4 m- 10 Heemschut oktober 2001 Zuid-oostzijde keuken toren. Sepia. Lou ten Bosch 2001. Woontoren. Oostwand binnenzijde, begane grond. Bouwsporen van grote poort. Foto auteur. 2001 Woontoren doorgang vanuit de grote zaal gezien; kaarsennis en fragment achterwand. Compositiestudie Lou Ten Bosch 2001. Nispen tot Sevenaer;prof.dr.J.G.N. Renaud, die in 1960 het archeologisch onderzoek had verricht en prof.dr.ir. Coen L. Temminck Groll b.i., wiens restauratiebenade ring dan al mondiaal tot vernieuwing in restauratie opvatting en methodiek had gevoerd. Dat gezelschap komt tot de conclusie, dat restauratie op basis van de situatie rond 1781 - dus vóór de bouw van de westvleu gel - 'nadere overweging verdient.' Immers inmiddels waren zowel de zeshoekige toren als de daaraan gren zende westvleugel afgebroken. De gespreksconclusie wordt basis voor het plan van architect Walter Kramer. Dat plan voorziet in feite in herstel van nog de bestaande situatie, die overeenkomt met die van de late middel eeuwen: een L-vormig huis. Bij de voorbereidingen wordt de bouwhistorische informatie nu eerst geactu 1 aliseerd. De bestaande toestand wordt door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg gedetailleerd fotografisch vastgelegd, zodat alle bouwsporen bekend blijven. Bouwhistoricus ir. Jan Kamphuis werd voor aanvullende bouwhistorische informatie benaderd. Kamphuis vindt dit in hoge mate zinvol, omdat toet sing van zijn bevindingen uit 1985 dient plaats te vinden aan de hand van de huidige wetenschappelijke kennis. Immers het vakgebied der bouwhistorie heeft een revolutionaire ontwikkeling doorgemaakt, getuige de dissertaties van prof.dr.Dirk de Vries en dr.Ad van Duinen. Kamphuis wijst op een ander, tenminste even belangrijk aspect: bij uitvoering van het restauratie werk komt nieuwe informatie beschikbaar, die eerder niet zichtbaar was. Ook dat dient verwerkt te worden en noopt tot herijking van de eerdere bevindingen. Dit geeft aan hoe onmisbaar bouwhistorische begeleiding ook tijdens restauratie is. Restauratievisie Walter Kramer De restauratievisie met betrekking tot herstel van buitenmuren en kappen, geeft Walter Kramer expliciet aan in het herstelplan. Citaat: 'Het herstelplan omvat het gedeelte, dat een aaneensluitend geheel vertoont, ruwweg gezegd de noordelijke en oostelijke vleugel inclusief de ronde toren. Als tenaamstelling wordt gehanteerd: Woontoren, Grote Zaal, Keukentoren, Eetzaal, Traptoren en Ronde Toren. In dit plan is niet opgenomen de herbouw van de kleine zeshoekige toren aan de zuid/westzijde evenals de binnenplaats aan de westzijde. Uitgangspunten tot restauratie

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 12