Open Monumentendag 2001 Huis en haard Monument, Edith den Hartigh De Open Monumentendag van dit jaar, in het weekend van 8 en 9 september, speelt zich af rond het thema wonen. Het thema heeft als titel Huis en haard; monumenten van het wonen. Aanleiding voor dit onderwerp is het feit dat de Woningwet dit jaar honderd jaar bestaat. Tevens sluit de Open Monumentendag aan bij de Manifestatie Historisch Interieur 2001, die op grote schaal aandacht vraagt voor het beheer en behoud van het historische wooninterieur. 20 Heemschut Kasteel Heeze. Bijzonder is dat de Open Monumentendag dit jaar voor de vijftiende keer wordt georgani seerd. In de afgelopen 15 jaar is de Open Monumentendag uitgegroeid tot een van de grootste culturele evenementen van ons land. Het bezoekersaantal van de laatste jaren ligt rond de 800.000. Vroeger vond de Open Monumentendag alleen op de zaterdag plaats, tegenwoordig zijn er ook gemeenten die het evenement op de zondag organiseren of gedu rende het hele weekend. Al vanaf de oprichting is Bouwfonds betrokken als hoofdsponsor. Het thema Huis en haard levert een grote diver siteit aan openstellingen op, variërend van villa's, grachtenpanden en hofjes, tot kloosters, weeshuizen en woonboten. Ook boerderijen, burgemeesterswoningen of andere dienst woningen komen in aanmerking, net als arbei- derswoningen en sociale woningbouw. In samenwerking met de Manifestatie Historisch Interieur 2001 - het initiatief van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en het ICN met als titel 'Leven in toen' - wordt bovendien een aantal bijzondere wooninterieurs opengesteld voor het publiek. Deze topstukken maken onderdeel uit van de top-100 van Nederlandse interieurs die vanuit de Manifestatie is samen gesteld. Enkele voorbeelden van deze topstuk ken zijn Villa Rams Woerthe, Kasteel Heeze, Rietveld Schröderhuis, Snouck van Loosenhuis, Jachtslot Sint Hubertus, Kasteel Amerongen, Museum Paul Tétar van Elven en vele andere. Met betrekking tot het thema van 2001 is de gelijknamige publicatie Huis en haard verschenen over de geschiedenis van het wonen, geschre ven door historica en schrijfster Ileen Montijn. Het boek vormt het tweede deel van een nieuwe serie die de Stichting Open Monumentendag sinds vorig jaar uitgeeft, en vormt nu al een groot succes. Het boek bestaat uit 128 pagina's, is uitgevoerd in full color en geeft een uitvoe rige beschrijving van alle vertrekken van een woonhuis. Het is soepel geschreven en vol met historische en interessante wetenswaardighe den. Het is verkrijgbaar via de boekhandel en de landelijke Stichting Open Monumentendag (www.openmonumentendag.nl) De landelijke opening van de Open Monumentendag wordt dit jaar gehouden in de stad Rotterdam, mede vanwege haar status van culturele hoofdstad. Net als vorig jaar zal er weer een Bouwfondstrofee worden uitgereikt aan het comité met het beste programma, en ook zal er weer aandacht worden besteed aan het Europese aspect, onder andere door het meedoen aan een internationale fotowedstrijd voor de jeugd. De Open Monumentendag is niet alleen een Nederlandse aangelegenheid maar is onderdeel van de Europese Monumentendagen; de European Heritage Days. Voor meer informatie over de circa 350 lokale dagprogramma's op 8 en/of 9 september kan men vanaf augustus het magazine van de Open Monumentendag raadplegen met daarin een compleet overzicht van alle programma's in het land. Dit magazine is verkrijgbaar bij plaatselijke WV- en ANWB-kantoren. Ook kan men terecht bij de website ixixxo.openm.onu- mentendag.nl, waar zelfs nog méér informatie is te vinden. Edith den Hartigh is coördinator van de Open Monumentendag. augustus 2001

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 22