30 Heemschut strooms een ijsdam vormt en de badkuip volloopt, de dam vervolgens doorbreekt, en het water dat zich achter de muur heeft verzameld, weg wil en met zijn gruwelijke kracht de muur zó van zich afkan duwen. Geen gezeur, afbreken die muur dus, vervan gen door een betonnen L-wand en die bekle den met baksteen? Het was een serieuze optie, en voor de beoogde veiligheid veruit de meest logische. Gorinchem zou dan zijn rijksmonu ment, genomineerd voor de Werelderfgoedlijst van UNESCO, kwijt zijn. Een andere optie was vele gaten door de muur boren, daarin beton nen palen vastklinken en die vastzetten in de ondergrond. En zo waren er nog een stuk of wat mogelijkheden, die allemaal verworpen werden. Cultuurhistorie-proof Ze werden verworpen, omdat het Hoogheem raadschap van de Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden, Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en de gemeente Gorinchem het er snel over eens werden: hier moesten cultuur historische waarden zo mogelijk ontzien worden, de wallen moesten cultuurhistorie-proof versterkt worden. Dat betekende onder meer dat de gekozen oplossingen terugneembaar moesten zijn. In het besef dat toekomstige generaties over vijftig of honderd jaar de huidige toevoegingen weer ongedaan willen maken of aanpassen zonder het monument aan te hoeven tasten. Erik Jan Brans, cultuurparagraaf-auteur van vele milieueffectrapportages en als cultuurhis toricus zeer nauw betrokken bij het verster kingsproject: 'Het heeft heel veel creatief rekenwerk en nadenken gekost de ingreep te beperken tot een berm over het grootste gedeelte van de gerêveteerde wal, tegen de muur aan, die de stabiliteit moet garanderen. Er ligt nu een grote klont basaltsplit, heel zwaar materiaal, met grond gemengd, want er moet ook nog wat op groeien. Het ligt er over de volle lengte, op een paar uitzonderingen na.' Was een berm niet mogelijk, zoals in de Duivelsgracbtdan kwam er een damwandscherm achter de muur. Naast de Dalempoort verrijst overigens een betonnen L-wand, omdat daar de waterkering boven het maaiveld uitsteekt en heel slecht van kwaliteit is, het baksteen bleek niet te handhaven. En dan was er nog het herstelwerk van de muren, die hier en daar in slechte staat verkeer den. Op allerlei plaatsen moesten stukjes muur vervangen worden. Er is naar een steen gezocht die qua kleur, textuur, vorm en fysische eigen schappen overeenkwam met de oude steen. Het resultaat ziet er geslaagd uit. Bijzonder 'Voor een dijkversterking is het een bijzonder project,' vertelt Erik Jan Brans. We staan voor de Waterpoort, waar de imposante vestingmu ren al mooi gerepareerd zijn en het romanti sche veer naar Woudrichem en Loevestein vandaag zijn toeristische meerwaarde helemaal bewijst. 'Omdat dijkversterkingen meestal door landelijk gebied lopen, wordt er veel aandacht besteed aan natuur en landschap. Ik wil niet zeggen dat de cultuurhistorie dan de tweede viool speelt, maar er ligt dan minder druk op. In zo'n vesting is het natuur- en landschapsaspect meer stedenbouw geworden, de biologie meer stadsecologie. En dan moet ook de cultuurhis torie de belangrijkste rol toebedeeld krijgen. De Dalempoort. Het was dus zoeken naar een constructie, die technisch in orde is, want de veiligheid was nummer één, maar die voor de cultuurhistorie aanvaardbaar is.' Inspraak Bij het maken van keuzes hebben de bewoners een flinke rol gespeeld Brans: 'Dijkversterking kenmerkt zich door heel veel inspraakmogelijk heden van allerlei groeperingen.' En hij laat me een voorbeeld zien. Vanaf de Dalempoort in oostelijke richting wandelend, staan we ineens voor een muurtje van een meter of vijf breed, augustus 2001

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 32