augustus 2001 Heemschut 5 zeezijde. Tevens heeft het een ruim terras aan de noord- en de zeekant. Het badpaviljoen was het trefpunt voor deftige badgasten. Domburgers zag je er zelden. Ter vertier van de badgasten werden tal van activiteiten georganiseerd. Dit gebeurde met name onder leiding van PaulElout (1873-1956), echtgenoot van de bekende schilderes Elout- Drabbe. Een belangrijke rol speelde de in het paviljoen gevestigde sociëteit Luctor et Emergo. De selectie om als lid toegelaten te worden was uitermate streng. Maar als men eenmaal door de ballotage was, dan kon men deelnemen aan een scala van activiteiten. Anekdotes Het badpaviljoen kent veel anekdotes. Zo zou de dichter/graficus J. van Scbagen als tien maanden oude baby een tijdje in een champag- nernand hebben geslapen. De wandelprome nade langs het paviljoen blijkt overigens de naam van deze kunstenaar te dragen. Er werden dansavonden, kinderbals, concerten en voordrachten gehouden. Veel hoge gasten uit het culturele leven die in Domburg verble ven, vonden hun thuisbasis in het paviljoen. Een bekende gast was onder andere de schrijver Arthur van Schendei (1874-1946). Vaste bezoekster was tevens Koningin Elisabeth van Roemenië 1843-1916). Als buurvrouw van het paviljoen woonde ze regelmatig in haar Villa Carmen Sylva. Ze was vaste gast van het badpaviljoen. Onder haar vaste gasten noteren we Russische grootvorsten die de Zeeuwse badplaats bezochten. Gezien de bijzondere lichtinval was en is Domburg een geliefde plaats voor buitenschil ders. Aan de voet van de villa was een van de inspirerende plekjes van Piet Mondriaan (1872-1944). De bekende schilder Jan Toorop (1858-1928) was tevens een vaste gast van het strandpaviljoen. Toorop stond in 1900 aan het hoogtepunt van zijn carrière. Hij nam deel aan verschillende internationale exposities. Tevens was hij de grote animator van de Domburgsche Tentoonstellingen, die tussen 1911 en 1918 werden gehouden. Zijn enthousiasme voor Domburg en de ambiance van het badpaviljoen was erg groot. In zijn kielzog bezochten vele vrienden uit de internationale literaire, muziek-, kunst- en theaterwereld Domburg. Na 1945 werd het paviljoen hotel. Vervallen Het pand, dat niet werd onderhouden, verviel met de dag. In 1993 was voor de gemeente Domburg de maat vol. Men kon niet langer aanzien hoe het cultuurmonument verpieterde. Toen aansporing van de eigenaar geen resultaat had, stapte de voormalige gemeente Domburg naar de rechter. Door deze druk was het voor de toenmalige eigenaar aanleiding om enkele minimale voorzieningen aan te brengen. Mede door het verval werd later door Van Garderen Dekker, projectontwikkeling B.V. uit Goes, het complex gekocht. Het ambitieuze plan van Garderen Dekker voorziet naast restauratie in uitbreiding van de hotelfunctie. Het totale plan gaat ruim 2 5 miljoen kosten. Er komen terrassen en een grand café-restaurant. Tevens krijgt het pand 22 hotelsuites die verkocht gaan worden. Volgens projectontwik kelaar Chris Dekker hebben zich al 300 mensen gemeld die belangstelling voor de koop van een hotelkamer hebben. Volgens zijn overtuiging had het badpaviljoen met een andere constructie niet gered kunnen worden. De Kanjersubsidie begin van het jaar van staatssecretaris Van der Ploeg is volgens Dekker van groot belang. Kanjersubsidie De kanjersubsidie van 1.8 miljoen gulden maakt onderdeel uit van een totaal bedrag van ruim 275 miljoen gulden De extra subsidie voor het Domburgse project was niet zo vanzelfsprekend. Het bleef volgens de bevlogen Chris Dekker tot de laatste nipper spannend. Immers, op basis van de criteria moest het gaan om een omvangrijk en complex rijksmonu ment. Tevens moest het pand enorm veel achterstallig onderhoud hebben. 'Het gaat om een nationale kerncollectie van bijzondere gebouwen en complexen uit verschillende tijden. Bovendien moesten de rijksmonumenten grote cultuurhistorische waarde vertegenwoordigen. Daaraan gekop peld moest de instandhouding van groot belang zijn. Verder uitstel van de restauratie zou tot Bouwtekening van het Badpaviljoen aan de oostzijde.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 7