren worden opgeroe pen alert te blijven. Heemschut raadt de over heid aan om in onbaatzuchtig overleg de argu menten van waterschapsmedewerkers, die er echt verstand van hebben, in hun bestem mingsplannen (Bouwen in het IJsselmeer) te betrekken. Per slot van rekening kan Tante Trien niet overal tegelijk zijn. Deze succesvolle actie tegen inpoldering van de Markerwaard, waarbij door inklinking de funderingen ook droog komen te staan, inspi reert Tante Trien. Zittend op een bankje aan het IJsselmeer, omarmd door haar Zuiderzee- erfgoed zegt ze plotseling: 'Zie je wel, als de put gedempt is, dan eh,ja, dat kalf.' A. Mars, lid van de PC Heemschut Noord-Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 17