Interieurs Amsterdamse grachtenhuizen Hans Ttilleners Amsterdam telt 6919 monumenten en sedert 29 januari 1999 is de Amsterdamse binnenstad Beschermd Stadsgezicht. Het grote grachtenhuis heeft daarin een prominente plaats. Het interieur van het 18de-eeuwse koopmanshuis is vaak nog zeer de moeite waard. 34 Heemschut Het grote dubbele huis Herengracht 520 dateert uit 1686. Tussen 1726 en 1727 is het gemoderniseerd. De prachtige monumentale gang - breedte 2,80 meter - dateert uit die tijd. Blikvanger in de gang zijn twee mensgrote stucbeelden op een piëdestal die recht tegenover het trappenhuis staan in twee nissen. De voorstellingen kunnen we thuisbrengen. Links is de Losbandigheid te zien met druiventrossen in de ene hand die drank symboliseren. In de andere hand heeft zij een muziekinstrument. De rechter buurvrouw, de Matigheid, laat zich niet door drank en muziek meeslepen. Zij wordt geleid door teugels die zij in haar hand houdt. Qua beschilderingen is Herengracht 468 één van de interessantste dubbele huizen van de stad. Het pand dateert uit 1669 en is tussen 1745-1747 door Jacob de Wit (1695-1754) voorzien van maar liefst 18 beschilderingen. In één van de kamers op de hoofdverdieping zijn op twee deurstukken aarde en water afgebeeld. Het linker deurstuk - 119 cm breed - toont Neptunus, de god van de zee met zijn drietand. Drie putti laten hem hun schelpen zien. Rechts van de kuit van Neptunus is het gave stuk gesigneerd en gedateerd: 1746. Wat kan je verwachten in die vier kamers? Lambrizeringen, houten opvouwbare luiken voor de ramen, een spiegel op de schouw, een penantspiegel, schoorsteenstukjes en deurstuk jes, schouwen, prachtige deuren en vervolgens plafonds bestaande uit stucwerk soms met een beschildering daarin. Het is opvallend hoe die interieurs uit bepaalde periodes op elkaar lijken. Het is ook opvallend hoe stiefmoederlijk die onbekende interieurs vaak behandeld worden. In het Jaar van het interieur laten we daarom nog maar eens een aantal onbekende interieur onderdelen van Amsterdamse grachtenhuizen zien. Hans Tulleners is publicist te Amsterdam en organiseert excursies en lezingen. Wat kan je in het interieur van zo'n patriciërs huis verwachten? Allereerst is daar de gang met marmeren vloeren en lambrizeringen en uiter aard ornamentaal stucwerk. Vervolgens zijn er vaak nog de meest prachtige trappartijen met sierlijke balusters, meestal in hout. Er zijn in het bekende Amsterdamse grachtenhuis, bestaande uit een voor -en achterhuis, vier kamers met interessante interi eurs: voor -en achterkamer in het voorhuis, - naast de gang - en, in het achterhuis, de zaal en de lager gelegen tuinkamer. augustus 2001

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 36