Tweede leven voor historisch badpaviljoen Domburg Hans van den Eeden Kanjersubsidie maakt restauratie mogelijk Het historische badpaviljoen in het Zeeuwse Domburg staat bijna op instorten. Mede door de subsidie voor de zogenaamde Kanjermonumenten wordt het voor de ondergang behoed. 4 Heemschut augustus 2001 Het Badpaviljoen in de huidige staat. Foto's Hans van den Eeden. Wie de badplaats Domburg bezoekt kost het niet veel moeite om het voormalige badpavil joen te vinden. Een blik op het leegstaande, monumentale pand uit 1889 zet ons enkele stappen terug in de tijd. Aan de noordzijde staat het paviljoen, dat in neo-renaissancestijl is opgetrokken, met de benen stevig in het strand. Het zuidelijke deel heeft een zadeldak, dat met blauwe Friese pannen is bedekt. Wie om het pand loopt kan niet langs het markante achtkantige torentje heen. Nergens langs de Zeeuwse kustlijn ligt de woeste en schuimende branding zo dicht bij de bebouwde omgeving. De helder witte wolken die, gevoed door wind kracht zes, opgejaagd worden, hebben een mix van frivoliteit en onvoorspelbaarheid. Maar zover zal het met het badpaviljoen niet komen. In Domburg en de verre omgeving is men enorm blij dat er binnenkort steigers rond het pand worden geplaatst. En de lang verwachte restauratie kan beginnen. Deze 'plaats van vervoering' is een locatie om opnieuw verliefd te worden. Geschiedenis Het badpaviljoen zelf wordt gekenmerkt door een tot de verbeelding sprekende geschiedenis. Het bijzondere complex werd in 1837 aanvan kelijk gebouwd als een koffie-en theehuis. In 1889 werd het onder leiding van architect Niekerken vervangen door het huidige pavil joen. Het werd een gebouw met vijf verdiepin gen. Het karakteristieke gebouw heeft een ruime concertzaal, damessalon, leeskamer, biljartzaal en souterrain. Verder veranda's aan de land- en

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 6