Restauratie Kasteel Nederhemert Heemschut 13 zoeken graag een geheel donkere ruimte. Welnu de kelders van Nederhemert bieden die ruimte overvloe dig. Het gehele pand is onderkelderd en herbergt vijf soorten, tezamen ca vijftig vleermuizen, hetgeen een uitzonderlijke populatie is. Staatsbosbeheer heeft dit steeds gekoesterd en het is tekenend voor de zorgvul digheid van de planvorming hoe er mee wordt omge gaan want het behoeft geen betoog dat bij uitvoering van het werk de gehele populatie verloren zal gaan en op zijn best een ander heenkomen zal zoeken. Besloten is om in de noord-westhoek van de vesting, nog binnen de gracht, een kelder te bouwen die aan hen onderdak verleent. Dat is het begin van het werk en zal gereed moeten zijn nog voor de vleermuizen aan hun winter slaap beginnen. Financiering De adjunct-directeur van de stichting Geldersche Kasteelen, dr.J.C. Bierens de Haan, wijst op de proble matiek bij de financiering. De kosten van de eerste fase worden gedekt door de kanjerregeling ten bedrage van 5,5 miljoen gulden. De stichting heeft 2,5 miljoen beschikbaar, deels uit eigen middelen (1 miljoen) en deels uit het legaat van het echtpaar Helbers-Molt (1,5 miljoen). De tweede fase is momenteel nog onder werp van onderhandeling. De nazaten van Jacob Constant Van Wassenaer, hebben belangstelling getoond om een inbreng voor het toekomstig gebruik te leveren en zijn in principe bereid tot een bijdrage in het tekort. Het startschot voor de restauratie werd gegeven door drs. H. C. de Lint uit Wassenaar en diens echtgenote, al zo'n 35 jaar begunstigers van de Stichting Geldersche Kasteelen, die het resultaat van een inzameling onder vrienden en zakelijke relaties, in de vorm van een cheque ten bedrage van 25.000 gulden overhandigden aan voorzitter van de Stichting Geldersche Kasteelen Ir.M.M. U. van Dis. De stichting hoopt op vele particu liere en zakelijke giften om het werk te kunnen com pleteren. Dat is hard nodig omdat de woontoren nauwelijks of niet exploitabel zal zijn. Immers de visie om in de woontoren de authentieke bouwhistorische gegevens in het zicht te laten, gunt ons een zeldzame blik op de bouwgeschiedenis uit de dertiende eeuw, doch sluit ander dan museaal gebruik vrijwel uit. Het zou het overwegen waard zijn om de gehele burcht op die manier aan te pakken. De grote kwaliteit van deze benadering is bijvoorbeeld te zien aan de thermen van Caracalla in Rome: de bouwhistorische informatie blijft in het zicht en is voor wetenschappelijk gebruik beschikbaar. Maar niet alleen dat: het ondergaan van de eeuwen, de beleving en kennis van de wordingsge schiedenis, verankeren mensen in het heden en gaan vervreemding tegen: dat is van wezenlijk maatschappe lijk belang voor de huidige en toekomstige generatie. Dn. J.J. Bollebakker is bestuurslid van Heemschut, voorzitter van de provinciale commissie Zuid-Holland en lid van de redactieraad. Woontoren, isometrie. Onder: de kelder met boheems gewelf. Tekening: Bureau voor Architectuur Walter Kramer. Opdrachtgever: Stichting Vrienden der Geldersche Kasteelen, Arnhem Architect: Bureau voor Architectuur Walter Kramer BNA, Amersfoort Bouwhistorisch onderzoek: ir.Jan Kamphuis. Kamphuis, Bureauvoor Bouwhistorisch Onderzoek, Delft Aannemer: de Bondi van Huiten, Nieuwkuyk Restauratie aangevangen: september 2001 Datum oplevering cascoherstel fase 1: 1 september 2003 Kosten cascoherstel: f 5,7 miljoen Datum oplevering fase 2: 31 december 2005 oktober 2001

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 15