Heemsdhu Side by site augustus 2001 Heemschut 21 GRONINGEN De Grote Markt is van de Groningers Groningen Het college van B enW in Groningen maakt zich zorgen over de omzet in de binnen stad: de omzet groeit minder snel dan verwacht. Daarom moet de binnenstad aantrekkelijk worden voor een langdurig verblijf van meer welgestelde consumenten. Dat is de reden dat de gemeente Groningen haast maakt met een nieuw plan voor de Grote Markt, nu het plan Comen bij het referen dum van 21 februari is verworpen. Het college streeft naar een breed draagvlak voor het nieuwe plan. Daartoe is een Grote Markt Forum van ongeveer 50 leden samengesteld, dat als denktank en adviseur van het gemeentebestuur gaat fungeren. In het Forum zitten vertegenwoordigers van verschil lende belangengroepen en vereni gingen in Groningen en een aantal deskundigen. Na vier bijeenkom sten zal het Forum tot een advies moeten komen over drie modellen voor de ontwikkeling van de Grote Markt. Ook Heemschut is in het Forum vertegenwoordigd. De eerste bijeenkomst vond plaats op 19 juni. Daarnaast vi nden er publieksavon- den plaats waar deelnemers ideeën over de toekomst van de Grote Markt kunnen uiten. Tot nu toe blijft het bij brainstormen. De voorlopige conclusie van het Forum is dat er iets moet gebeuren met de Grote Markt. De menin gen over wat er moet gebeuren lopen nogal uiteen: van beschei den wensen als het plaatsen van bomen en bankjes en een terras aan de noordzijde van de markt tot het bouwen van een schouwburg van formaat geschikt voor grote ballet-, musical- en opera-uitvoe ringen. Ook de bereikbaarheid van de Grote Markt staat ter discussie en de manieren om deze te verbe teren. Kan dit op eenvoudige wijze bijvoorbeeld door een directe bus verbinding tussen Haren via Helpman naar de Grote Markt? Of moet er een tram of metro konten om de bezoekers naar de Grote Markt te brengen? Ook de mogelijkheid van een parkeerga rage in het centrum wordt weer geopperd. Sommigen wensen herstel van de vooroorlogse rooilijn aan de oost zijde waardoor het plein zijn vroe gere vorm terugkrijgt, anderen geven de voorkeur aan een lege en uitgestrekte Grote Markt. De Vrienden van de stad Groningen zijn voorstander van het opnieuw bouwen van een aantal 'historische' panden aan de noordzijde. De provinciale Heemschutcommissie pleit voor het behoud van een belangrijk deel van de wederopbouwarchitectuur; nieuwbouw is mogelijk, mits deze qua schaal en vormgeving past in de oude binnenstad. Burger King-reclame op het station Groningen In het vorige nummer van Heemschut werd gemeld dat de provinciale commissie beden kingen heeft tegen het plan voor Burger King neonreclame op en in het fraai gerestaureerde Hoofd station te Groningen. Onlangs werd het advies van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg bekend: een negatief advies over het aanbrengen van drie Burger King logo's op de voorgevel omdat dit de historische waarde van de voorgevel zou aantasten en ook een negatief advies over het plaatsen van glazen windschermen onder de arcade aldaar, omdat zij niet alleen de historische waarde, maar ook de symmetrie van de voorgevel zouden verstoren, aldus de Rijksdienst. Ook had de Rijks dienst bezwaar tegen een uithang bord met logo aan de achtergevel. Geen bezwaar had de Rijksdienst tegen twee logo's binnen het gebouw, een forse reclamebak tegen de achtergevel en een bord met logo aan de voorkant achter glas. Burger Ki ng heeft in middels afgezien van het plaatsen van windschermen onder de arcaden, maar blijft vasthouden aan de zeven reclame-objecten, zo bleek onlangs in een gesprek tussen de gemeente en vertegenwoordigers van de NS/Burger King, waarbij ook vertegenwoordigers van Heemschut aanwezig waren. Zicht op de kerk van Midwolde bedreigd Midwolde Heemschut Groningen heeft vorig jaar bij de gemeente Leek bezwaar gemaakt tegen het plan van de Hervormde gemeente Tolbert voor uitbrei ding van de kerkelijke begraaf plaats bij de kerk te Midwolde, gelegen aan de rand van het land goed Nienoord. Deze kerk is gebouwd vanaf de tweede helft van de 12 de eeuw en bekend vanwege haar bijzondere interieur met o.a. de marmeren graftombe die Rombout Verbuist maakte in opdracht van Anna van Ewsum. Het zicht op de kerk vanaf het landgoed Nienoord is de laatste tien jaar al enige malen bedreigd. Heemschut heeft zich steeds ingezet voor behoud van het zicht op deze kerk. De uitbreiding van de begraafplaats betekent opnieuw een aanslag op deze unieke plek. Bovendien vraagt de commissie zich af of de uitbreiding wel nood zakelijk was. Volgens de dorps vereniging 'Dorpsbelangen' is de uitbreiding van het kerkhof niet noodzakelijk: voor de bewoners van Midwolde is het groot genoeg. De gemeente Leek kwam na overleg met de Hervormde gemeente Tolbert met een nieuw plan dat gedeeltelijk aan de bezwa ren tegemoet komt. Slecht de helft van het beschikbare terrein zou voor de uitbreiding van het kerkhof gebruikt worden, waar door het zicht in mindere mate wordt aangetast. De provinciale Heemschutcommissie bezint zich nog op haar standpunt. Tineke Vooijs, PR-niedewerker Heemschut Groningen. Voorgevel van het Groninger station. Op de website viww.interieur- manifestatie.nlzijn minstens 45 (de stand per begin juli) monumentale interieurs te bewonderen en niet de minste. Onder meer Het Loo, Kasteel Huis Doorn, Kasteel Duivenvoorde en deMenkemaborg. Fotografen zijn op pad gestuurd om niet alleen kamers en zalen, maar ook als dat relevant is, trappenhuis, keuken en wc in beeld te brengen. Het is allemaal op internet te zien. Als een voorproefje van de Manifestatie Historisch Interieur 2001. Deze beoogt in het boek Leven in Toen dat in september uitkomt, de 'honderd fraaiste' en best bewaarde historische woonhuisinterieurs uit de periode 1600-1940 te beschrijven en af te beelden. Er zitten ook veel onbe kende panden bij - interieurs die nog gewoon bewoond zijn. Tijdens de Open Monumentendagen 2001, in het weekeinde van 8 en 9 september 2001, zijn veel van de geselecteerde interieurs eenmalig te bezoeken. De NCRV zendt in september een documentaire serie uit, die het leven toont op een zestal buitenplaatsen. In de Stichting Manifestatie Historisch Interieur 2001 participe ren het Instituut Collectie Nederland en de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. Beide zijn een onderdeel van het ministerie van OC&W. Bert Franssen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 23