Gebouwencomplex De Hucht te Puiflijk bedreigd Jan Reijnen In het mooie land van Maas en Waal met het afwisselend rivierlandschap ligt een aantal van nature hoog gelegen donken. Op deze Pleistoceenhoogten in het rivierengebied staan vaak zeer oude nederzettingen. Een daarvan is het dorp Puiflijk. Hier heeft meer dan twee eeuwen tabaksteelt plaats gevonden vanwege de gunstige bodemgesteldheid. De verwerking van de inlandse tabak gebeurde in het pand De Hucht. De regionaal werkende monumentenstichting Baet en Borgh pleit voor het behoud van dit gebouwencomplex. Heemschut 31 zonder functie, maar met hier en daar een bloe- menvegetatie: de bloemenmimr. Van elders weggehaald en hier neergezet, het resultaat van inspraak. Op de oude plek bleek het niet moge lijk om een veilige waterkering te creëren en de bloemen bovendien bloeiende te houden. Ander voorbeeld van inspraak. Voor een nieuwe waterkering die er moest komen in de Waterpoort besloot de gemeente Gorinchem een prijsvraag uit te schrijven. Het volgens Brans 'ontzettend leuke' winnende ontwerp werd echter door de inspraak geschrapt: 'Inspraak heeft soms ook het karakter van over matige behoudzucht. Vanaf de Waterpoort was een loopbrug getekend over het water heen, die meteen werkte als contragewicht. Als je nu langs de wallen wil lopen, moet je vanaf de Waterpoort de stad in, en via omwegen kom je pas weer op de wal. Die ingreep bracht 2 dingen samen. Een doorlopende route langs de wal, plus een waterkering. Iedereen was positief, maar een relatief kleine groep heeft het plan gedwarsboomd.' Wat niet wegneemt dat Brans vrede heeft met de nu gerealiseerde oplossing: een 'onzicht bare' waterkering. Een electrisch te bedienen hefschuif, waar je zo overheen wandelt. Alleen te herkennen aan het deksel in het wegdek en twee gemetseldepCTMratew voor de poort. Bij hoogwater gaat hij omhoog. Een hele discussie ontstond ook rond de Dalempoort, bijna gaaf product uit het eind van de 16de eeuw. De deuren van de poort hebben bij hoogwater een kerende functie. Voor de noodzakelijke vernieuwing bedacht men van alles, vanaf nauwelijks zichtbaar tot en met felgekleurde kunststoffen deuren, die de huidige techniek en moderne toevoeging zoveel mogelijk moesten benadrukken. Gelukkig kreeg de poort juist heel onnadrukke lijke houten puntdeuren, zij het dat ze nu de andere kant opdraaien. Vestingdriehoek Gorinchem is onderdeel van de vestingdrie hoek Gorinchem-Woudrichem-Loevestein. Helaas is de samenhang met de beide andere vestingen niet te zien - al beweren kenners het tegendeel - want het uitzicht op de nabijgele gen verdedigingswerken van Woudrichem en Loevestein wordt ontnomen door te hoog oprijzend groen. Brans: 'In mijn beleving mag dat groen best een beetje opengekapt worden. Het is winst hier zichtlijnen te openen. Op zo'n uitermate belangrijk punt, waar de Hollandse Waterlinie de Merwede oversteekt, en samen komt bij de Oude Maas. Maar dat kun je wel vergeten. Je hoeft maar naar een boom te wijzen, en men begint gelijk te steigeren.' In 1670 werd er op bescheiden schaal tabak geteeld in het Gelders rivierengebied en in het land van Maas en Waal. In de 18de en 19de eeuw was de teelt van tabak van grote betekenis voor Puiflijk en omgeving. De tabak kon enkel worden geteeld op Pleistoceen of op geschikte overslaggronden in het land van Maas en Waal. In 1956 is de teelt van tabak in dit gebied beëin digd, de loonkosten waren te hoog en de geïm porteerde tabak was van een betere kwaliteit. In de laatste decennia heeft men zich toegelegd op de teelt van het zogeheten omblad, een duurder soort van tabak. Dr. H.K. Roessingh heeft voor zijn publicatie Inlandse tabak in de 11de en 18de eeuw uit 1976 onderzoek gedaan naar de opkomst, ontwikke ling en betekenis van de tabaksteelt in Nederland. De verwerking van tabak De geteelde tabak van vele kleine familiebedrij ven werd centraal ingenomen, gewogen, ver rekend en gesorteerd, verwerkt als een basis product voor de Nederlandse tabaksindustrie. De verwerking van tabak uit de omliggende dorpen Wamel, Leeuwen, Druten eii Afferden gebeurde in de meeste gevallen in het complex De Hucht te Puiflijk. Hier werd tabak gefermenteerd en gestript van de nerven van het blad ontdaan. Het arbeidsintensieve bewerken van deze tabak was een welkome vorm van werkgelegenheid in het arme gebied van het land van Maas en Waal. De verwerking van inlandse en later geïmpor teerde tabak heeft tot midden jaren vijftig in dit complex plaatsgevonden. De teelt van tabak was buiten de traditionele landbouwgewassen een nieuw verschijnsel, augustus 2001

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 33