'Politiek draagvlak voor monumenten zwakker' H Jaap Kamerling Henk Jan Derksen, nieuwe algemeen directeur Heemschut: 'Soms zou je bijna wensen, dat er weer eens een enorme blunder wordt begaan als het om monumentenbehoud gaat, de bescherming van het erfgoed is haast te vanzelfsprekend geworden, met het gevolg dat de mensen indutten/ f f Henk Jan Derksen is per 1 juni benoemd tot algemeen directeur van de Bond Heemschut als opvolger van Bemard Duimel. Een interview. 2 Heemschut augustus 2001 ■•X- M t. qRttX U Aan het woord is de nieuwe directeur van de Bond Heemschut, Henk Jan Derksen, 43 jaar oud en tot vorig jaar wethouder van onder meer monumentenzorg in Driebergen. Henkjan is blij met de enorm gegroeide inte resse voor cultuurmonumenten bij de gemid delde Nederlander, maar signaleert tegelijker tijd, dat het politieke draagvlak voor de monu mentenbescherming afneemt. Het publiek is zelfgenoegzaam geworden. Er worden haast geen grote acties meer georganiseerd. Er is de afgelopen periode zoveel behouden, dat de mensen denken, dat het wel goed zit zo. Er is in principe wel draagvlak, maar men roept het niet meer van de daken. Driebergen, waar hij zes jaar wethouder was, is een mooi voorbeeld. Er was een enorme blunder voor nodig om een ommekeer in de mentaliteit teweeg te brengen. In 1984 werd het monumentale seminariege bouw gesloopt, voor het behoud waarvan Henk Jan zich langdurig en krachtig inzette. Het gebouw ging verloren, maar de strijd om het behoud wierp vruchten af. Tien jaar later startte een monumenteninventarisatie, die liefst 350 gemeentelijke monumenten en 22 nieuwe rijksmonumenten opleverde. Het tij is echter aan het keren, het kost op dit moment veel moeite het monumentenbeleid verder uit te bouwen en bewust nieuw beleid te maken. Een aanpassing van de monumenten verordening door uitbreiding met de thema's beschermd dorpsgezicht, groene en archeolo gische monumenten kreeg hij als wethouder niet meer voor elkaar. Maar de belangstelling voor de directe leefomgeving neemt tock wel toe? 'Ja, de mensen willen graag investeren in hun eigen huis en merken, dat een verbetering van de directe omgeving goed is voor de waardestij ging van hun huis. Heemschut kan daar natuur lijk ook op inspelen.' Henk Jan Derksen met op de achtergrond Kasteel Sterkenburg.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 4